Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

V Jurskom napadli starostu, rozkradli humanitárnu pomoc

V Jurskom zasahovalo vyše osemdesiat policajtov, domáci sa starostovi vyhrážali smrťou a ukradli potravinové balíčky.

Pomoc v obci odrezanej od sveta v Kežmarskom okrese rozkradli.Pomoc v obci odrezanej od sveta v Kežmarskom okrese rozkradli. (Zdroj: JAROSLAV BALTA)

V Jurskom napadli osadníci starostu, po policajtoch lietali sekery, motyky a kamene. Napätie vyvrcholilo po tom, čo do dediny helikoptérou spustili potravinové balíčky. Obec je totiž po piatkových povodniach stále odrezaná od sveta.

JURSKÉ. Scéna ako z akčného filmu sa začala v sobotu o siedmej večer, keď helikoptéra zhadzovala pitnú vodu a jedlo pre miestnych osadníkov zo Správy štátnych hmotných rezerv. Rómovia všetky zásoby ukradli. Keď starosta Gustáv Mišalko (ĽS-HZDS) rozdávanie zastavil, 29-ročný Ladislav O. ho zrazu kopol do rozkroku. Rómovia zaútočili aj na jeho syna. Starosta nasadol do auta a ušiel na obecný úrad.

Na miesto okamžite dorazilo asi tridsať policajtov. Pri predvádzaní útočníka zaútočili aj na nich. "Použili sekery, motyky, laty, hádzali aj kamene," povedala prešovská krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu



Rodiny v Jurskom sú rozhádané, hovorí sa, že išlo o vojnu klanov. "Neviem, prečo boli takí drzí a ostrí. Správali sa, akoby týždeň nejedli," povedal Gustáv Mišalko.

Po útoku prišlo do dediny ďalších asi 50 policajných posíl z Prešovského, ale i Žilinského kraja. Predviedli ďalších 12 najväčších rebelantov. "Kežmarský policajný vyšetrovateľ obvinil 29-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa a prečinu výtržníctva," uviedla Fečová.

Osadníci hádzali kamene a porozbíjali okná na starostovom dome, nešetrili ani okná na škole či obecnom úrade. Starosta celú noc nespal. V noci a celý dnešný deň policajti v osade situáciu monitorovali.

Rozbíjali, čo prišlo. Osadníci neušetrili ani školu. Foto: Peter Pukluš

Dnes už rozdávanie stravy prebehlo na obecnom úrade bez akéhokoľvek incidentu. "Už boli krotkí, lebo pri vrtuľníku stálo policajné komando," vysvetlil starosta.

V Jurskom voda strhla vyše kilometra cesty, a tak sú stále odrezaní od sveta. Preto obec zásobujú slovenskí samaritáni liekmi a sušeným mliekom pre dojčatá.

SkryťVypnúť reklamu

Okres Kežmarok je na tom stále veľmi zle

Najhoršia situácia v podtatranskom regióne je Kežmarskom okrese, kde ľudia zápasia s nánosmi bahna a ešte stále vyťahujú množstvo vody zo suterénov domov."Robí sa strašne veľa v Kežmarku, máme tam skládky nábytkov, elektrospotrebičov, ľudia boli po pás v bahne, už naozaj nevládzu a sú v šoku," priblížila vedúca odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Kežmarku Mária Hužíková. "Najhoršie je to s technikou, tá nestačí všetko odvážať, mesto je stále bez elektriny a niektoré úseky aj bez vody."

"Podobná situácia je aj v Ľubici, museli sme volať statikov, aby skontrolovali mosty v okolí Ľubice a Kežmarku, začínajú praskať tiež rodinné domy," uviedla Hužíková. Do Ľubice sa dá dostať len cez Žakovce, z Kežmarku do Ľubice je cesta kvôli povodňovým prácam ešte stále uzavretá.

SkryťVypnúť reklamu

Naďalej odrezaná od sveta je obec Jurské, situácia je tam viac než kritická. Obec zásobuje liekmi a potravou letka Ministerstva vnútra SR, pred Jurským totiž voda zmyla mosty, a aj kusy cesty a inak ako vrtuľníkom sa tam momentálne dostať nedá. Pracovníci krízového štábu sa momentálne priamo na mieste snažia nájsť spôsob, ako vysypať provizórnu cestu, aby sa do obce dalo dostať aj po zemi.

V Kolačkove ďalšia hrozba, ľudia pracujú na zosuve

V okrese Stará Ľubovňa už vo väčšine obcí opadla voda. Dnes sa podarilo sprejazdniť cestu do obce Sulín. Problémy sú ešte v obci Mníšek nad Popradom, kde je problematický prístup do osád Kače a Medzibrodie.

Krízový štáb obvodu Stará Ľubovňa v súčasnosti sústreďuje svoje sily do obce Kolačkov, kde nad obcou došlo k zosuvu pôdy a vytvoreniu hrádze, kde sa hromadí voda. V prípade pretrhnutia tejto hrádze by bola vážne ohrozená obec. „Presunuli sme tam do 20 ľudí, ktorí sa snažia postupne uvoľniť vzniknutú hrádzu, aby mohla voda odtekať,“ uviedol šéf krízového štábu v Starej Ľubovni Peter Sokol. "Nahromadila sa tam voda z 1 000 hektárovej plochy lesa a vytvorilo sa akési prírodné jazero, sú tam popadané stromy, kamene a bahno. Oproti sobote to kleslo asi o 1,5 metra, budeme hľadať ďalšie možnosti ako to úplne spriechodniť, máme to pod kontrolou."

Do obce Nová Ľubovňa dnes armáda dopravila pontónový most, ktorý by mal dočasne nahradiť vodou zničený most na prístupovej ceste do obce. V tejto chvíli sa pripravuje most na osadenie. V Novej Ľubovni sa už čiastočne podarilo obnoviť zásobovanie ľudí pitnou vodou.

Stavba pontónového mostu v Novej Ľubovni. Foto: TASR/Lukáš Furcoň

V územnom obvode Stará Ľubovňa je situácia pokojnejšia, voda už opadla a počasie je priaznivé. "Naďalej sa rieši zásobovanie pitnou vodou v meste Stará Ľubovňa, vo večerných hodinách by to už malo byť v poriadku a vodu by mali mať v celom meste. Riešime elektrické napojenie, Nová Ľubovňa už má elektrinu, výpadky sú v menších obciach," priblížil prednosta Obvodného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol. Situácia v regióne sa však podľa neho dá považovať za stabilizovanú, riešia sa teraz následky povodní.

Hraničný priechod s Poľskom Mníšek nad Popradom - Piwniczne je neprejazdný. Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že na poľskej strane tu došlo k zavaleniu cesty.

Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.

Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - v košickom regióne, v spišskom regióne, v gemerskom regióne, na Zemplíne

Ulice Kežmarku deň po povodni

Foto: TASR/Lukáš Furcoň

Autor: mel, jba

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 621
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 121
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 129
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 240
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 891
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 718
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu