Budúci priemyselný park v Levoči je takmer prázdny. Polovicu zóny s výmerou 7,5 hektára by mala obsadiť švédska spoločnosť Lindab, a. s. Podľa pôvodnej zmluvy mala vybudovať do konca tohto roku závod s pracovnými príležitosťami pre 140 ľudí. Dnes je skutočnosť iná. V Levoči nie je po závode ani stopy. Lindab nevie s presnosťou povedať, kedy by mohli v Levoči investovať. Príčinou je finančná kríza.
LEVOČA. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva v Levoči sa poslanci nevedeli dohodnúť. Žiadať od Lindabu vrátenie pozemkov plus pokutu vo výške 400-tisíc eur? Alebo vyčkať, až sa ekonomická situácia ustáli a Lindab predsa len v Levoči vytvorí nezanedbateľný počet pracovných miest?
Predali lacnejšie
Švédska spoločnosť Lindab je nástupníckou firmou po Rove SK. Rova SK patrila pod materskú spoločnosť Sipog, a. s. Tá mala svoje pobočky napríklad v Česku, Rumunsku či Maďarsku. Dnes je však materská Sipog predaná švédskej holdingovej spoločnosti Lindab International AB. Spoločnosť je známym európskym výrobcom strešných krytín, trapézových plechov a odkvapového systému.
Ešte v roku 2008 o predaji pozemkov s mestom Levoča rokoval vtedajší zástupca Rovy. Podľa odborného posudku z roku 2007 jeden meter štvorcový v levočskej priemyselnej zóne mal hodnotu 200 korún (6,63 eura). Po búrlivej diskusii v mestskom parlamente mesto vtedy predalo Rove pozemky po 60 korún (zhruba 2 eurá). Niekoľko týždňov po kúpe pozemkov Rova zmenila majiteľa.
Zatiaľ nemôžu investovať
"Chceli sme u vás vybudovať fabriku na zelenej lúke, lenže kvôli kríze máme pokles tržieb. Nemusíte pochybovať, švédska firma si zakladá na férovom konaní. Zatiaľ však nie sme schopní investovať u vás ani v tomto roku, ani v budúcom," povedal predstaviteľ Lindabu Václav Stachura.
Investície do stavby by mali byť vo výške takmer 5 miliónov eur. Ďalších takmer 6 miliónov eur by spoločnosť investovala do technológie. Investičná zmluva obsahuje klauzulu, že minimálne 60 percent zamestnancov firmy bude Levočanov. Lindab mestu Levoča ponúkol aj vyrovnanie. Za meter štvorcový by im doplatili sumu do 6,63 eura.
Nedodržali sľub
"Nič z toho, čo sľúbili, nedodržali. Pozemky dostali od nás pod cenu. Chcú ich síce doplatiť do sumy 6,63 eur, lenže dnes už môže byť súdnoznalecký odhad úplne iný. Predpokladám, že pozemky majú vyššiu hodnotu ako v roku 2007. Žiadame vrátiť pozemky a zaplatiť zmluvnú pokutu. Kým je toto vedenie mesta pri moci, malo by vyvinúť väčšiu snahu pri hľadaní nového investora," povedal za opozíciu poslanec Milan Majerský (KDH).
Môžu ich žalovať
Primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer–SD) je zástancom dohody s Lindabom. "Nesúhlasím s názorom, že mesto má pohľadávku voči Lindabu. V zmysle účtovných predpisov nemôžeme od nich nič vymáhať, môžeme ich iba žalovať. Bude nás to stáť súdne trovy, utrpí meno mesta a nemáme záruku, že pokutu, ktorá je uvedená v zmluve, od nich vysúdime. Lindab momentálne aspoň platí mestu daň z pozemkov, čo je ročne 1 420 eur," uviedol M. Vilkovský. Okrem toho upozornil, že investori sa do parku nehrnú.
Poradia sa s právnikmi
Priemyselná zóna má rozlohu 17 hektárov. Okrem Lindabu po jednom hektári tu kúpili pozemky dve firmy. Situáciou sa budú poslanci zaoberať ešte na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Vedenie mesta dostalo za úlohu celú záležitosť konzultovať s právnikmi.
Ako vláda plní sľub podporovať zahraničné investície
Čo sľúbili: Zahraničné investície budú patriť k prioritám mojej činnosti. Nemôžeme prísť o zahraničných investorov. O tom bola aj diskusia pri úvodných rozhovoroch, či pôjdem do vlády. Myslím si, že zahraničných investorov treba na Slovensku udržať a pokiaľ možno prilákať ďalších.
Zdroj: SME, Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva, SME, 7.7.2006, Jahnátek: Po skončení misie poďakujem
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívna podpora investícií bez ohľadu na ich pôvod zvyšuje ekonomický potenciál Slovenska.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prílev priamych zahraničných investícií začal po raste v roku 2006 klesať na historicky najnižšie úrovne v pomere k HDP. Príčinou je zastavenie privatizácie, zhoršené podmienky pre podnikanie a od roku 2009 aj kríza. Týždenník Trend začiatkom roka 2009 vypočítal, že v rokoch 2002-2006 (s výnimkou roku 2005) bolo Slovensko na špici krajín V4 v priamych zahraničných investíciách v pomere k HDP, v roku 2008 sa však prepadlo na posledné miesto.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.