Horšie je na tom okres Gelnica, kde je na hranici 20 percent. Na porovnanie od decembra 2006, keď sa skončilo druhé volebné obdobie Dzurindovej vlády a nastúpilo vládnutie Róberta Fica, vzrástla miera nezamestnanosti v priemere o tri percentá. Nárast súvisel aj so znížením priamych zahraničných investícií na Slovensko.
SPIŠ. Najhoršia situácia bola v oboch okresoch v roku 2002, v končiacom sa roku prvej Druzindovej vlády. Nezamestnanosť sa tu vyšplhala na úroveň 24,35 %, v okrese Gelnica až na 27,29 %.
Najväčší zamestnávatelia
Podľa slov Michala Komaru, riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi, v roku 2006 mali najväčší podiel na tvorbe nových pracovných miest dvaja najväčší zamestnávatelia v regióne - spišskonovoveské Embraco a krompašský Panasonic. Obaja zahraniční investori prišli na Spiš za prvej Dzurindovej vlády. Dodnes patria k najväčším zamestnávateľom v regióne.
Úrad práce tento rok do dnešných dní evidoval v oboch okresoch 72 novovzniknutých pracovných miest. Na porovnanie, v roku 2006 ich bolo v Spišskonovoveskom okrese 1 250, v Gelnickom 50. V roku 1998 pri nástupe vlády M. Dzurindu vzniklo v Spišskonovoveskom okrese 700 pracovných miest. V roku 2002 pri začiatku jeho druhej vlády ich bolo 300.
Podľa slov M. Komaru uvedené údaje sú za priemysel. "Nezistené údaje z okresu Gelnica sú z dôvodu, že tento okres mal v tom čase samostatný úrad práce a údaje nie sú k dispozícii," zdôraznil.
Prácu stratilo 700 ľudí
Počas Druzindovej i Ficovej vlády došlo na Spiši k hromadným prepúšťaniam. Od roku 1998 do roku 2002 bolo šesť hromadných prepúšťaní. Súviseli s obmedzením výroby či jej pozastavením. Pri týchto prepúšťaniach prišlo o prácu v oboch okresoch spolu 703 ľudí. V roku 2006 v rámci jedného väčšieho prepúšťania stratilo prácu 49 Spišiakov. Začiatkom roka 2009 ohlásila spoločnosť Tauris presunutie výroby známych spišských párok do závodu v Rimavskej Sobote. Dôvodom zastavenia výroby na Spiši boli podľa Ivana Fábryho, konateľa spoločnosti, zefektívnenie výroby skupiny a vplyvy svetovej finančnej krízy. O prácu tu vtedy prišlo 129 zamestnancov.
"V tomto roku doposiaľ došlo k jednému hromadnému prepúšťaniu. Dotklo sa 42 zamestnancov," doplnil M. Komara.
PRÍBEHY
V spišskonovoveskom Mäso Spiše pracovala aj Anna Borzoonyová z Rudnian. V novembri 2009 si našla prácu vo firme na výrobu a montáž plastových súčiastok pre elektronický a automobilový priemysel. Montuje plastové káble ako súčasť elektroinštalácie do automobilov. "Pracovala som v bývalom Mäso Spiše. Prišla som o prácu a potom aj môj manžel. Bolo to ťažké. Máme syna vysokoškoláka a chceme ho finančne podporovať. Ja som si potom našla prácu v tejto firme na Radlinského ulici a som veľmi rada. Manžel je ešte nezamestnaný, ale je to už lepšie. Práca je fajn, nie je veľmi náročná," zdôraznila Anna.
Katarína Kravecová to do práce nemá ďaleko. Býva v susedstve firmy, kde pracuje. Zo sídliska Západ to do práce má iba na skok. "Skoro 26 rokov som pracovala v meste a každý deň za prácou dochádzala. Myslela som si, že to bude tak až do dôchodku. No potom som o prácu prišla. Zhruba rok som bola nezamestnaná. Bolo to veľmi ťažké. Som rada, že mám túto prácu. Dá sa to zvládnuť, aj keď robíme na zmeny. V dnešnej dobe krízy je človek rád, že môže niečo robiť," uviedla Novovešťanka.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.