Podľa riaditeľa Jozefa Lapšanského žiť na dlh sa ďalej nedá. Zatvorenie pobočky prichádza v čase jej štvrťstoročného výročia. Časť knižného fondu nájde svoje miesto v centrále knižnice v meste, zvyšok ponúknu na májovej burze kníh.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pobočku na sídlisku Mier otvorili v októbri 1985. V roku 2001 sa presťahovala z pôvodných priestorov v nákupnom stredisku na sídlisku do susedstva Základnej školy na Komenského ulici. Pôsobí v mestských priestoroch za symbolické korunové nájomné.
Dlhy na energiách
Rozhodnutie o zatvorení pobočky prišlo po minuloročnom vyúčtovaní. Dlh na neuhradených platbách za energie sa vyšplhal na 2 700 eur.
"Mali sme dve možnosti. Ťahať tento dlh do konca roka s tým, že by ďalej narastal. Alebo zatvoriť pobočku a dostať sa do normálneho ekonomického režimu. Rozhodnutie neprišlo z noci do rána, rodilo sa ťažko. Sedeli sme a počítali. No nedá sa žiť na dlh a robiť diery v rozpočte," komentoval situáciu riaditeľ Spišskej knižnice Jozef Lapšanský.
Hoci prvé dva mesiace tohto roka knižnica získala na spoplatnených službách k dobru 1 370 eur, podľa riaditeľa ani tie by nestačili na utiahnutie pobočky. Zrušenie sa dotkne aj personálnej otázky. "Dôjde aj k redukcii v personálnej oblasti. Dve pracovníčky postupne odídu," uviedol J. Lapšanský.
Čitatelia od 4 do 85 rokov
Jolana Matonoková pracuje v knižnici na Mieri 20 rokov. Jej kolegyňa Helena Furimská je tu zamestnaná 10 rokov. Obe si ku knižnici vybudovali doslova osobný vzťah. Zažili viac generácií čitateľov, od štvorročných až po 85-ročných dôchodcov.
"Je nám z toho smutno. Knižnicu budeme opúšťať so slzami v očiach. Mysleli sme si, že sa budeme len sťahovať, no potom prišlo rozhodnutie o rušení. Myslím si, že je to škoda. Sídlisko Mier má 10-tisíc obyvateľov, je to ako jedno malé mesto. Ľudia si na knižnicu zvykli. Je to pre nich sklamaním," uviedla vedúca pobočky.
Podľa nej je smutné, že správa o zatvorení prišla v čase, keď si pripomíname marec – mesiac kníh, kedy sa podľa jej slov návštevnosť zvyšuje. Vlani mali ročne 490 vlastných čitateľov, ďalších 200 bolo z mesta.
Zatvorenie bude na škodu
Alexander Gyomrai býva v paneláku v susedstve knižnice. Jeho dcére cesta z domu do knižnice trvá tri minútky. Práve blízkosť pobočky je podľa Novovešťana obrovskou výhodou. "Určite by sa knižnica mala na sídlisku zachovať. Moja dcéra je štvrtáčkou a knižnicu pravidelne navštevuje. Do knižnice v meste je to ďaleko, samu by som ju nepustil," zdôraznil. O plánovanom zatvorení pobočky sa dozvedel až od nás.
Rovnako prekvapená bola aj Margita Majerská bývajúca na sídlisku. "Určite bude škoda, keď túto knižnicu zatvoria. Vnučka si sem chodieva požičiavať knižky a je veľmi spokojná. Navyše, nemusí sama chodiť do knižnice do centra mesta. Hneď, ako ide zo školy, zájde do knižnice a vymení si knihy. Viem, že tak robievajú aj iné deti. Určite im to tu bude chýbať," zamyslela sa.
Beletria do centra
Knižnica má oddelenie pre deti a mládež a oddelenie pre dospelých, s ponukou umeleckej i náučnej literatúry. V ponuke má výpožičky v rámci knižnice i mimo, pripojenie na internet, fotokopírovacie služby, počas roka sa v jej priestoroch uskutočňuje množstvo podujatí. Iba v tomto mesiaci ich mali nahlásených 12, niektoré však museli zrušiť, keďže súvisia s budúcim osudom pobočky.
Zaujímali sme sa o to, aký osud stihne aj knižný fond pobočky, ktorý obsahuje 16 772 knižných zväzkov. "Veľmi hodnotná je beletria. Solídne sú aj knihy z detského oddelenia. Postupne ich presunieme do centrály v meste. Oslovili sme aj inštitúcie v meste, školy, neštátne subjekty, domov dôchodcov, sociálne ustanovizne, ktorým ponúkneme knihy v prípade záujmu. Od 3. do 14. mája sme vyhlásili v priestoroch na Mieri burzu kníh. Tú pravidelne organizujeme aj v centrále," vysvetlil J. Lapšanský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.