Ešte v tomto roku by sa mala začať rekonštrukcia západnej a južnej strany Námestia baníkov v Rožňave. Po oprave severnej časti v roku 2006 dostalo mesto z EÚ 1 692 889 eur (51 miliónov korún) na novú dlažbu, cestu, chodníky, zeleň i lavičky aj na strane, na ktorej stojí radnica.
ROŽŇAVA. Súčasťou projektu je aj úprava zelene a parčíka okolo Strážnej veže. Primátor Mesta Vladislav Laciak (Smer) informoval, že verejné obstarávanie na realizátora ešte prebieha. Dodal, že na projekte sa piatimi percentami bude spolupodieľať aj mesto. "Keďže mesto s tými peniazmi ráta v rozpočte, ale reálne ich zatiaľ nemá, buď ich budeme mať z predaja prebytočného majetku, alebo cez projektový úver," povedal primátor.
Po skončení rekonštrukcie by mala ostať v pôvodnom stave už len východná časť námestia a prístupové ulice k nemu. Aj k tomu však už existujú projekty. Západná časť by mala svojím vzhľadom nadväzovať na už opravenú severnú časť. "Použili sme zámer toho istého projektu, ktorý bol zhotovený na rekonštrukciu celého námestia," hovorí vedúca referátu regionálneho rozvoja mestského úradu v Rožňave Eva Petruchová. "Bude tam nová dlažba, svietidlá, zeleň, kvetináče, odpadkové koše, telefónne búdky, poštovné schránky, lavičky i rozšírené chodníky s novou dlažbou. Možno sa uberie niečo z kapacity parkovísk, alebo sa upraví parkovanie áut na námestí. V každom prípade sa rozšíri aj priestor pred zariadeniami, ktoré v lete rátajú s letnými terasami. A okrem starej fontány, ktorá je v severnej časti námestia, bude jedna nová aj v rohu medzi južnou a západnou stranou."
Námestie bude mať trvalé pódium
Ešte jedna zmena bude po rekonštrukcii námestia. Doteraz sa kultúrne podujatia, ktoré boli súčasťou jarmokov či osláv, odohrávali v priestore pred radnicou na pódiu. "Teraz rátame s tým, že sa postaví nové a trvalé pódium, ale už na severnej strane. Ten priestor sme doteraz nechávali na jarmokoch pre remeselníkov, je tam pešia zóna a chceme, aby tam mohol ktokoľvek počas aj mimo turistickej sezóny vystupovať a aby nebolo treba postaviť tribúnu vždy nanovo. Celý program na podujatiach sa teda presunie na severnú časť."
Čo však bude po rekonštrukcii s drevenými búdkami, ktoré mesto využíva len počas jarmokov, to sa zatiaľ nevie. Problém je podľa našich informácií s trvalým prenájmom, s ich umiestnením mimo jarmokov, napojením na infraštruktúru, vodu, elektrinu a s hygienikmi.
Keby žiadali len na chodníky, neuspejú
Projekt na rekonštrukciu námestia bol povinne štruktúrovaný. "Podmienkou na získanie 1 692 889 eur z Regionálneho operačného programu boli štyri aktivity, ktoré sme my museli splniť. Rekonštruovať miestne komunikácie, spevnené plochy, zeleň aj drobnú architektúru. Preto sme vybrali celok, kde je všetko, teda západnú časť, kde je radnica, kongresové centrum a je to asi naviac využívaný priestor námestia. Aby sme predišli tomu, že keby sme žiadali len na opravu chodníkov, tak na to by sme peniaze nedostali," informuje E. Petruchová.
V prvom polroku to nebude
Keby mesto muselo kvôli projektu brať úver z banky, nijako by podľa nej nezaťažoval mesto, pretože projektová forma znamená, že banka poskytne úver, na ktorý dá na základe zmluvy presne toľko finančných prostriedkov, koľko je potrebných na prefinancovanie. "Úver by stál na platnej zmluve a tie finančné prostriedky by boli refundované. Uvediem na príklade: príde faktúra, z úveru sa zaplatí a na úver prichádza z ministerstva financií refundácia v tej istej výške."
Termín realizácie projektu je 24 mesiacov. Kým sa však začne rekonštrukcia, v prvom polroku tohto roka to zrejme už nebude. Neopravená ostane ešte východná časť a priľahlé ulice Šafárikova, Čučmianska a Betliarska. Okrem toho nie je úplne dokončená ani severná časť. Chýbajú tam napríklad fontánky, s ktorými sa v projekte ráta. Autormi projektu rekonštrukcie námestia sú architekti Ján Rusnák a Peter Bischof.
Fakty
- Dlažba na terajších parkovacích miestach: tehličky z betónu v tvare rybej kosti.
- Dlažba na chodníkoch: betónové tabule, také isté, ako v severnej časti námestia.
- Šírka chodníkov: približne 10 metrov v najužších častiach.
- Cestná komunikácia (takzvané véčko od Betliarskej, Šafárikovej až po Čučmiansku ulicu): zo žulových kociek.
- Nová fontána na rohu južnej a západnej strany: z prírodného kameňa – pieskovca.
- Lavičky: v atypickom tvare, z kombinácie kovu a dreva (agát). Spolu 25 lavičiek.
- Svietidlá: také isté, ako na severnej strane, 6 kusov na západnej stane, 2 na južnej.
- Zeleň: stromy – javor, alebo druh neplodiacej slivky s permanentne guľovitým tvarom koruny. Spolu 13 stromov.
ela
Projektová dokumentácia. Eva Petruchová hovorí, že postupovali podľa pôvodného projektu, podmienkou na získanie peňazí však bol štruktúrovaný projekt.
Foto: ela
Západná a južná časť. Cesta bude zo žulových kociek a tam, kde parkujú autá, bude dlažba z betónu v tvare rybej kosti.
Foto: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.