Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Zastrelili medveďa, ktorý napadol robotníka v lese

Tatranským lesníkom sa podarilo zastreliť problémového medveďa z Tatranskej Javoriny. Úspešnému strelcovi stačil na skolenie medveďa len jediný výstrel.

Agresívneho medveďa sa podarilo uloviť v stredu večer v Tatranskej Javorine.Agresívneho medveďa sa podarilo uloviť v stredu večer v Tatranskej Javorine. (Zdroj: TASR/ŠL TANAP)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Medveď, ktorý 27. apríla v Tatranskej Javorine napadol a pohrýzol drevorubača, sa po výstrele z guľovnice už nachádza na pitevnom stole. Strach z medveďov medzi ľuďmi narastá. Zvyšujú ho i čoraz častejšie výjazdy šeliem do obývaných zón.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TATRANSKÁ JAVORINA. "Všetky vonkajšie znaky a informácie hovoria o tom, že ulovený medveď je agresívny jedinec z Tatranskej Javoriny. Úplne to potvrdia najbližšie dni a týždne," povedal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Stopercentnú istotu by mohla priniesť expertíza DNA. "Pri záchrane pilčíka však nebol čas odoberať tieto vzorky," doplnil Majko.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to statný maco

Ulovený maco a s najvyššou pravdepodobnosťou i aprílový útočník mal 159 kíl a 6 rokov. Rozpätie jeho zadnej stopy bolo 24 centimetrov. "Bol to dospelý samec s dobrou stavbou tela," povedal zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler. Na prítomnosť medveďa v blízkosti domu upozornili psy. "Nato reagoval náš pracovník ulovením medveďa," opísal udalosť zo stredy Hyblerov kolega Peter Spitzkopf. Lesníci v skupinách na medveďa číhali celé dni, najviac ráno a večer.

Hybler: Môže sa to opakovať

Podľa Spitzkopfa na medveďovi sa nenašli žiadne zranenia, ktoré by mohli vysvetliť jeho útočné správanie. "Ťažko spätne určiť príčiny, veľa mohla ovplyvniť povaha," dodal Hybler. Podľa zoológa sa nedá vylúčiť, že nešlo o posledný prípad útoku na človeka. "Vzhľadom na počet medveďov je pravdepodobnosť, že sa také niečo môže opakovať," myslí si Hybler. Na otázku, či by sa mal počet medveďov regulovať, Spitzkopf odpovedal, že zodpovedať ju nie je úloha Štátnych lesov TANAP-u.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia: Bojíme sa

Toptémou sa stali medvede v uliciach Vysokých Tatier a okolitých dediniek. "Prestali sme chodiť do lesa, napríklad huby už vôbec nezbierame. Sú premnožené, takmer všetci majú strach, hovoria o tom aj v električke," povedala Štefánia Makovcová z Tatranskej Štrby.

Zoči-voči medvedici na niekoľko metrov už stál Gabriel Matoš z Tatranskej Lomnice. "Mal som strach. Situáciu určite treba nejako riešiť," povedal. Na pravidelné medvedie návštevy svojej záhrady je zvyknutý Bohumír Kosmák. "Som ochranár, ale situácia už je neúnosná. Je otázka času, kým sa niečo stane, medveďov strašne pribudlo," povedal Kosmák. Podľa neho sa treba začať zamýšľať napríklad nad ich presunom z Tatier.

Odstrely v okolí sa robia

Kým názory bežných ľudí vyznievajú jednoznačne, odborníci sú s radikálnymi riešeniami zdržanliví. Podľa údajov Správy TANAP-u sa na slovenskom území národného parku teraz nachádza približne sto medveďov.

SkryťVypnúť reklamu

"V ochrannom pásme TANAP-u mimo jeho samotného územia ročne dostaneme 15 žiadostí o výnimky na odstrel, desať z nich povolíme. Ďalej časť medveďov zahynie prirodzeným spôsobom, pri nehodách či pod zbraňami pytliakov," dodal riaditeľ Majko. V samotnom národnom parku by podľa neho odstrely teraz nemali zmysel.

Chcú ich vrátiť do lesa

Ambíciu určiť, či je v Tatrách medveďov málo alebo veľa, má v spolupráci so Správou TANAP-u skupina britských ochranárov. "Či je ich príliš, alebo nie, teraz nevieme. Ich sledovaním aj cez telemetrické obojky to chceme zistiť. Už teraz získavame mnoho nových informácií," povedal vedúci Projektu Medveď David Guthrie.

Projekt chce rovnako vrátiť medvede z mesta do lesa. "Drvivá väčšina ľudí má na medvede mylné názory. Ak ľudia pochopia, že medveď naozaj na človeka prirodzene neútočí a nie je nebezpečný, veľa sa môže zmeniť," povedal Guthrie. Tu sa zhoduje s expertmi Správy a štátnych lesov TANAP-u. Medveďovi treba v prvom rade zamedziť prístup k odpadu a veci môžu vyzerať inak. To sa doteraz nestalo.

Ako v Tanzánii, závidia nám

Svoj pohľad na medvede chce ľuďom v Tatrách predstavovať prostredníctvom tímov dobrovoľníkov. "Desať rokov som pracoval v Tanzánii v safari. Vy si tu neuvedomujete, aký obrovský poklad tu máte." Podľa Guthrieho taká koncentrovanosť medveďov v divej prírode sa inde v Európe nenachádza. "Ľudia zo západu sú doslova žiarliví na tento poklad, ktorý sa oplatí vnímať ako výnimočné bohatstvo a nie ako príťaž," povedal.

Foto k článku: TASR/ŠL TANAP

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 888
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 414
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 577
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 069
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 918
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu