Iní by zas privítali, keby živú krásu v parku na námestí sv. Mikuláša mohli vnímať bez rušenia neprispôsobivých občanov.
STARÁ ĽUBOVŇA. "V meste je každý strom, každá rastlina či tráva iba na osoh. Zelených plôch by sme sa nemali nikdy zbavovať. Naopak, mali by sme ich zveľaďovať," povedala Mária Hnatová, dôchodkyňa žijúca na sídlisku.
"Veľa ľudí možno ani nestíha vnímať zeleň okolo seba. Podľa mňa je to v našom meste celkom dobré. Možno by som prijala nejaký upravený park na našom sídlisku," zaželala si pani Andrea zo sídliska Východ. Staršia dôchodkyňa Helena by si upravený park v meste priala vychutnávať vo väčšom pokoji. "Síce tam ste obkolesení stromami, ale kto tam bude sedieť, keď miesta tam zaberajú neprispôsobiví," povedala.
Do zelene ide viac peňazí
Mnohí Staroľubovňania hovorili, že v minulosti mesto starostlivosť o zeleň zanedbávalo. V ostatných rokoch sa to vraj lepší. Napríklad tento rok vychádza celosezónna starostlivosť o verejnú zeleň na 120-tisíc eur. "Je to viac, ako po minulé roky," skonštatoval Ivan Gbúr z mestskej firmy Ekos, ktorá spomínané služby zabezpečuje. Sezóna trvá od marca až do neskorej jesene. Je v nej zahrnuté jarné upratovanie zelených plôch, orezávanie či tvarovanie stromov, zakladanie novej zelene, kosenie, ale aj výsadba kvetín.
Kosiť sa musí od rána
Starostlivosť o zeleň zahŕňa aj "nekonečné" kosenie. To trvá niekoľko mesiacov. Najmä na sídliskách sa občas objavia sťažnosti, že ľuďom prekáža hlavne ranný drkot kosačiek. "Kosiť od šiestej rána začíname kvôli menšiemu pohybu ľudí i áut. Hlavne však z dôvodu teploty. Naši ľudia musia byť patrične oblečení, nemôžu predsa kosiť vyzlečení alebo v tričku. Počas vysokých teplôt by došlo k prehriatiu organizmu," vysvetlil I. Gbúr.
Niektoré miesta pokosia aj viackrát
Ekos musí pokosiť asi tridsať hektárov zelených plôch v meste. "Niektoré plochy kosíme aj viackrát. Tento rok sa očakáva silnejší na trávu, bude záležať od počasia. Celá kosba je prepočítaná na 46-tisíc eur (bez DPH - pozn. red.)," povedal I. Gbúr. Podľa neho členité plochy v meste bránia využitiu mechanizácie. Pracovníci takto musia zvládať aj kosbu pomedzi autá, stromy či obytné bloky. "Častým problémom je veľké množstvo áut, ktoré bránia riadnej údržbe počas kosenia. Vzniká riziko poškodenia áut odskakujúcimi kamienkami. Musíme to riešiť pokrytím igelitovej clony, aby sme zabránili poškodeniu," poznamenal I. Gbúr.
V meste vysadia 15-tisíc letničiek
Aké by to bolo, keby v meste chýbali kvetiny. Ich pestovanie, údržba či výsadba je celosezónny proces. "Na rôznych miestach máme okolo 15-tisíc letničiek. Ide o miesta v širšom centre, kde chodí najviac ľudí. Ide napríklad o vstupy do mesta, hlavné križovatky či okolie kostolov," priblížil Ivan Gbúr. Nová zeleň sa zakladá každú jeseň a jar. Mesto v tejto oblasti tento rok investuje 15-tisíc eur (bez DPH - pozn. red.). Je v nej započítané dopestovanie, výsadba, likvidácia či polievanie.
Vandali robia problémy
V meste sa chcú ešte viac venovať úpravám terénov, ktoré sú často narušené rôznymi rozkopávkami. Kompetentní tiež apelujú na ľudí, aby úlomky z drobného stavebného odpadu nedávali na zelené plochy, čo môže spôsobovať aj spomínané ťažkosti pri kosení. Zdá sa však, že boľavejším problémom je vandalizmus. "Vykrádajú nám kvety, tretinu z nich musíme spätne vysádzať," povedal I. Gbúr. Tiež poznamenal, aby ľudia svojvoľne nezasahovali do verejnej zelene, napríklad orezávaním krovín podľa svojich predstáv. Vyhnú sa tak zbytočným problémom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.