Rožňava sa ho zúčastnila ako jediné slovenské mesto.
ROŽŇAVA. Zástupcovia dvanástich členských krajín EÚ si na medzinárodnom seminári vymieňali skúsenosti o začleňovaní Rómov na miestnej a regionálnej úrovni. Odborníkov z Úradu vlády SR sprevádzala Timea Bodnárová z Referátu regionálneho rozvoja Mestského úradu v Rožňave. "Účastníci seminára chceli od nás vedieť, ako funguje projekt terénnej sociálnej práce, ktorý trvá od roku 2004. Aký má prínos, aké aktivity vyvíjame, aké máme v rámci nich problémy," hovorí T. Bodnárová.
Aj iné krajiny predstavili svoje projekty, ktorými riešia rómsku otázku či prisťahovalectvo. Problémy však majú iné než Slovensko. "Oni tam veľmi veľa Rómov nemajú, skôr tých prisťahovalcov. No oni hlavne nerozlišujú, či je niekto Rom, alebo nie."
Budenie v domácnostiach
Zástupkyňa Rožňavy opísala začiatky projektu, keď sa sústreďoval zväčša na Rómov a pomoc pri riešení ich problémov. Z dvoch ľudí sa počet terénnych sociálnych pracovníkov zvýšil na deväť a trend je taký, že ich bude potrebné mať ešte viac.
Momentálne patria k cieľovej skupine už aj bezdomovci, ľudia nad 55 rokov, ženy po materskej dovolenke, jednoducho všetci tí, ktorí sa ocitajú v zlej sociálnej a finančnej situácii. Ich postavenie sťažuje nízka možnosť zamestnať sa. Medzi najrizikovejšie skupiny patria nekvalifikovaní ľudia, alebo po výkone trestu i odchovanci detských domovov, ktorí sa nemajú kam vrátiť.
T. Bodnárová informovala účastníkov konferencie aj o výsledkoch práce terénnych sociálnych pracovníkov. Napríklad sa im podarilo znížiť počet rodín zaradených do inštitútu osobitného príjemcu a ranným budením v domácnostiach aj zlepšiť dochvíľnosť u školopovinných detí.
Fakty
Projekt funguje od roku 2004, končí sa v tomto roku. Financovaný je z Európskeho sociálneho fondu. Zamestnáva 9 terénnych sociálnych pracovníkov. Samospráva na projekt prispieva piatimi percentami z celkových oprávnených nákladov.
Čo robia terénni sociálni pracovníci:
- navštevujú rodiny v mieste ich bydliska, preferujú osobný kontakt,
- kladú dôraz na pravidelnú dochádzku detí do školy, vzdelávanie,
- s deťmi robia mimoškolské aktivity,
- s dospelými organizujú terapeutické skupiny, vedú ich k samostatnosti,
- pomáhajú pri vypĺňaní rôznych formulárov,
- riešia záškoláctvo, bytovú otázku, či mnohé iné závažné životné situácie.
ela
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.