Vyhlásenie nových chránených vtáčích území v Slovenskom raji vzbudilo ostrú polemiku medzi ochranármi a vlastníkmi pozemkov. Počas včerajšieho prvého verejného prerokovania odzneli zo strany vlastníkov takmer zhodne zamietavé stanoviská. Na seba tu narážali hospodárske a ekonomické záujmy vlastníkov a ochrana hniezdiacich vtákov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Národný zoznam chránených vtáčích území Slovenska v súčasnosti zahŕňa 38 lokalít. Európska komisia vyzvala ministerstvo životného prostredia o doplnenie chýbajúcich šiestich území, ktoré v pôvodnom zozname boli. Medzi nimi aj Levočské vrchy a Slovenský raj. Ide o územia s celkovou rozlohou takmer 76-tisíc hektárov. Rokovania o Levočských vrchoch už prebehli, Slovenský raj prišiel na rad včera.
Nesúhlasia s obmedzením
Dotknuté územia ležia v okresoch Spišská Nová Ves, Rožňava a Brezno. Patria 59 vlastníkom, či už fyzickým, alebo právnickým osobám. Predovšetkým ide o pozemkové spoločenstvá, urbariáty a obce. Na rokovanie prišlo len mizivé percento z nich. Sedemnásti svoje pripomienky predložili v písomnej podobe.
Ochranári v chránenom vtáčom území navrhli jediné obmedzenie - zákaz lesohospodárskej činnosti v období hniezdenia. Vlastníci však ani s tým nesúhlasili. "Zámer je v rozpore s hospodárskym záujmom. Chýba dohoda o úhrade výšky a spôsobe náhrady za obmedzenie vlastníckych práv, pretože ide o výrazné zníženie kapitálovej hodnoty majetku. Návrh neobsahuje ani spôsob kompenzácií, navyše na území už platia značné obmedzenia hospodárskej činnosti," prezentovali stanovisko zástupcovia mesta Dobšiná - Ladislav Kochan za mestské lesy a zástupca mesta Jaroslav Oravec.
V podobnom duchu sa niesli zamietavé stanoviská aj ostatných vlastníkov.
Komplikovaná zhoda?
Podľa riaditeľa Správy národného parku Slovenský raj Bedřicha Hájeka navrhované chránené vtáčie územia majú svoju hodnotu a zaslúžia si byť zaradené do národného zoznamu.
"Obmedzenie týkajúce sa zákazu činnosti sa vzťahuje na obdobie od 1. marca do 30. júna. Myslím si, že to vôbec nie je obmedzujúce. Ak by aj v tom období vlastník plánoval výrub či výsadbu sadeníc a vyhláška s týmto obmedzením bola platná, dostane od štátu kompenzáciu," zdôraznil B. Hájek.
"Všeobecná zhoda bude veľmi komplikovaná. Situácia je dosť kontroverzná. Vlastníci sa veľmi obávajú vyhlásenia chránených vtáčích území a s nimi súvisiacich obmedzení. No som presvedčený, že spoločná reč a cesta sa nájdu. Máme dobré skúsenosti s urbárnikmi na Orave, kde je takéto územie bezproblémové. Vždy sme sa vedeli dohodnúť," uviedol Miroslav Demko zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Územia orlov i sokola
Odzneli argumenty oboch strán. Konečné rozhodnutie však nepadlo. Nasleduje medzirezortné pripomienkovanie. Cieľom predkladaného návrhu je vyhovieť výhradám Európskej komisie. Tie sa vzťahujú k záväzku Slovenska klasifikovať vtáčie územia ako osobitne chránené a stanoviť ich režim ochrany.
Chránené vtáčie územie Slovenského raja zahŕňa lokality orla, sokola, bociana, sovy, kuvika, tetrova, výra, žlny a iných druhov vtákov európskeho významu. V národnom parku v súčasnosti hniezdia tri páry sokola sťahovavého a orla skalného, 8-10 párov orla krikľavého, 4-5 párov bociana čierneho, ako aj desiatky ostatných vtáčích druhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.