Knižnicu potom takmer úplne opúšťajú ako násťroční tínedžeri, aby sa tam po dovŕšení dospelosti opäť vrátili. Popradská knižnica v mesiaci knihy hlási - s nezáujmom o knihy v digitálnom čase internetu to nie je až také hrozivé.
POPRAD. Ďalšou novinkou Podtatranskej knižnice v Poprade pre svojich viac ako 10-tisíc čitateľov je získanie 1,2 milióna eur z fondov EÚ na rekonštrukciu. "Z terajšieho bufetu sa stane vstupná sála, ktorá zároveň spojí časť beletrie a náučnej literatúry. Tie sú zatiaľ oddelené," hovorí riaditeľka knižnice Anna Balejová.
Stavba pripraví podmienky, aby sa knižnica mohla rozšíriť o nové poschodie. Stavať sa bude postupne, aby mohla ostať v prevádzke. Projektom sa tiež zvýši kapacita pre kultúrno-spoločenské podujatia a akcie. Po novom na ne bude môcť prísť približne vyše 100 ľudí.
Viac stoličiek sa zíde
Knižnica cez rok vo svojej centrále a pobočkách v meste organizuje vyše 500 podujatí. "Sú to výstavy, prednášky o knihách, besedy s autormi a mnoho iného," spresňuje riaditeľka Balejová. V marci - mesiaci knihy knižnica pripravila niektoré lahôdky.
Stihnúť sa dá ešte vyše dvadsiatka podujatí pre deti, niekoľko autorských čítaní, besied s autormi či džezový koncert. "Každé podujatie má svoju cieľovú skupinu, ale ak sa niekto pristaví pri besede určenej pre školákov konkrétnej školy, nik ho z nej nevyhodí," dodáva s úsmevom Balejová.
To najkritickejšie má za sebou
Napriek všeobecnému názoru s čítaním kníh v modernom digitálnom čase to nie je až také zlé. "Najkritickejšie boli roky 1995 a 1996, keď nám počet čitateľov klesol pod šesťtisíc. Dnes ich máme znova nad 10-tisíc," spresňuje riaditeľka.
Z detí sa o knihy zaujímajú najmenší. "Tie trocha staršie o čosi menej. Mnohých do knižnice pritiahnu podujatia ako napríklad dnešné pásmo o Maťkovi a Kubkovi. Potom začnú sami vyhľadávať knihy," hovorí Elena Šimkaninová z oddelenia detskej literatúry.
Jej slová potvrdzuje učiteľka Anna Panajková: "Do knižnice sa deti naozaj tešia, nič nepredstierajú."
Rozprávanie o Maťkovi a Kubkovi sa páčilo aj Soničke Krížovskej. "Teraz viem, čo robila a aká bola tá pani, čo to napísala. Milujem Maťka a Kubka," povedala malá školáčka.
Deti sú vďačnými čitateľmi.
Foto: Tomáš Tišťan
Vrátia sa
Podľa riaditeľky Balejovej knižnicu najviac opúšťajú násťroční tínedžeri. "V tomto veku je ten záujem najnižší. Po vstupe na vysokú školu sa však mnohí rýchlo vracajú." Prítomnosť niekoľkých vysokých škôl dáva knižnici ďalších čitateľov navyše. "Je viditeľný záujem o odbornú literatúru, ktorý kopíruje odbory na školách v meste," spresnila riaditeľka.
Z políc v byte do knižnice
Oproti krízovým rokom sa o čosi zlepšili možnosti na nákup novej literatúry. Aj keď týchto peňazí nikdy nebude dosť. Časť prostriedkov župná knižnica získava z grantov ministerstva kultúry. Ročne ide o približne šesťtisíc eur. Približne piatimi tisícmi eur za rok prispeje mesto Poprad. "Potom dostávame dary od ľudí, ktorí sťahujú alebo rušia svoje knižnice. Ak sú knihy v dobrom stave a žánrovo sa hodia, dávame ich do nášho fondu," spresňuje riaditeľka.
Knižnica dáva peniaze aj na menšinové diela ako poézia či pôvodná tvorba mladých autorov. "S novými knihami sa snažíme ísť do šírky, viac nových diel po menej kusov. Nakúpiť 20 kusov Da Vinciho kódu, ktorý po roku už nebude hitom, by nemalo zmysel," dodala riaditeľka.
Knihy boli jej život
Je na dôchodku a do knižnice chodí každý deň. S knihami prežila celý pracovný život. "Boli to desiatky rokov. Začala som pracovať v kníhkupectve v Tatrách, neskôr v Poprade u Strážaya," spomína Klára Šajnerová. Hovorí, že krajšie povolanie pre ňu nebolo. "Napriek istým nevýhodám som bola šťastná, nič iné by som robiť nechcela. Bol to splnený sen byť s knihami. Ak niečo milujete a zároveň je to prácou, to je šťastie," dodáva.Klára sa zániku kníh kvôli internetu a novým technológiám nebojí. "Kniha je taká jedinečná, že obrazovka počítača, film alebo niečo iné ju nemôže nahradiť. Cítite vôňu papiera, povrch stránky, záujem o ne nezmizne, ani u mladých," presvedčivo tvrdí dlhoročná knihovníčka.
Foto: Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.