Pavol Zábojník sa zúčastnil údržbárskeho kurzu pre budúcich pracovníkov sociálneho podniku v Krompachoch. Prácu v ňom však nedostal, rovnako ani ďalší účastníci kurzov. Od februára je krompašský sociálny podnik zastavený. Dôvodom sú škandály okolo financovania niektorých sociálnych podnikov.
KROMPACHY. Už viac ako tri mesiace má pozastavenú činnosť krompašský sociálny podnik. Oficiálne výsledky finančných kontrol, ktoré prebehli vo všetkých sociálnych podnikoch, ešte nie sú známe. Predbežná správa Európskej komisie (EK) z Bruselu odhalila pochybenia vo financovaní projektov z eurofondov. Pilotným projektom hrozí, že budú musieť vrátiť peniaze, ktoré dostali na rozbehnutie, prípadne znášať časť finančných nákladov.
Vyškolení ostali bez práce
V Krompachoch plánovali vytvoriť 36 pracovných miest pre znevýhodnených občanov. Nakúpili stroje a vyškolili ľudí. Zdeno Podracký bol jedným z účastníkov vzdelávacieho kurzu. S novým certifikátom čakal, kým sa výroba rozbehne. Márne.
"Ostal som na úrade práce ako nezamestnaný. Keďže sa podnik nerozbiehal, hľadal som si prácu," povedal Krompašan, ktorý je dnes zamestnaný vo firme zameranej na komunálny servis.
Jeho kolega z údržbárskeho kurzu Pavol Zábojník to šťastie nemal. Ako nezamestnaný dnes musí vyžiť zo 62 eur mesačne. Doma má dve deti, jedno je v maturitnom ročníku. Dlhé roky pracoval v zlievarni, pri prepúšťaní prišiel o prácu. "Hanbím sa to priznať, no dnes ma doslova živí manželka. Ale ani z jej platu nemôžeme vyskakovať. Robil by som čokoľvek, len aby som mal stály príjem. Čakám, kedy sa podnik spustí, ale už prestávam dúfať," posťažoval sa Krompašan.
Pred rokmi si vzal pôžičku. Vedľa domu, kde žije v podnájme, stavia pre rodinu vlastný, malý dom. "Pôžičku som si vzal na strechu, aby mi do domu nepršalo. Prišlo prepúšťanie a ostal som bez práce. Dnes musím splácať pôžičku a na živobytie mi neostáva," dodal Pavol.
Výsledky kontrol v nedohľadne
Predbežná správa o kontrole v sociálnom podniku v Revúcej hovorí o údajnom klientelizme. Oficiálne závery kontrol sú v nedohľadne.
"Zatiaľ nie sú známe. To znamená ani tie z EK a nemáme informácie ani o kontrolách vládneho auditu ministerstva financií. Monitorovacie kontroly Európskeho sociálneho fondu (ESF) sa ešte vyhodnocujú," uviedol Michal Stuška, hovorca ministerstva práce. Otáznym je tak ďalšie preplatenie zálohových platieb zo strany ESF.
"Predbežná kontrola dopadla bez závažných pochybení. Nemáme to však oficiálne potvrdené. Budeme musieť počkať," uviedla primátorka mesta Iveta Rušinová (nezávislá). "Sme presvedčení o tom, že sme nepochybili a musíme trpieť za iných. Investovali sme nemalé peniaze. Máme stroje, zaškolených pracovníkov. Už dnes mohli ľudia pracovať," dodala.
Hala zíva prázdnotou
Krompašský sociálny podnik sa dostal medzi 8 pilotných projektov v roku 2008. Mesto získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 1 048 458 eur, čo je najmenej spomedzi ôsmich sociálnych podnikov. V meste počítali s vytvorením pracovných miest pre 36 znevýhodnených Krompašanov. Miestom podniku sa stala budova bývalého učilišťa na Hornádskej ulici. Súčasťou projektu bola jej rekonštrukcia, vybavenie nových výrobných priestorov, išlo o stroje a zariadenia na opracovanie kovov, dreva a údržbárske práce. Mesto
z časti nakúpilo zariadenia, náradie, vyškolilo ľudí. Doposiaľ do projektu investovalo takmer 632-tisíc eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR Krompašanom uhradilo zálohovou platbou len 353 640 eur. Pokiaľ kontroly neukončia, mesto zvyšné peniaze nedostane.
Fakty
Doterajšie zálohové platby v eurách
Arvik rozvojové združenie Bardejov - 2,080 milióna
Gemerský sociálny podnik - 1,089 milióna
Revúcky sociálny podnik - 1,075 milióna
Veľkokrtíšsky sociálny podnik n. o. - 1,071 milióna
Horehronský sociálny podnik n. o. - 1,060 milióna
Spišsko-gemerský sociálny podnik n. o. - 1,023 milióna
Agentúra Rozvoj Slovensko - Východ - 600-tisíc
Sociálny podnik mesto Krompachy - 353 640
Zdroj: HN
Škandály
Podozrenia preverujú kontroly
V roku 2008 podpísal rezort práce zmluvu s 8 pilotnými sociálnymi podnikmi: Horehronským, Revúckym, Gemerským, Spišsko-gemerským, Veľkokrtíšskym, Arvikom, mestom Krompachy a Agentúrou rozvoja Slovensko - Východ. Mali dostať preplatené 95 percent celkových nákladov, spolu asi 24 miliónov eur. Projekt, ktorý mali riešiť zamestnanosť znevýhodnených skupín obyvateľstva, sa od vlaňajška topí v problémoch. Čelí podozreniam z klientelizmu. Za peniaze z Európskej únie mali zamestnať ľudí, namiesto toho v niektorých mali za ne kupovať drahé autá, vyplácať manažérom štedré platy a financovať firmy rodinných príslušníkov. Ministerstvo práce pre pochybenia zrušilo zmluvu s bardejovským ARVIKOM a Horehronským sociálnym podnikom. V ďalších sociálnych podnikoch prebehli kontroly.
red
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.