V kežmarskej štvrti Továrenská spoločne žije polovica Rómov a polovica Nerómov. Rasizmus, predsudky, rozdiely medzi úplnou chudobou a "bohatstvom" hodili za hlavu. Všetci žijú spolu ako jedna veľká rodina. Trápia ich iné veci - nedoriešený odpadový kanál, drobné úpravy či pleseň v domoch. Primátor Kežmarku prichádza s radou - použite na pleseň savo!
KEŽMAROK. Živým príkladom takmer bezproblémového spolužitia Rómov a majoritnej časti obyvateľstva je kežmarská štvrť Továrenská. Pre niekoho v záhadnej časti, ďaleko od centra mesta, si žije približne 56 zmiešaných rodín v pokoji.
Bývanie na Továrenskej by nemenili
Pokojné nažívanie potvrdila i Mária Jendrušáková, ktorá býva v tejto časti už štrnásť rokov. "Dobre sa mi tu žije, v žiadnom prípade sa nebojím večer vyjsť von," uviedla Mária, matka dvoch detí.
"Nemám tu s nikým problém. Držím sa hesla: daj pokoj ty, dajú aj tebe," pridal sa postarší muž.
Lívia Gengeľová žije na Továrenskej už rok a pol a bývanie by tiež nemenila: "Som tu spokojná. Necítim žiadny rasizmus. Problém máme iba s jediným susedom. Nikdy by mi však nenapadlo, že by som sa preto odtiaľto odsťahovala. Nie som ten typ, čo pred problémami uteká." Lívia si výborne rozumie s ďalšou susedou, ktorá je Rómka. Spoločné kávičkovanie, návštevy či predsavzatia, aby obe schudli, ich kamarátsky vzťah utužujú ešte viac.
Lívia Gengeľová. Mladá mamička žije na Továrenskej s manželom a synom v pekne zariadenom domčeku. O voľbe bývať práve tu, rozhodla dobrá cena. Trojizbový domček ich vyšiel na približne vtedajší milión korún.
Foto: Marie Melníková
Slota: V meste sú aj problémovejšie štvrte
To, že spolužitie dvoch odlišných mentalít môže byť príjemné, nám potvrdil aj náčelník mestskej polície v Kežmarku Milan Slota: "V rámci obhliadky mesta tam robíme pravidelnú kontrolu každý druhý deň. Zatiaľ nemám informácie, že by sa tam vyskytli nejaké vážne problémy. Hliadka tam nemusí byť 24 hodín denne."
Kežmarských mestských policajtov oveľa viac zamestnáva sídlisko Juh či Slavkovská ulica. "Sú tam umiestnení obyvatelia v hmotnej núdzi," povedal Milan Slota.
Kanalizácia
Miestnych obyvateľov trápia skôr problémy s odpadovým kanálom. Mesto ich však ubezpečilo, že problém s kanalizáciou riešia. "Na kanalizáciu sa robil projekt, časový horizont, dokedy to bude hotové,
však zatiaľ neviem," povedal primátor Igor Šajtlava (nez.).
Kežmarčanom chýbajú na Továrenskej aj kontajnery na separovaný odpad, detské ihrisko, parkovisko, ale i nový park. "Kontajnery dostanú. Keďže však žiadne mesto nemá momentálne financie nazvyš, nateraz nepočítame splniť ostatné požiadavky," spresnil Šajtlava.
Vlasta Suráková s druhom. Žijú štyri roky v prenajatom miniatúrnom podkrovnom byte bez okna a v smrade. Kúpu sa s vedrami, pretože nemajú bojler.
Foto: Marie Melníková
Kvôli plesni v dome nemôžu dýchať
V niektorých domoch im strpčuje život pleseň či potkany. Eleonóra Gáborová býva so svojimi deviatimi deťmi ako jedna z mála v dome, ktorý jej prenajíma mesto. Veľký problém zažívajú hlavne v zime, keď im navlhnú múry. "Je to strašné, vybielili sme to tu a neustále máme po stenách pleseň. V noci sa mi deti sťažujú, že kvôli plesni nemôžu dýchať, nepomáha ani vetranie," poťažkala si Eleonóra.
Šajtlava zničil pleseň savom
Eleonóre v boji s plesňou radí samotný šéf kežmarskej radnice. "Aj ja som mal v byte pleseň, odstránil som si to sám tým, že som na to použil savo," povedal primátor Šajtlava.
Zisťovali sme, do akej miery je radnica povinná sa o svojich nájomníkov starať. "Platby za nájom sú pre prípad väčších opráv, keby hrozilo napríklad zrútenie strechy či balkóna. Drobné úpravy si bežnou údržbou hradia nájomníci sami," dodal primátor.
V Továrenskej štvrti v Kežmarku vo vyše 50 domoch spolu žijú napoly Rómovia i Nerómovia.
Foto: Marie Melníková
Problematická pleseň strpčuje bývanie, primátor radí použitie sava...
Foto: Marie Melníková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.