Tatranský poslanec Pavol Stano kritizuje mesto, že zhotoviteľa verejnej zákazky za 200-tisíc eur nevybralo v súťaži viacerých uchádzačov. Podľa poslanca súťaž súperov by priniesla nižšiu cenu a bola by férovejšia. Radnica sa bráni, že jej postup odobril Úrad pre verejné obstarávanie.
STARÝ SMOKOVEC. Mestský dom služieb v Starom Smokovci je v dezolátnom stave. Poslanci Vysokých Tatier preto v decembri schválili prijatie úveru na zhotovenie projektu, podľa ktorého sa budova zrekonštruuje. Uznesením radnicu zaviazali prijať úver "do výšky podľa sumy vygenerovanej z verejného obstarávania na zhotovenie projektu podľa zhotovenej štúdie."
Stano: Súťaž by bola férovejšia
"Pri schvaľovaní úveru nám prisľúbili, že sumu vygeneruje súťaž viacerých uchádzačov, nakoniec si mesto projekt objednalo u firmy, ktorá predtým zhotovila štúdiu prestavby," upozornil poslanec Pavol Stano (KDH).
Prednosta mesta Juraj Hudáč reagoval, že na súťaž pre viacerých boli pripravení, nakoniec však museli zvoliť verejné obstarávanie metódou rokovania bez oslovenia verejnosti, čo znamená účasť jedného uchádzača. "Dôvodom bolo, že firma Styx, autor už zhotovenej štúdie, na ktorú je viazaný projekt, si na ňu uplatnila svoje autorské práva," vysvetlil Hudáč. Zákon v tomto prípade dovoľuje obstarávať bez prizvania verejnosti.
Štúdia zadarmo, projekt za tisíce
Na otázku, či mesto neurobilo chybu, keď vypracovanie štúdie nepodmienilo odstúpením autorských práv, aby so štúdiou mohli neskôr narábať aj iní architekti, Hudáč odpovedal, že štúdiu pre mesto autor vypracoval zadarmo: "Ak nájdete takého architekta, ktorý bude robiť zadarmo a ešte sa vzdá autorských práv, budeme spolupracovať už len s ním."
Faktom je, že firma Styx od autorských práv neustúpila a mesto súhlasilo s cenou 192-tisíc eur za vypracovanie projektu bez posúdenia iných konkurenčných ponúk. Podľa spomínanej štúdie cena samotnej rekonštrukcie by sa mohla vyšplhať k 6 miliónom eur. Mnohým sa zdá prehnaná.
Primátor: Mestu to preplatia
Primátor mesta Ján Mokoš (nez.) tvrdí, že poslanec Stano okolo veci robí zbytočný humbug: "Pretože ak by aj projekt bol drahší, povedzme o sto či viac korún, podľa dohôd nám ho celý preplatí súkromný investor." Mesto totiž cez banku hľadá investora, ktorý celú rekonštrukciu domu služieb zaplatí. Na oplátku si na streche a hornom poschodí budovy postaví komerčné byty, ktoré prejdú do jeho vlastníctva. Zvyšok budovy ostane mestu.
Stano pripúšťa, že Mokošov argument o preplatení projektu investorom má logiku: "Otázka však je, či vzhľadom na nedodržanie prísľubov o súťaži bude aj toto dodržané a či mesto o peniaze nepríde."
Poslanca zaujíma aj to, či firma Styx má s mestom aj iné zmluvy a vykonáva preň iné činnosti. Či niečo také nemohlo ovplyvniť jej výber. "Lebo tu podľa môjho názoru došlo k uprednostneniu záujmu súkromnej spoločnosti pred záujmom mesta," myslí si Stano.
Sľúbili odpovede
Podľa Stana sa v prípade vynárajú ďalšie "tajomné" skutočnosti: "Zaujíma ma, kto je pán Šimo, ktorý vo veci projektu za mesto rokuje a vystupuje. Na základe akého poverenia alebo vzťahu s mestom ponúka potenciálnym kupcom byty?"
Prednosta Hudáč povedal, že nám nevie okamžite poskytnúť údaje, či má mesto so Styxom aj ďalšie zmluvy. Prisľúbil, že písomnú odpoveď poslancovi Stanovi o iných zmluvách so Styxom a postavení pána Šima poskytne aj Korzáru.
