ROŽŇAVA/ARDOVO/KEČOVO/DOBŠINÁ/VLACHOVO. "Situácia je kritická najmä v malých obciach," hovorí Karol Horník (Smer), primátor Dobšinej, ktorý sa zúčastnil na aktuálnom rokovaní Rady Združenia miest a obcí horného Gemera. Rada sa prihlásila k výzve obcí Novohradu, v ktorej žiadajú urýchlené doplatenie peňazí z podielových daní samosprávam. Inak skolabujú.
Starosta bez výplaty
"Nemáme peniaze na nič. Na výplaty, odvody, faktúry. Kým predtým sme dostávali mesačne 1 600 eur z podielových daní, začiatkom roka to bola už len tretina a naposledy iba 230 eur. Pritom mesačne platíme len za elektrinu toľko," vymenuva Juraj Kohári (nez.), starosta Ardova.
Život podľa neho v obci zastal a čo bude ďalej, nevie. Sám pracuje na polovičný úväzok a nemá výplatu. Obci chýba z daní za vlaňajšok a prvý polrok asi 5 000 eur. Ak by ich dostala, na čas by jej to pomohlo. Z ročného rozpočtu 30-tisíc eur totiž tvoria až dve tretiny podielové dane. Malé obce nemajú iné príjmy a sú odkázané iba na ne.
Starosta Ardova Juraj Kohári hovorí, že nemajú peniaze na nič. Na výplaty, odvody, ani na faktúry. Foto: ela
Lepšie na tom by mohlo byť neďaleké Kečovo, keby neevidovalo veľkého dlžníka. V katastri obce je rekreačný areál Domica Komplex, ktorý obci dlhuje na daniach takmer 30-tisíc eur. Peniaze by ju teraz vytrhli z biedy. Firma, ktorá je v súčasnosti v útlme a areál zatvorila, dlh však napriek prísľubom nevyrovnala.
Učitelia bez odmien
V zlej situácii je i oveľa väčšie Vlachovo. "Ak podielové dane neprídu nasledujúci mesiac v plnej výške, položí nás to," tvrdí starosta Juraj Kováč (Smer). Obec potrebuje len na prevádzku škôl mesačne 5-tisíc eur, spolu na všetky výdavky ale dostala iba tretinu z tejto sumy. "Učitelia čakajú na konci školského roka odmeny, no musel som im povedať, že, žiaľ, nebudú," dodáva starosta.
Problém vidí aj v tom, že obec nebola pripravené na takéto finančné suchoty. V dobrej viere investovala peniaze do viacerých akcií. Na rekonštrukciu starého mlyna si vzala úver za 230-tisíc eur. "Keby sme nič nerobili, tak peniaze máme. Takto sme na mizine," konštatuje Kováč.
Dobšinej pomáhajú lesy
Mestá sú na tom o čosi lepšie ako obce. Majú zatiaľ peniaze na fungovanie a plnenie základných funkcií, ktoré im ukladá zákon. Finančná kríza ukazuje na prezieravosť niektorých samospráv, ktoré si ponechali lukratívny majetok, a ten im teraz pomáha.
"Chvalabohu, u nás je situácia dobrá. A to najmä vďaka mestským lesom, ktoré sú vo výbornej kondícii. Kríza nás obišla a sme schopní financovať chod mesta i projekty z eurofondov," pochvaľuje si primátor Karol Horník (Smer) z Dobšinej, ktorý verí v skorý obrat k lepšiemu.
Rožňava žije z úveru
Rožňava finančné ťažkosti na niekoľko mesiacov zažehnala úverom a predajom mestskej budovy. Peniaze však používa na platenie bežnej činnosti, a keď ich minie, bude znova v problémoch. Navyše od nového roka bude musieť splácať i úver.
"Na rozdiel od iných samospráv, sme na tom relatívne dobre. Peniaze, ktoré sme získali, nám pomôžu prežiť a ak sa príjmy z podielových daní časom zvýšia, bude môcť mesto fungovať normálne ďalej," myslí si primátor Vladislav Laciak (Smer). Upozorňuje však, že garnitúra, ktorá príde do vedenia mesta po voľbách, to nebude mať ľahké, lebo sa bude musieť vyrovnať so zvýšeným zadlžením.
Autor: sas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.