Archeológ Peter Roth po zotmení v prednáške publikum informoval o najnovších zisteniach vedcov z výskumu starobylej kniežacej hrobky, ktorú objavili v Poprade pri stavbe priemyselného parku v roku 2006.
POPRAD. Že najvzácnejší archeologický objav za posledné roky fascinuje aj širšiu verejnosť, dokazovali reakcie divákov. "Na hrobku som sa pýtal pred dvoma mesiacmi, keď mi v múzeu povedali, že prednáška s najnovšími informáciami bude na Noc múzeí. Dátum sme si poctivo zapísali do kalendára," povedal Popradčan Ondrej so synom Ondrejom. Popradčan Ján Harabin dodáva: "História ma fascinuje, takto si lepšie môžeme uvedomiť súčasnosť."
Už je známy rok: 380
Tí, čo do múzea prišli, sa z úst Petra Rotha dozvedeli exkluzívnu informáciu o období, z ktorého hrobka pochádza. "Analýzy dreva nakoniec ukázali, že stavba pochádza z roku 380 plus mínus 18 rokov," povedal Roth. Vek neskôr potvrdili aj iné nálezy, napríklad rímska minca. Hrobku a nájdené veci v súčasnosti skúmajú na špecializovanom pracovisku v nemeckom Schleswigu. Tam rovnako začali technologicky náročný proces zakonzervovania drevených trámov a ďalších nálezov. Časť driev sa konzervuje v mínus 20-stupňovom mraze, druhá v piesku. Všetky trámy sa museli máčať vo vode tri roky.
Pracovali v bahne
Roth divákom opísal, ako sa hrobka po objavení skúmala. "Drevá sme museli držať vo vode, aby ostali zachované. Tak celá práca prebiehala viac-menej v bahne," povedal s úsmevom Roth. Archeológovia zatiaľ pracujú len s verziami, komu hrobka mohla patriť. Nájdené zlaté nite, gombík či minca naznačujú, že mohlo ísť o bohatého človeka. Z hľadiska stupňa zachovanosti ide o jeden z najvzácnejších nálezov z daného obdobia vôbec.
Naspäť do Popradu
V tomto prípade archeológovia môžu paradoxne ďakovať vykrádačom hrobiek, ktorí sa za korisťou pustili krátko po pochovaní nebožtíka. Svojím vstupom do hrobky pustili vodu, ktorá zachovala drevené konštrukcie až dodnes. Až do takej miery, že môžeme obdivovať aj ich ozdobné prvky. Riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová je odhodlaná po výskume priniesť hrobku späť do Popradu a sprístupniť ju verejnosti.
Hľadajú sa milióny
Vzhľadom na význam a vzácnosť nálezu celá operácia vyžaduje aj množstvo peňazí. V tomto prípade viac ako 2 milióny eur. Bekessová prítomných informovala, že peniaze sa zatiaľ nepodarilo zhromaždiť, múzeum však na tom stále pracuje. Predpokladaným zdrojom ostávajú európske fondy. Podľa riaditeľky sa hrobka stane turistickým lákadlom, preto sa na potrebnú sumu treba pozerať aj z tohto hľadiska.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.