To sú vari najčastejšie rady záchranárov, ktorým v týchto dňoch stúpol počet výjazdov.
GEMER. Zdalo by sa, že po niekoľkých rokoch neustáleho poučovania o tom, ako sa majú ľudia správať počas letných horúčav, to budú vedieť už aj tí starší obyvatelia. Ale nie je to vždy tak.
Viac výjazdov je večer a v noci
Mladá východniarka si predvčerom nechtiac vyskúšala podávanie prvej pomoci na svojej staršej príbuznej. Pani totiž kontrolovala úrodu vo svojej záhradke rovno na pravé poludnie. Dramatické zvýšenie krvného tlaku bolo už len vyústením nepočúvania rád lekárov. Tí najmä pacientom liečiacim sa na srdcovo-cievne ochorenia radia nevychádzať vonku medzi 11. a 15. hodinou. V Tornali a jej okolí stúpol za posledných osem až desať dní počet zásahov o 15 až 20 percent. Až o 70 percent viac výjazdov je kvôli ťažkostiam súvisiacim s vysokým krvným tlakom. "Tých výjazdov je viac neskoro popoludní a večer. Od 19. až do 1.30 h sú to už stále návštevy u pacientov," informovala Anna Vidóová z tornaľského strediska Falck záchrannej a. s.
Rizikoví sme už všetci, nielen tí chorí
"Pacienti sa zle cítia, sťažujú sa na tlak v hrudi, stúpa im krvný tlak do vysokých hodnôt. Žiaľ, je pravda, že niektorí ľudia napriek upozorneniam stále chodia vonku aj na pravé poludnie. Ja hovorím, že skúšajú osud." Regionálna riaditeľka revúckeho regiónu Flack záchrannej a. s. Tatiana Vigodová síce uznáva, že situácia sa pomaly zlepšuje a "hromadné" kolapsy už vídať menej, no na prevenciu stále upozorňuje aj zdravých ľudí. "Je potrebné chladiť sa, zatvárať okná a piť. Keď je človek smädný, to je už zle. Piť treba počas celého dňa. Ohrození nie sú už len starí ľudia a pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, deti či tehotné ženy. V rizikovej skupine je už prakticky každý, vrátane ľudí pracujúcich v stresových povolaniach či v manažérskych pozíciách."
Vodiči: časté prestávky a piť
Lekárka zvlášť upozorňuje vodičov, či už kamiónov, hromadnej dopravy, alebo osobných áut. "Vodiči sa možno aj cítia dobre, ale nerobia si prestávky a nepijú dostatočne. A potom im odrazu príde zle, majú závraty, odpadávajú. Preto je dôležité robiť si časté prestávky aj na 10, 15 minút a veľa piť. Ak má niekto kŕčové žily, pri cestovaní autom či kamiónom platia preňho tie isté pravidlá, ako pri cestovaní lietadlom." Mnohí podceňujú pitný režim.
Jednoduchá rada pre zdravých: kontrolujte moč
"Ja pijem menej, ako by som mal. Možno tak pol druha litra vody denne, ale cítim sa relatívne dobre. Keď mi je už všelijako, tak sa napijem a prejde to. Ale snažím sa piť čo najviac najmä preto, že požívam aj veľa kávy a tá mi vodu vlastne sťahuje," hovorí Peter. Tu je rada pre všetkých, ktorí si myslia, že majú v tele dostatok tekutín, ako si to jednoducho skontrolovať. "Keď je človek zdravý a chce si skontrolovať, či tekutiny, ktoré počas dňa vypije, telu stačia, stačí si sledovať moč. Keď dostatočne močí a moč je svetlý, tekutín je dosť. Ak organizmus vodu zadržiava, moč je koncentrovaný, tmavší. Táto rada platí pre zdravých, lebo tmavý moč môže byť sprievodným javov niektorých chorôb," hovoria zdravotníci.
Dobré rady
Smäd uhasí banán, citrón, uhorky aj dyňa
- Liter vody denne je podľa A. Vidóovej v týchto horúčavách asi ako deci vody.
- Vypiť treba minimálne tri litre. "Najvhodnejšia je krištáľovo čistá voda bez bubliniek. Sladidlá absolútne vynechať, lebo tým si narobíme ešte horšie. Veľmi odporúčam ovocné šťavy, ale nie tie v škatuliach, ale vo forme čerstvého ovocia či zeleniny," hovorí A. Vidóová.
- Podľa jej slov smäd veľmi dobre uhasí banán, citrón, ktorý si pridáme do vody, citrusové plody, ale aj dyňa a nesolené čerstvé uhorky. To je recept na to, ako sa v horúčavách napiť a vlastne sa aj najesť.
ela
Na poliach a v záhradách. Zdravotníci radia nepracovať na pravé poludnie, na priamom slnku.
Ilustračné foto: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.