Obyvatelia Ihlian (okres Kežmarok) prežili sedem dní bez spojenia s okolitým svetom. Piatková ničivá povodeň im strhla hlavný prístupový most do dediny. Od včera môžu prechádzať cez pontónový most. Priviezla ho na tanku armáda. Prvé autá po ňom môžu prejsť až cez víkend.
IHĽANY. Bezradní obyvatelia majú aspoň jeden dôvod na radosť. "Sedel som doma, robím si vodičák, súrne som potreboval ísť na jazdu a do Podolínca, kde pracujem," hovoril Ján Horváth. "Mám choré dieťa, potrebovala som, aby prišla záchranka. Bez vody sa mi ťažko pripravoval sunar," spomínala Ihľančanka Marcela. Jej prvé kroky po týždňovom väzení budú smerovať k doktorovi a na nákup. "Nemohol som si ísť zahrať futbal," povedal Marek Gancarčík. "Museli sme vydržať bez elektriny a plynu, cítil som sa ako moji starí rodičia. Odpustil som si aj cestu do mesta," uviedol Jozef Firment. Anna Smoleňáková s Veronikou Tomečkovou museli hodiť za hlavu cestu do školy a atletické preteky. Michal Smoleňák si načas odoprel obľúbenú jazdu na bicykli. Dušan Šatala sa nemohol dostať so svojou manželkou do nemocnice a predávať ovčí syr vo Vyšných Ružbachoch. Pre niekoho samozrejmosť, pre obyvateľov Ihlian prekážky, ktoré prekonali počas uplynulého týždňa.
"Väzenie" sa skončilo
V dedine sa kvôli neprejazdnému mostu borili aj s ďalšími vážnymi problémami. Miestnym sa vyhrážali výpoveďami, nevedeli sa dostať do práce, do škôl, do obchodov, k svojim známym či k doktorovi. "Včera bol u nás prvý deň lekár a mal naozaj plné ruky práce. Ľudia potrebovali predpísať hlavne lieky," hovoril starosta Ihlian Ján Turek (Smer-SD). Aj keď most armáda cez potok v priebehu niekoľkých minút osadila, starosta predpokladá, že autom sa po ňom bude dať najskôr prejsť v sobotu, autobusom až v pondelok. "Potrebujeme urobiť nájazdy, aby sa na most mohol dostať autobus," vysvetľoval Turek.
Tank bol stredobodom záujmu
Tank s mostom bol včera pre miestnych veľkou atrakciou. "Priviezli sme ho z Prešova, cesta do Ihlian nám trvala približne tri hodiny," ozrejmil veliteľ druhej mechanizovanej brigády v Prešove Ondřej Novosad. Priamo na miesto ho dopravili po hlavnej ceste, neskôr cez vojenský priestor a tankodróm. "Po hrebeni zišli až do dediny, aby sa vyhli všetkým ostatným mostom, ktoré by mohol tank zničiť," opisoval starosta. Vojaci umiestnili podobné typy mostov aj v Novej Ľubovni, v Jakubanoch či v Ľubici.
Platí "zákaz umierania"
Položením mosta sa však tvrdá práca s odstraňovaním povodňových škôd v dedine ani zďaleka nekončí. Naďalej riešia akútne veci. "V prvom rade sa snažíme napojiť vodu a opraviť kanalizáciu," uviedol šéf Ihlian. Povodňová smršť im zničila i most k cintorínu. "Máme zákaz umierania ľudí v obci. Našťastie, tragédiu sme všetci prežili a nemáme v pláne žiadny pohreb," s čiernym humorom doplnil starosta Turek. Truhlu s nebožtíkom by odniesli po poľnej ceste, ktorá vedie ponad cintorín.
Autor: Ih
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.