ROŽŇAVA. Združenie firiem Ekoplastika a Clean Power Rožňava chce postaviť a prevádzkovať v zóne závod na zhodnocovanie plastov spojený s výrobou elektrickej energie.
Čaká sa na máj
Investícia za viac ako sedemnásť miliónov eur vybavená modernou technológiou by mala vytvoriť do päťdesiat pracovných miest.
"Sme pripravení na výstavbu, začneme hneď po skolaudovaní zóny," povedala pre Korzár Erika Gonosová, riaditeľka prevádzky spoločnosti Ekoplastika v Betliari.
Firma má podľa nej pripravené financovanie projektu, zabezpečenú technológiu, suroviny i odber elektriny a čaká len na dokončenie parku. Ten by mal byť podľa vedenia mesta hotový do konca mája. Zmluva, ktorú bude schvaľovať zastupiteľstvo, sa uzatvára na dvadsať rokov a zaväzuje Ekoplastiku uskutočniť investíciu v dohodnutom rozsahu. Na jej postavenie bude mať čas dva roky od skolaudovania parku.
Nájomné bude rôzne
Nájomné za 2,2-hektárový areál je stanovené podľa mestských zásad schválených zastupiteľstvom a je rôzne. Pre priemyselné plochy je to od 3,9 eura za meter až po 33 centov v závislosti od toho, či ide o zastavané alebo voľné územie.
"Presná cena nájmu nie je v zmluve uvedená kvôli tomu, že sa môže v budúcnosti meniť podľa rozhodnutia poslancov, ale do doby postavenia závodu bude jednotná, a to 33 centov. Až potom sa zráta, koľko a akých plôch firma užíva," vysvetlila Eva Petruchová, vedúca referátu regionálneho rozvoja rožňavského mestského úradu.
Nebude to zberný dvor
Závod by mal podľa zámeru investora ročne spracovať takmer tridsaťtisíc ton plastovej suroviny, tzv. granulátu. Ten sa vyrába z rôznych plastov, vrátane PET fliaš. "Nepôjde o spaľovaciu technológiu, ale o tepelnú premenu plastov na kalorický plyn, z ktorého sa bude vyrábať pomocou turbín elektrina," ubezpečuje Dušan Oláh, konateľ a majiteľ firmy Ekoplastika.
Súčasťou závodu nebude žiadny zberný dvor ani triedenie plastov. Prípravu suroviny si zabezpečí firma mimo parku vo svojich prevádzkach po celom Slovensku.
Zamestnať chcú kvalifikovaných
Dodávateľom modernej technológie a know-how bude švajčiarska spoločnosť AGT Management&Engineering. Financovanie investície má byť cez holandské banky a jej návratnosť sa počíta na päť rokov.
"Na obsluhu technicky vyspelých zariadení budeme potrebovať vysokoškolsky i stredoškolsky kvalifikovanú pracovnú silu, časť pracovných miest ponúkneme aj ľuďom so základným vzdelaním," uviedla Gonosová.
Podnik by mal väčšinu spracovaných plastov premeniť na elektrickú energiu a len z malej časti produkovať recyklované plastové výrobky. So spustením do prevádzky sa počíta v roku 2012.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.