Zástupca firmy Styx František Belanský sa k záležitosti kvôli pracovnej ceste v Maďarsku nemohol vyjadriť. Adrián Šimo povedal, že vysvetľovať svoje postavenie v projekte nepovažuje za potrebné.
Súťaže zvyšujú aj kvalitu architektúry
Oslovení architekti bez podkladov nevedeli posúdiť výšku ceny za smokovecký projekt. Jednoznačne však tvrdia, že súťaže znižujú ceny a zvyšujú kvalitu projektov. Martin Baloga z Fakulty architektúry STU povedal, že bez poznania detailov zadania smokoveckého projektu nemôže zhodnotiť jeho cenu: "Všeobecne však cena za projekt predstavuje 1 až 2 percentá z ceny stavby." Cenu z tohto zaužívaného vzorca podľa Balogu môžu navýšiť ďalšie faktory. "Prirážka môže byť za skoršie dodanie, za zložitosť vypracovania či potrebné zložité technické riešenia. Pridáva sa i za renomovanosť a meno kancelárie." Projekt môžu predražiť i takzvané podprojekty. "Kedy osobitne treba riešiť interiéry, rôzne prípojky či terénne úpravy. Vtedy na zhotovenie treba i viac architektov," dodal Baloga.
Rovnako architekt Matúš Repka z kancelárie Endorfine bez podrobností nedokázal posúdiť cenu smokoveckého projektu.
"Všeobecne pri tomto type budovy môže architekt považovať vyrokovanú cenu nad 190-tisíc pre seba za veľmi priaznivú," povedal. Podľa neho súťaže ceny projektov jednoznačne znižujú: "Ak sa do projektu prihlásia piati, hneď si môžete vybrať z piatich cien a získavate možnosť výberu tej najlepšej. Bez súťaže sa naopak tieto výhody strácajú." Upozornil, že súťaž okrem ceny prináša aj lepšiu kvalitu. "Napríklad vo Francúzsku, kde sú súťaže pravidlom, to hneď vidno aj na vyššej kvalite architektúry." M. Repka sám v poslednom čase realizoval viacero projektov v Čechách. "Aj keď ani tam to nie je ideálne, súťaže sú tam väčšou samozrejmosťou. U nás sa často radšej volí iná cesta s dôsledkami, ktorými sú aj vysoké ceny za verejné stavby," dodal. Ako príklad uviedol nedávne projekty stavieb veľkých športových štadiónov v Bratislave. "V zahraničí ich za také peniaze stavajú s dvojnásobnou kapacitou."
toti
Poznámka
Slávny úrad toho už veľa odobril
Argument primátora Mokoša, že zhotovenie projektu na rekonštrukciu preplatí súkromný investor a mesto tak nestratí ani korunu, je silný. Potom čisto z finančného hľadiska naozaj nemusí byť životne najdôležitejšie, koľko bude nakreslenie papierov stáť. Tých hľadísk je tu však viacero a preto Stanove obavy či kritiku nemožno považovať za malicherné.
Ak poslancom radnica pred hlasovaním niečo sľúbi, že to bude tak a potom je to inak, vždy je to zlé. Prečo by architekt nevypracoval nejakú štúdiu len tak zadarmo, ak potom za projekt na ňu priamo viazaný dostane rozprávkovo znejúcich 192-tisíc eur? Od tejto chvíle sa na tatranskú radnicu asi bude len usmievať. Snahu a šikovnosť zarobiť nikomu nemožno vyčítať. Avšak stále ide o verejnú zákazku a možnosť súťaže pre viacerých, povedzme talentovaných architektov, by bola slušnosť. Jedine súťaž viacerých mohla dať presnú odpoveď, či cena je nízka, alebo vysoká. Nehovoriac o tom, že podľa architektov okrem ceny súťaže zvyšujú i kvalitu projektov. Bude dom služieb vyzerať a slúžiť najlepšie, ako by mohol?
Čistote procesov v tomto zamotanom prípade dáva nádej to, že celú rekonštrukciu manažuje súkromná banka. Tá by veľmi prehnané predraženie skôr nemala dopustiť. Napriek tomu pochybnosti to nerozplýva. Argument, že prípad odobril Úrad pre verejné obstarávanie a všetko bolo podľa zákona, na Slovensku nemá veľkú váhu. Lebo úrad už odobril všeličo. Aj slávny nástenkový tender, a ten veru vôbec nebol kóšer.
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.