VYSOKÉ TATRY. Do oblasti ochranári postupne previezli niekoľko rodín a samcov zo západnej časti Tatier, zvieratá sa uchytili a populácia sa stala opäť samostatnou, povedal ČTK riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
"Populácia už je stabilizovaná, zvieratá vytvorili vyše 200 nových nôr, takže sa tam svište udomácnili a postupne sa rozširujú na nové lokality," uviedol Majko. Do Belianskych Tatier počas troch uplynulých rokov previezli ochranári 18 dospelých svišťov. V kolónii sa tento rok narodili už štyri mláďatá a do konca roku by malo opäť vrhnúť ďalších približne päť samíc, poznamenal Majko.
Kolóniu svišťov ochranári podrobne sledujú, prevezené jedince majú pod kožou implantované mikročipy, pomocou ktorých pohyb zvierat pracovníci správy parku monitorujú. Správa tiež podľa Majka posilnila strážnu službu, aby sa vyhubenie atraktívnych zvierat, ktoré patria k symbolom Tatier, nezopakovalo.
Obnovovanie populácie plachých hlodavcov umožnilo ochranárom tiež lepšie štúdium svišťov. Testy DNA napríklad podľa Majka potvrdili, že svišť vrchovský tatranský, ktorý na Slovensku žije, je samostatným poddruhom svišťov, ktorý sa inde na svete nevyskytuje.
Podľa odhadov odborníkov žije v Tatranskom národnom parku približne 700 svišťov, menšia populácia týchto malých zvieratiek sa tiež vyskytuje v Nízkych Tatrách. Zvieratá sa vo voľnej prírode pozorujú ťažko, navzájom sa totiž na hroziace nebezpečenstvo upozorňujú typickým varovným pískaním, po ktorom sa zvieratá rýchlo ukryjú v sieti podzemných nôr.
Svišť vrchovský tatranský patrí medzi najprísnejšie chránené zvieratá na Slovensku, jeho hodnota je vyčíslená na vyše 2 650 eur. K prirodzeným predátorom svišťov patria najmä orly, menej už rysy či líšky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.