SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Hoci sú sídliská plné satelitov, málokto o tejto povinnosti vie. Potvrdil nám to aj Jozef Biroš z právneho referátu na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi. Podľa neho sa satelity neraz stávajú predmetom susedských svárov.
Požiadali o pomoc advokáta
Problém so satelitom má napríklad rodina Minďašovcov zo sídliska Mier v Spišskej Novej Vsi. "Sused pod nami si namontoval nadrozmerný satelit. Je presne na úrovni nášho balkónu. Nevadilo nám to dovtedy, kým nám pri manipulácii so satelitom nerozbil sklo na balkónovej ohrade. Sused to odtajil a nechce uhradiť škodu 67 eur. Stačilo by pritom tak málo, posunúť satelit o približne 70 centimetrov nižšie, aby nevytváral prekážku na našom majetku," zveril sa nám Emil Minďaš. Satelit sa teda stal predmetom susedských sporov, situácia je taká vážna, že rodina požiadala o pomoc advokáta.
Pýtajú sa, kde sa môžu sťažovať
Ako nám povedal J. Biroš, Novovešťania sa sťažujú na satelity susedov na mestskom úrade hlavne ústne. "Máme však aj písomnú sťažnosť. Ľudia chodia k nám a chcú rady, ako majú postupovať, kde presne sa majú sťažovať. A hlavne chcú vedieť, či sú v práve. Problémy nastávajú najmä po tom, ako si spoločenstvá bytov dávajú zatepliť bytové domy. Neraz totiž ten, kto si nainštaluje satelit, robí diery do panelov, či inak ničí múry bytového domu," opísal situáciu z praxe J. Biroš.
Najprv stavebný úrad, až potom satelit
Zákon je v tomto prípade jednoznačný. "V zmysle legislatívy musí každý podať pred montážou na stavebný úrad ohlásenie o umiestnení telekomunikačného zariadenia, teda satelitnej antény. Keď tak neurobí, stavebný úrad je oprávnený pokračovať v konaní podľa stavebného zákona a správneho poriadku," upresnil J. Biroš.
Zmena v legislatíve nastala, lebo mnohí ľudia si inštalovali antény "nadivoko". Obce a mesta nemali žiadne páky, aby tomu zabránili. "Kým v minulosti presné podmienky určoval telekomunikačný zákon, dnes je to už stavebný zákon. Samosprávy teraz už majú kontrolu nad situáciou," dodal J. Biroš.
Tomu, kto si nesplní ohlasovaciu povinnosť, hrozí finančná pokuta do výšky ... eur, prípadne môže byť vyzvaný, aby vykonal nápravu v súlade so zákonom.
Fakty
Čo hovorí stavebný zákon
Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.
Ohlásenie stavebnému úradu postačí
- pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
- pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4,5 m,
- pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbách elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.
Pri stavbách väčšieho rozsahu je už potrebné získať stavebné povolenie.
Ohlásenie ani stavebné povolenie sa nevyžaduje pri rozvodoch telekomunikačných sietí a zvodoch antén, ktoré sú umiestňované v uzavretých priestoroch stavieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.