TATRANSKÁ LOMNICA. Do bežného tatranského lesa človek nemá problém vstúpiť suchou nohou. Na niektorých miestečkách však príroda vytvorila výnimočné útvary. V blízkosti Tatranskej Lomnice sa nachádza podmáčaná a močaristá lokalita Pramenisko, na ktorej vyrástol horský lužný les. Pre svoj význam zaradili túto plochu do najvyššieho stupňa ochrany a siete biotopov európskeho významu. Za krásami lužných lesov tak netreba nevyhnutne cestovať až k Dunaju, aj keď tu ide o špeciálny horský typ.
Drevený vysunutý chodník pre turistov
Unikátny prírodný útvar pomohlo vytvoriť špecifické geologické podložie. "Oproti iným tatranským plochám sa tu nachádza nepriepustná vrstva, ktorá nedovolí ísť vode do hĺbok. Na nej sa nachádza podmáčaná priepustná vrstva, ktorá vytvára aj množstvo prameňov. Po nich lokalita dostala názov," vysvetľuje Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u. Tie naprieč územím vytvorili drevený vysunutý chodník, aby ním ľudia bez poškodenia prírody mohli prejsť suchou nohou. Nenáročná prehliadka trvá pokojnou chôdzou dve hodiny.
Rozhľadne núkajú výhľad na celé Pramenisko
Na chodníku sa nachádzajú vyvýšené rozhľadne, z ktorých možno vidieť lokalitu z výšky. Na chodníku sú tiež tabule, ktorá prechádzajúcim postupne poskytnú podrobnejšie informácie o tajomstvách tejto lokality. Náučný okruh sa začína pri botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici. Zaujímavá je dvojica dvoch žulových kameňov stojacich vedľa seba. Jeden je menší okrúhly, druhý väčší hranatý. "Menší kameň rozpráva príbeh o tom, ako sa raz odlomil z Lomnického štítu, dostal sa až tu dole, a ako sa neustálym pôsobením vody v lese pomaly zaokrúhľoval. Pre porovnanie sme k nemu dali hranatý kameň, aby ľudia názorne videli, ako vyzeral na začiatku svojej premeny," dodáva I. Stavný.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.