Projekt rieši presné zásady pri predaji majetku, obsadzovaní voľných miest v organizáciách mesta, pri prístupe k informáciám, verejnom obstarávaní či prideľovaní bytov.
ROŽŇAVA. Primátor Rožňavy Vladislav Laciak (Smer-SD) pred diskusiou poslancov povedal: "Počas štyroch rokov som zistil, že rozpory medzi subjektmi na politickej scéne a poslancami sú práve preto, že tieto oblasti nie sú jednoznačne a povinne ošetrené."
Veľká voľnosť - priestor pre korupciu
Na zasadnutie prišiel aj Ivan Rončák z Transparency International Slovensko (TIS): "Chodím po obciach, mestách a všetky sú vlastne rovnaké. Líšia sa len v spôsobe, akým pristupujú k občanom. Či ho niekde vnímajú ako partnera, či s ním hrajú otvorenú hru, alebo ho vnímajú len ako daňového poplatníka a snažia sa pred ním informácie zo svojej kuchyne, o tom ako hospodária s majetkom mesta, skrývať."
TIS posudzuje priestor pre korupciu z dvoch rovín. Prvou je voľnosť v rozhodovaní, pravidlá, ktorými sa riadia poslanci aj zamestnanci mestského úradu. Druhou je transparentnosť. "Priestor pre korupciu je tým väčší, čím je väčšia voľnosť v rozhodovaní a čím je menšia transparentnosť," povedal I. Rončák.
Aby sa predišlo fámam
Projekt transparentného mesta predstavil poslancom na príklade z Martina. "Práve tam sme sa snažili znížiť voľnosť v rozhodovaní a zaviesť presnejšie, transparentnejšie pravidlá. Aby poslanci a úradníci mohli postupovať len v zmysle striktných pravidiel a nemohli sa odkláňať na jednu alebo druhú stranu podľa toho, či tá jedna alebo druhá strana viac ponúkne alebo zaplatí. A aby bolo zverejňovaných čo najviac informácií z ich rozhodovacej činnosti."
Podľa Rončáka je hlavným prínosom fungujúceho projektu budovanie dôvery medzi zastupiteľstvom, primátorom a samotnými občanmi. "Tiež ste svedkami toho, že sa po meste šíria nejaké fámy, akým spôsobom mesto predalo majetok, ako sa tí poslanci dobre majú, ako sa nabaľujú. Keď zverejníte všetky informácie z rozhodovacieho procesu, že predávate transparentne a za trhovú cenu, tak sa tieto fámy šíriť nebudú."
Čím skôr zabetónovať zvláštne praktiky
Ako vysvetlil poslancom Rončák, prvou fázou je audit, kde sa preskúma, ako sa predáva majetok, alebo ako sa prijímajú ľudia do zamestnania na úrad. Potom sa pracuje na konkrétnych odporúčaniach pre mesto. Ukončenie je na samotných poslancoch, či odporúčania prijmú a zapracujú do všeobecne záväzných nariadení mesta.
"To je vec, ktorú musíme podporiť. Nie je o čom rozmýšľať. Navrhujem, aby sme pristúpili k výberovému konaniu na tento audit. Bez meškania skúsme urobiť, čo stihneme ešte v tomto roku. Poviem to priamo: ak sa nám podarí zabetónovať určité postupy, tak budú platiť, či tu bude ten alebo onen," narážal na nachádzajúce voľby nezávislý poslanec Juraj Dubovský.
"Len nech to nevyzerá tak, že sme doteraz nemali všeobecne záväzné nariadenia, že sme nemali prijaté postupy. Lebo aj doteraz boli. Aby to nevyznelo navonok tak, že sme nedodržiavali nič," povedala poslankyňa za SMK Erika Szabadosová.
"Nie sme takí zlí," povedal primátor Laciak a vyzdvihol elektronické aukcie či priame televízne prenosy zo zasadnutí rožňavského zastupiteľstva pre občanov. "Niektoré veci však treba vylepšiť," dodal.
Prečo až pred voľbami?
Na našu otázku, prečo sa projektom poslanci začali zaoberať až pár mesiacov pred voľbami, primátor Laciak odpovedal: "Všetko má svoj vývoj. V rozhovore pre internetový portál som prisľúbil, že do toho projektu pôjdem. Zrodilo sa to síce teraz, ale veď napokon nič ešte nie je vyhraté. S voľbami to však určite nesúvisí. Veď každý rok sú nejaké. Vlani bolo trojo volieb, tohto roku ďalšie, vždy sme pred nejakými voľbami."
Poslanci sa napokon jednohlasne zhodli na tom, že minimálne audit sa v samospráve vykoná. Kto ho bude robiť, o tom rozhodne verejné obstarávanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.