Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
BELIANSKE TATRY. K neobvyklému prípadu útoku orla na medveďa došlo v Belianskych Tatrách. Strážkyňa národného parku tam našla trojmesačného usmrteného macka. Podobný prípad hlásil aj Tatranský národný park z poľskej strany Tatier (TPN), kde našli ulovené medvieďa v hniezde orla.
Podľa Jozefa Hyblera, zoológa Štátnych lesov TANAP-u, môžeme skladať len hypotézy, ako udalosť prebehla. "Pri mackovi určite nebola matka, možno od nej odbehol. V jej prítomnosti by si orol netrúfol zaútočiť, medvedica by ho vedela ochrániť," vysvetlil Hybler.
Je ich viac, idú nad les
To, že došlo k výnimočnej udalosti, mohli ovplyvniť viaceré faktory. "Keďže medveďov pribúda, vysúvajú sa nad pásmo lesa, čo zvyšuje pravdepodobnosť útoku. V lese by orol uchopiť mláďa nedokázal," povedal Hybler.
K útoku došlo navyše v čase, keď majú orly v prírode málo potravy. "Kamzíčatá ešte nie sú narodené, rovnako svište."
Malý medvedík mal teoretickú šancu ubrániť sa. "Pazúry, zuby, hoci i mliečne, by mohli orla aj vážne zraniť."
Príroda však tentoraz rozhodla inak. Zrejme bodnutie najdlhším pazúrom do pľúc bolo pre mláďa osudné. Orol si medvedíka však nakoniec ako svoju potravu neodniesol. "Pravdepodobne sa mu ho nepodarilo dobre uchopiť a musel odletieť. Nevypadol mu počas letu. Medvedík by po páde z výšky mal totižto krvné podliatiny," vysvetlil Hybler.
V "detstve" ich uhynie tretina
Orol okrem spomínaných svišťov či kamzíčat loví napríklad aj líšky. V čase núdze si vypomáha kunami či vevericami. Podľa zoológa usmrtenie belianskeho medvedíka z hľadiska prírody nemožno brať ako tragédiu. Orol je v Tatrách veľmi vzácny vták a teraz prirodzene pomohol regulovať stav rastúcej medvedej populácie v Tatrách.
Do jedného roka uhynie približne tretina novonarodených medveďov. Príčiny bývajú rôzne - choroby, pády, či nedostatok potravy. Medvieďa často zabije i dospelý samec, ktorý sa chce páriť s matkou.
Jastrab to robí inak
Orol na útok potrebuje priestor, pričom využíva svoj znamenitý zrak. "Vyhliadne si korisť. Aby ju mohol uchopiť, aj kvôli dvojmetrovému rozpätiu krídel, pri koristi sa nesmie nachádzať žiadna prekážka," spresnil Hybler. Orol buď korisť uchopí, alebo nie. Druhý pokus už nemá.
Úplne inak sa správa jastrab. Ten vďaka stavbe tela môže korisť prenasledovať až do jej úkrytu. "Napríklad do lesných húštin," dodal Hybler. Jastraba tak možno prirovnať k obratnému bojovému vrtuľníku. Orol u nás ostáva majestátnou najsilnejšou a najrýchlejšou stíhačkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.