KEŽMAROK. Štýlové historické brány centra mesta sa otvoria už v piatok popoludní. Majstri ukážu pred očami tisícok návštevníkov svoje pekárske či mäsiarske umenie. Pastieri oviec sa zhostia výroby syrov a bryndze. Nebudú chýbať lahôdky, ako plnené holandské oblátky, medovníky či ryby. Lákadlom festivalu sú aj ručne vyrábané voňavé mydlá či príprava cínových vojačikov. Za pomoci zhruba dvoch stoviek remesleníkov si ľudia budú môcť vyskúšať vlastnými rukami vyrobiť výrobok, ktorý im učaruje.
Lákadlá festivalu
Trojdňový festival Európske ľudové remeslo nebude iba o cechoch. Súčasťou akcie je aj program na troch javiskách - pri radnici, pred hradom a na hradnom nádvorí. Pre hostí si organizátori pripravili veľkú šachovnicu, ale aj rozprávkové prehliadky hradu. Tajomný večer poodhalí dráma Krvavé dejiny VIII. v priestoroch múzea. Najmenší návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenie sokoliarov, detské mestečko či historický vláčik, ktorý bude premávať v piatok a v sobotu medzi Kežmarkom a Popradom.
Na ľudové remeslo dorazia už tradične domáce aj zahraničné ľudové súbory. Na svoje si prídu aj vyznávači umenia, ktorí ocenia piatkový spev Sisy Sklovskej v drevenom artikulárnom kostolíku. V sobotu to svojimi skladbami na námestí rozpáli spevák Rišo Müller. Po jeho koncerte sa bude pred radnicou krepčiť až do noci. Sobotné oslavy sa skončia ohňostrojom.
Bývalé kráľovské mesto
Kežmarok sa už najbližší víkend prenesie po dvadsiatykrát do tradícií bývalého kráľovského mestečka. Mesto sa kedysi nachádzalo na obchodnej križovatke medzi Orientom, Pobaltím, Áziou a západnou Európou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.