Mária baňa znova vytápa pozemky, ohrozuje životné prostredie a spôsobuje škody. Ani päť rokov od zaplavenia problémy s baňou neustali.
ROŽŇAVA. Kyslé vody, ktoré niektorí odborníci prirovnali k slabej kyseline sírovej, sa voľne rozlievajú po okolí. Príčinou je upchatý odtokový systém, vrátane vodozberného miesta, ktorým by mala popod zem voda prúdiť do rieky Slaná. Ten však nefunguje.
Dom na rázcestí
"Tečie to tu všade naokolo, všetko je žlté, podmáčané," hovorí Ondrej Jančo, majiteľ domčeka a priľahlého pozemku, ktorý voda obteká. "Nemám už na to nervy sťažovať sa, prosiť," dodáva so zúfalstvom v hlase.
Niektorí známi mu radili, aby si dal vypracovať znalecký posudok, zažaloval zodpovedných a žiadal odškodné za systematické ničenie majetku. "Nemám na to chuť ani zbytočné peniaze na právnikov," dodáva.
Najradšej by nehnuteľnosť predal, ale kto ju bude chcieť v takom stave a na takom mieste?
Čí je to problém?
Príčinou, prečo nie je baňa zabezpečená tak, ako by mala, je fakt, že patrí dvom subjektom. Ťažobné práva a dobývací priestor patria spoločnosti Global Minerals Slovakia z Košíc, ktorá deklarovala, že má investora a plánuje v nej obnoviť ťažbu. Povrchové objekty a teda aj štôlňa, ktorou voda vyteká, patria zasa spoločnosti Rudohorská investičná zo Spišskej Novej Vsi.
"To nie je náš problém," reagoval Tibor Sasvári, konateľ spoločnosti Global Minerals Slovakia na otázku, ako mieni firma riešiť odtok vody. Na Rudohorskú investičnú sa nám nakontaktovať nepodarilo.
Banský úrad vraj koná
Podľa názoru viacerých zainteresovaných nemal banský úrad dovoliť, aby sa baňa rozdelila medzi dve firmy. Stalo sa tak v čase konkurzu na spoločnosť Želba. "Museli sme konať a rozhodnúť o pridelení dobývacieho priestoru víťazovi výberového konania," bráni sa predseda zodpovedného Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi.
Podľa neho sa pred niekoľkými týždňami pod dozorom ľudí z úradu problém riešil. "V súčasnosti je konanie o zabezpečení banského diela pozastavené. Vyzvali sme obe firmy, aby si vyriešili strety záujmov a potom v ňom budeme pokračovať," doplnil.
Riešením je čistenie
Skutočnosť je však taká, že podzemný odtok je napriek údajnému prečisteniu nefunkčný a voda aj pod vplyvom intenzívneho dažďa znova vyteká z bane nekontrolovane. Páky na definitívne vyriešenie problému nemá ani Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave.
"Prikázali sme im, aby odtok vyčistili, čo sa podľa našich informácií aj stalo. Dôležité je, aby jeho funkčnosť kontrolovali pravidelne a starali sa o jeho údržbu," tvrdí prednosta úradu Róbert Kačala.
Kedy a ako chcú obe firmy doriešiť stret záujmov a prečo investor, ktorý mieni v Mária bani ťažiť, povrchové objekty doposiaľ nekúpil, sa Korzáru zistiť nepodarilo.
Ondrej Jančo. "Nemám na to nervy, všetko je žlté, podmáčané."
Foto: ela
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.