Nové normy priniesla najmä hygienická vyhláška a školský zákon. Škôlka na Slovenskej ulici dokonca neprijímala žiadne deti. Ako sme zistili, nevybavené žiadosti o umiestnenie dieťaťa napriek tomu neregistrujú.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. "Julinka by mala ísť do škôlky na budúci rok. Zatiaľ si starosti nerobíme. Bolo by dobré, keby chodila do škôlky na sídlisku. Máme však auto, tak nebude problém voziť ju aj do vzdialenejšej. Susedka nemala problém s umiestnením syna, tak verím, že ani my ho nebudeme mať," zamyslela sa Novovešťanka Janka Kollárová.
V tomto školskom roku 56 tried v 14 škôlkach navštevuje 1 097 detí. Rozpočet všetkých materských škôl (MŠ) tento rok predstavuje 2 496 600 eur. Prostredníctvom normatívov dostanú 1 880 587 eur od štátu. Mesačný príspevok v škôlke v meste je 7 eur. Keďže tieto predškolské zariadenia patria k originálnym kompetenciám obcí, rozdiel vo výške 616-tisíc eur musí dofinancovať mesto.
Voľné je na Kozom vrchu
Do škôlok v meste nastúpi v budúcom školskom roku 433 nových detí. Pribudne jedna trieda, celkove ich teda bude 57. Otvorili ju na Komenského ulici, aby dodržali hygienické normy a mohli umiestniť rovnaký počet detí, ako v tomto školskom roku. Teda nie preto, aby prijali viac detí.
Materská škola na S. Tomášika, známa ako Kozí vrch, je jedinou v meste, kde ešte môžu prijať dve deti. Ostatné sú už plne obsadené. Na začiatku tohto školského roka tu otvorili jednu triedu. "Mali sme k dispozícii voľné priestory na poschodí. Upravili sme ich na triedu, aby sme mohli prijať viac detí. Od nového roka môžeme prijať 55 detí, z toho 5 detičiek integrovaných," informovala riaditeľka Eva Karaffová.
"Štyridsať detí odíde do školy, rovnaký počet k nám v novom školskom roku nastúpi. Vzali by sme aj viac, ale normy nedovolia. Aktuálne mám v škôlke zapísaných 128 detí," uviedla riaditeľka MŠ na Jilemnického ulici Ľudmila Frankovičová. Potvrdila, že žiadne nevybavené žiadosti nemajú.
V MŠ I. Krasku prijmú 15 detí. Dnes ich majú 40. "Po ukončení zápisu sme nemali žiadne ďalšie žiadosti," zdôraznila riaditeľka Jana Bečariková.
"Dnes máme zapísaných 65 detí. Z toho nám 21 detí odíde do školy. V novom školskom roku umiestnime iba toľko detí, koľko nám umožňuje vyhláška. Takže koľko odíde, toľko sme len zapísali. Nové žiadosti nemáme," skonštatovala riaditeľka MŠ Na Gorazdovej ulici Viera Kačengová.
Neprijali ani jedno dieťa
MŠ na Slovenskej ulici v tomto roku zápis nemala. "Neprijali sme ani jedno dieťa. Kvôli hygienickej norme, ktorá upravuje priestor pre jedno dieťa v triede na štyri metre štvorcové, sme dokonca museli zo 4 tried urobiť len 3. Rodičia chodia aj teraz a pýtajú sa, no bohužiaľ, posielame ich tam, kde ešte voľné miesta sú. V pôvodných 4 triedach sme mali zapísaných 80 detí, aktuálne je ich v troch 65," priblížila riaditeľka MŠ Anna Krauszová.
Voľno je aj v Novoveskej Hute
Čo sa týka voľných miest, oveľa lepšie je na tom MŠ na Rybničnej ulici v Novoveskej Hute, časť Spišská Nová Ves. "V súčasnosti máme 24 detí, v týchto dňoch sme zapísali dve. Môžeme však prijať ešte ďalších 10. Zatiaľ nemáme žiadosti o ďalšie umiestnenie," uviedla riaditeľka Božena Vaščurová.
Pribudne ďalšia
Od septembra by mala v meste pribudnúť aj nová materská škola v priestoroch bývalej Strednej baníckej školy na Štefánikovom námestí. Stane sa v poradí 15. predškolským zariadením. Pôjde o dvojtriednu MŠ s celodennou prevádzkou. Zriaďovateľ, ktorým je evanjelická cirkev, momentálne čaká zo strany ministerstva školstva na jej zaradenie do siete predškolských zariadení. Plánujú však otvoriť až od septembra. Financovanie i konečné počty detí budú známe potom. Čo sa týka záujmu rodičov, už teraz majú niekoľko žiadostí o umiestnenie ich detí.
Fakty
Čo hovoria nové normy
Školský zákon upravuje maximálne počty žiakov v triede na 22. V mestských škôlkach preto pristúpili k deleniu väčších tried na menšie.
V platnosti je však aj hygienická norma, ktorá upravuje priestor pre jedno dieťa v triede na 4 metre štvorcové. Teda došlo k zvýšeniu o jeden meter štvorcový.
Navyše, platí aj vyhláška ministerstva životného prostredia, ktorá upravuje počty toaliet a umývadiel na jedno dieťa.
Zladiť tieto tri normy je v bežnej praxi problém. "Ak by sme chceli dodržať všetko, museli by sme súčasné kapacity znížiť o 23 percent, išlo by približne o 250 miest v škôlkach. Niekde sme dobudovali sociálne zariadenia, inde to nie je také ľahké," doplnila Ľubica Šefčíková zo školského úradu a oddelenia školstva, mládeže a športu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.