Pozostávajú z ľudí zamestnaných v malých obecných službách.
JELŠAVA. Uplynulo niečo vyše roka od ich zriadenia a v Jelšave je relatívny pokoj. Dennodenne stoja pred školami a zastávkami ľudia odetí do zelených reflexných viest, usmerňujú deti pri príchode do školy, pri odchode z nej až do času, kým po ne neprídu rodičia, alebo autobus do dedín v Revúckom okrese.
Rodičia: Je to upokojujúce
"Naše deti nastúpili len tohto roku do prvého ročníka. Bolo pre nás upokojujúce zistiť, že pred školou budú každý deň obecné hliadky a dohliadnu na ne. Lebo predtým sme počuli o kadejakých krádežiach peňazí od malých detí. Hoci po ne chodíme, máme istotu, že keby ich aj pustili zo školy skôr, hliadky ich samy domov nepustia a počkajú na nás, na rodičov," hovoria pred základnou školou matky Andrea Tomiová a Mária Farkašová. Netradičný projekt získal vlani uznanie v podobe tretieho miesta. Išlo o projekt Centra pre hospodársky rozvoj zvaný Hodnotenie samosprávnych opatrení. Porota hodnotila ekonomicko-sociálne opatrenia samospráv na rôznych úrovniach. Jelšavský projekt o hliadkach dozerajúcich na bezpečnosť detí zaujal pragmatickosťou a občiansko-výchovným momentom.
Najkritickejší čas? Do príchodu autobusu
Niekoľkočlenné hliadky, v ktorých pracuje spolu 13 ľudí a ich vedúca, dohliadajú na deti každý pracovný deň od 7. do 8. hodiny a znovu od 11. do 14. hodiny. Deti ich kvôli reflexným vestám volajú "zelení." V ranných hodinách dozerajú najmä na to, aby v dopravnej špičke deti nevbiehali pod autá, popoludní zase koordinujú odchod tých, ktoré sú odkázané na autobusové spoje. "Viete si predstaviť, keď nejaké dieťa skončí vyučovanie o 11.30 a autobus mu ide o 14. hodine? Dospelý má čo robiť s vyplnením času, nieto dieťa. Práve v tom čase dochádza k rôznym bitkám, lebo tie deti sú unudené, bláznia sa a my ich niekedy nestačíme usmerňovať," hovorí jedna z členov hliadky pred základnou školou, z ktorej sa vzápätí vyrútili desiatky školákov, od najmenších až po staršie ročníky.
Nápor na psychiku
Pracovať ako člen hliadky nie je med lízať. "Je to hlavne nápor na psychiku. Starší si už hocikedy pofajčia a keď vedia, že pred školou nemôžu, tak odídu o pár metrov ďalej. Keď ich na to upozorníme, tak cigaretu zahasia a ešte nám povedia, aby sme si zdvihli špak, že oni už dofajčili. Ide o pár výrastkov, ktorí sa nevmestia do kože, odvrávajú, no ale čo s takými, keď aj niektorí rodičia nesúhlasia s takýmto spôsobom prevencie," vysvetľujú členovia hliadky. "Dávame hlavne pozor, aby sa nebili, aby sa slušne správali, vlastne my si ich podávame z rúk do rúk. Spred budovy školy kolegom na autobusových zastávkach, alebo priamo čakáme, kým nenastúpia na autobus smerom domov," hovorí Július Samko.
Dedko: Mal som strach
Ešte pred dvomi rokmi mali v Jelšave problém s tým, že deti prepadávali deti. Starší kradli mladším desiaty, peniaze, hoci aj pár korún, bili ich. "V čase, keď tu hliadky ešte neboli, mal každý o deti strach. Všade chodí plno áut, starší si mladších vytypovali a okrádali ich. Aj kvôli tomu chodím každý deň osobne po vnučku. Som spokojný s tým, že sú tu hliadky. Dozerajú na školákov. Ale predsa len prídem osobne," zveril sa Ján Enický z Jelšavskej Teplice, ktorý s vnučkou čaká každý deň na autobus aj dve hodiny. "Dobré je, že sú tu. Keby tu neboli, možno by sme sa aj trochu pobili," šibalsky sa usmeje malý Miro a už putuje do rúk členky hliadky, ktorá veru vie, aký "kvietok" to je. Hliadky poznajú deti už podľa krstných mien, vedia, čo od ktorého dieťaťa môžu očakávať. "Aj teraz sa stane, že sa chlapci, ba aj dievčatá pobijú a my ich musíme rozdeľovať. Hocičo tu zažijeme. Ale deti sú už organizovanejšie." Výbavou členov hliadok je len reflexná vesta. "Keď vznikne nejaký problém, kontaktujeme riaditeľa školy a on to už vybavuje ďalej, napríklad k polícii. Našou úlohou je dbať o to, aby sa zamedzilo bitkám a aby nedochádzalo k šikane. Viete, my tiež nerobíme zázraky, veľa záleží od domáceho prostredia, z ktorého pochádzajú. Ale je pravda, že vymizli krádeže desiat a peňazí," dodáva Marta Poličová.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.