Pokuty sa môžu vyšplhať na viac ako 16 000 eur. Iba predvčerom zapálili časť automobilovej rachotiny v osade vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok).
PODTATRANSKÝ REGIÓN/VEĽKÁ LOMNICA. Čierny hustý dym sa predvčerom o pol siedmej večer vznášal nad rómskou osadou vo Veľkej Lomnici. Miestni osadníci si robili radosť pálením starých handier a textilných súčastí vrakov z auta.
"Nešlo o podpaľačstvo, a teda neurobili žiadny priestupok," hovorila krajská policajná hovorkyňa v Prešove Magdaléna Fečová.
Majiteľ troch vrakov, ktoré má za domom už viac rokov, ale netuší ako mu časť jedného z nich predvčerom vzbĺkla. "Všade tu behá veľa detí. Neviem, ako sa to mohlo stať. Mohli mať v ruke zapaľovač, alebo zápalky. Viete, ich neustrážite," povedal mladík Pavol Polhoš.
Podľa Pavla za to však určite nemohla zle uhasená cigareta. Starými autami si pomáha v zlých časoch. Za železo, ktoré dá do zberu dostane nejaké peniaze.
Vrakov je v osade viac
Ľudia z osady sa do príchodu kežmarských hasičov snažili sami požiar uhasiť. V osade je však vrakov viac a hrozí, že vo svojej prapodivnej zábavke budú Rómovia čoskoro pokračovať.
O prípade ojedinelých stojacich vrakov v osade vo Veľkej Lomnici vie už aj OÚ ŽP v Kežmarku. "Dnes to tam pôjdeme preveriť a budeme konať. Vraky tam nemajú čo hľadať," povedal prednosta Obvodného úradu životného prostredia (OÚ ŽP) v Kežmarku Ján Tropp. V okrese sa s prípadmi páliacich vrakov ešte nestretli. Každé zneškodnenie starého auta musí byť zdokladované. Až vtedy ho môže polícia odhlásiť z evidencie.
Už stojaci vrak je hrozbou
Ekológ Róbert Oružinský si myslí, že hrozbou pre životné prostredie sú už samotné stojace vraky, nieto ešte horiace haraburdy. Podstatné je, čo v starom aute zostalo. "Môžu z nich uniknúť ropné látky, z akumulátorov vytiecť roztok, keby šlo iba o železné plechy, ťažké následky by to nemalo mať," doplnil Oružinský.
Kvapaliny z auta môžu pretiecť do spodných vôd, kontaminujú pôdu i ovzdušie. "Tí, čo to znehodnocujú, si neuvedomujú, že je to obrovská záťaž pre prírodu," doplnil prednosta Tropp.
Podľa Oružinského je rozhodujúci aj čas voľne povaľujúceho, vyslúžilého tátoša v prírode. "Za dva, tri roky môže vrak osídliť množstvo živočíchov a rastlín, ktoré nemajú pri požiari najmenšiu šancu prežiť," odpovedal Oružinský.
Enormné sankcie
Autovrak je nebezpečný odpad. Zaobchádzať sa s ním musí podľa zákona o odpadoch. V opačnom prípade si zamestnanci zo životného prostredia zistia vlastníka auta a hrozia mu vysoké pokuty. "U fyzických osôb ide o priestupok a sankcia je približne 160 eur," hovoril prednosta Tropp.
U právnických osôb sa môže pokuta vyšplhať do výšky viac ako 16 000 eur. Pohľadávky vymáha obvodný úrad exekúciami.
Vraky zneškodnia zberné dvory
Nepotrebné vraky zneškodňujú v zberných dvoroch, v ktorých rozoberú auto od akumulátora, autobatérie, plastov, železa a ďalších látok. Nebezpečné kvapaliny a oleje odsajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.