Pribúda závislých od internetu, počítačových hier, nakupovania, mobilného telefonovania a četovania.
PREDNÁ HORA. Najmä mladí ľudia majú s počítačovými hrami, četovaním a najnovšie aj so sociálnou sieťou Facebook veľký problém. Ukázal to dotazníkový prieskum, ktorý robil na 700 ľuďoch od 15 do 19 rokov odborník na nelátkové závislosti Jozef Benkovič z Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora.
Mnohé deti by potrebovali liečenie
"Priemerný vek tých mladých ľudí bol 14,5 roka a pochádzali z rôznych častí Slovenska. U mnohých som mal pocit, že by potrebovali liečenie, pretože sú závislí. Len máloktorý z nich si to však dokázal priznať a uvedomiť si to. Pri počítačových hrách sedeli viac hodín, než trávili v škole. Aj viac ako 8 hodín denne. A tento výsledok vyšiel u alarmujúceho počtu týchto mladých ľudí," hovorí primár Benkovič. Sám má na Prednej Hore pribúdajúcich klientov, závislých do novodobých nelátkových závislostí.
Najviac sú na Facebooku a četoch
"To, čo bolo predtým ojedinelé, ako napríklad závislosti na hrách či nakupovaní, to je teraz čím ďalej, tým bežnejšie. Ale vrchol ešte len príde, pretože ani mnohí rodičia si zrejme neuvedomujú, že ich deti majú problém a treba ho riešiť." Nedávno z liečby prepustil mladého muža, ktorý bol závislý na internete, online hrách aj na Facebooku. A aj mládež z prieskumu priznala, že keď trávia čas na internete, tak okrem hier sú zavesení na Facebooku a četoch. Dokonca mali abstinenčné príznaky. "Podobne, ako si alkoholik potrebuje dať ráno svoju dávku, tak aj a oni včas ráno vstávajú a sadajú za počítač." V spojitosti s "absťákmi" pociťovala mládež hlavne nervozitu.
Rady rodičom
Podľa J. Benkoviča by rodičia mladých ľudí nemali podceňovať čas, ktorý ich ratolesti trávia za počítačom na internete. "Možno sú radi, že ich dieťa je doma, nelieta po krčmách a nefetuje. Ale keď trávi denne na internete 4 či 5 hodín, to je už problém. Optimálna je hodina, dve. Ale keď si dieťa prestane plniť svoje povinnosti, nepomáha doma, nechodí von medzi rovesníkov, zhorší sa mu prospech, treba spozornieť. Monitor počítača by mal byť obrátený tak, aby naň každý v domácnosti videl. Nielen to dieťa, ktoré pri náhodnej kontrole rodiča len preklikne a rodič si nevie overiť, či sa naozaj učí. Je dôležité, aby sa dieťa venovalo športu, chodilo na čerstvý vzduch a keď je potrebné, tak treba čas vymedzený na prácu s počítačom časovo obmedziť."
Šokujúci moment: napádajú rodičov
Z praxe odborníka na nelátkové závislosti vyplýva ďalší šokujúci moment: fyzické napádanie rodičov vlastnými deťmi. "Boli prípady, keď boli rodičia ošetrení na chirurgii, pretože ich napadli ich vlastné dospievajúce deti. A to len preto, lebo im kázali vypnúť internet. Často si rodičia až v takýchto situáciách uvedomia, že ich dieťa má problém."
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.