Ak po výzve majiteľ do 30 dní vrak neodstráni, auto odtiahne firma Kovozber. Náklady však musí uhradiť práve nedisciplinovaný vlastník.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nové všeobecne záväzné nariadenie prijali poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Oproti minulosti je to pokroková zmena. Mestskí policajti mohli doteraz majiteľom vrakov áut iba vyrubovať pokuty.
Auto lacnejšie ako bicykel
Juraj zo Spišskej Novej Vsi bol donedávna vlastníkom 18-ročného auta značky Renault 19. Keďže jeho plechový tátoš už mal svoje roky, dnes Juraj jazdí už na inom aute. Vyvstala však otázka, čo s autom, ktoré mu slúžilo taký dlhý čas. "Dnes je trh s autami doslova presýtený. Pred rokmi som renaulta kúpil v starej mene za 105-tisíc korún. Vedel som, že predať ho teraz bude problém. V nedávnej minulosti platili za zošrotovanie auta 33-eur, išlo o takzvané motivačné. Dnes už neplatia ani to. Moje auto som preto ponúkol formou inzerátu na predaj za vyslovene symbolickú cenu. Nový bicykel stojí určite viac," s úsmevom povedal 36-ročný Juraj.
Nezaslúži si, aby hnil pred činžiakom
Juraj ponúkol svoje auto za veľmi nízku cenu aj preto, aby vozidlo nestálo zbytočne dlho pred činžiakom, kde býva. "Jazdím už na inom aute, renault už preto nemal emisnú kontrolu ani štátnu technickú kontrolu. Ak by som s ním nič nerobil, postupne by bol z neho vrak," opísal ďalej Juraj. Tento Novovešťan hovorí, že auto by nemali majitelia vnímať iba ako kus plechu. "S priateľkou sme na renaulte precestovali kus Slovenska, podnikali sme aj cesty do zahraničia, či už na dovolenku alebo na návštevu k príbuzným. Renault nám dlhé roky slúžil, určite si preto nazaslúžil, aby doslova hnil pred činžiakom," vyznal sa Juraj.
Niekoľko desiatok vrakov
Nie každý majiteľ starého auta má však k svojmu majetku takýto prístup. Ako uviedol náčelník Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Vladislav Chroust, v meste evidujú niekoľko desiatok vrakov. Po prijatí nového všeobecne záväzného nariadenia sa situácia zlepší. "Vypracovali sme metodiku, všetko bude mať svoju postupnosť," upresnil V. Chroust. Znamená to, že majiteľa vraku najprv vyzvú, aby auto odstránil, ak tak neurobí v stanovenej lehote, až potom ho odtiahnu. "Takéto všeobecne záväzné nariadenie mestu chýbalo. Teraz môžeme zákonnou cestou odpratať vraky, ktoré špatia mesto," doplnil vedúci oddelenia komunálneho servisu na mestskom úrade Ján Olejník.
Za vrak sa pokladá hlavne také auto, ktoré akýmkoľvek spôsobom poškodzuje životné prostredie. Ide napríklad o vytekanie oleja.
Anketa
Aké máte skúsenosti s vrakmi áut?
Vladimír Olšavský: "Všimol som si, že v časti, kde bývam, boli niekedy dva vraky. V čase, keď bolo aktuálne šrotovné, vraky zmizli.
Ľuboš Cibula: "Bývam na sídlisku Mier. V minulosti som tu videl dva vraky. Stáli na parkovacích miestach dosť dlho, už ich tam niet. Vraky by mali čím skôr odstraňovať, miest na parkovanie je málo, budujú sa parkoviská na úkor zelene.
Marek Hrebenár: "Vraky zaberajú miesto na parkovanie. Mne osobne vadí vrak pri Materskej škole na Nejedlého ulici. Tá haraburda tam stojí už tri roky."
Jozef Koňak: Páči sa mi systém v Prahe. Po výzve do siedmich dní odtiahnú vrak preč. Lehota 30 dní je veľa. Prečo by mesto malo tolerovať takéto správanie majiteľov áut. Každý je zodpovedný za svoj majetok."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.