Podľa majiteľa jednej z nich, ak by urbárnici zmenili spôsob ťažby dreva, škody by sa nemuseli opakovať. Urbár reaguje, že o poriadok sa majitelia musia postarať sami.
PODBANSKÉ. "Ostal som v šoku," komentoval tesne po silnej sobotnej prietrži mračien stav vo svojom bufete Miroslav Miškovič. "Zatopilo mi celý bufet, nánosy bahna zablokovali prístup do dverí. Je to pre mňa malá katastrofa, lebo škody odhadom dosahujú 10-tisíc eur. Niektorý tovar môžem úplne vyhodiť, bude treba aj opravovať," povedal Miškovič.
Voda z búrky zaplavila aj susedné skicentrum, penzión, saunu a ihrisko. "Bola to silná a rýchla búrka. Večer sme už opekali. Vypadla elektrina, internet," povedala Viera Pekárová z hotela Permon. "Bola to normálna letná búrka. Bufetárov je nám ľúto," povedal Vladimír Adam z cyklistického klubu Jurassic Bike Team z Dolného Kubína, ktorí sa na mieste zastavili z túry v Lysej Poľane.
Chce skončiť podnikanie
Miškovič je presvedčený, že za záplavu nemôže len príroda, ale necitlivý prístup Urbáru Východná. "Rozumiem, že musia ťažiť drevo, ale nie takto. To pravidelne spôsobuje tieto povodne. Je to tretíkrát tento rok, opakuje sa to pravidelne. Zaujíma ich len zisk a ťažba, na obyčajných ľudí nehľadia," povedal Miškovič.
Dodáva, že vážne rozmýšľa ukončiť podnikanie a prihlásiť sa na úrade práce. "Ak sa takáto záplava má opakovať ďalej, ekonomicky sa to ustáť nedá. Nie je to naša vina, no dá sa s tým niečo robiť."
Miškovič: Riešenie existuje
Podľa Miškoviča riešenie existuje. Stačilo by urobiť niekoľko opatrení. "Urbáru sme navrhovali riešenia, oni s nami ledva komunikujú. Na terajšej ceste treba vylepšiť záchyty vody a časť ťažby presunúť na novú cestu. Ako človek s lesníckym vzdelaním si dovolím tvrdiť, že ide o reálne riešenia," povedal Miškovič.
Podľa neho odpoveďou urbáru bolo, že na to nemá peniaze. "Je to jeden z najbohatších urbárov v republike. Z jeho lesov denne odchádza 20 kamiónov dreva, ťažko sa mi tomu verí," dodal.
Urbár: Je to na nich
Predstaviteľ Urbára Východná Pavol Vechter reagoval, že problém sa nedá riešiť zmenou ťažby. "S tým si musia poradiť podnikatelia, oni s tým musia niečo robiť. Záplavy postihujú rôzne dediny, tiež to neriešia lesníci," povedal Vechter. Pri pokuse položiť mu ďalšie otázky a žiadosti o vysvetlenia zložil mobilný telefón.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko informoval, že zákon pri ťažbe lesníkom neprikazuje robiť opatrenia proti záplavám. "Je možné, že ťažba i po kalamite zvýšila riziko povodní. Situácia sa postupne, ako bude urbár zalesňovať, bude zlepšovať," povedal. Spresnil, že situácia v Podbanskom závisí od konkrétnych podmienok, ktoré pre nedostatok informácií nevie posúdiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.