Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Ochrana Tatier má byť menšia

Návrh nových pravidiel pre Vysoké Tatry zaskočil aj J&T. Je ústretovejší, ako čakali.

Po víchrici v roku 2004 sa Vysoké Tatry úplne zmenili. Ďalšie vážne zmeny môže priniesť  nová zonácia ministerstva životného prostredia.Po víchrici v roku 2004 sa Vysoké Tatry úplne zmenili. Ďalšie vážne zmeny môže priniesť nová zonácia ministerstva životného prostredia. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Návrh nových pravidiel pre Vysoké Tatry zaskočil aj J&T. Je ústretovejší, ako čakali.

VYSOKÉ TATRY. Bývalý riaditeľ TANAP-u Tomáš Vančura je pri pohľade na návrh novej zonácie Vysokých Tatier od ministerstva životného prostredia zhrozený. Zonácia určuje, ako budú územia v našich veľhorách chránené. Otvoriť sa majú doteraz nedotknuteľné miesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z návrhu napríklad vyplýva, že v Západných Tatrách majú ustúpiť zvieratá lyžiarom. Ministerstvo tvrdí, že status bezzásahového územia stratia len miesta, ktoré „stratili charakter človekom neovplyvnenej prírody už pred desiatkami rokov“.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo sa najchránenejšie zóny podľa ministerských prepočtov zmenšia o tri a pol percenta. Ochranári, ktorí hovoria o víťazstve záujmov lesníkov a hotelierov, však tvrdia, že ich prepočty ukazujú plochu až dvakrát väčšiu, teda päťtisíc hektárov, čo zodpovedá asi polovičnej rozlohe Banskej Bystrice.

Vyčlenenie plochy väčšej ako 170­hektárov v lokalite Spálený žľab do zóny cestovného ruchu označuje Vančura za nepochopiteľné. „Rozširovanie zjazdoviek a rozvoj cestovného ruchu na západnom okraji citlivých biotopov kamzíka a svišťa je šialené.“

Aj ochranár Erik Baláž potvrdzuje, že zjazdové trate sa rozšíria na úkor prirodzených priestorov svišťa, kamzíka a tetrova. „Vyčlenenie viac ako 400 hektárov lesov v okolí Štrbského plesa na Solisku do zóny cestovného ruchu pre rozširovanie zjazdoviek opäť ide na úkor prioritných biotopov európskeho významu,“ upozorňuje Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

Igor Rattaj, spolumajiteľ finančnej skupiny J&T, ktorá patrí k najvýznamnejším investorom v Tatrách, hovorí, že návrh ministerstva ich zaskočil. „Stačilo nám menej, ale keď pre cestovný ruch vyčlenili viac, budeme aj my pýtať väčšie plochy.“

Pilčíci majú nové šance

Sotva nájdete rozličnejšie pohľady na tú istú mapu, ako má ministerstvo životného prostredia a ochranári pri pohľade na návrh zonácie Tatranského národného parku. Zachovávame ochranu prírody, tvrdí ministerstvo. Je to víťazstvo drevorubačov a cestovného ruchu, oponujú ochranári a uvádzajú príklady, ako sa má v Tatrách zasahovať do doteraz nedotknutých území.

Nie z každého Medveďa majú v lese radosť, komentuje Roman Pataj.

Výrubom sa nevyhne Národná prírodná rezervácia Tichá a Kôprová dolina, o ktorú už ochranári bojovali vlastnými telami, aby zabránili ťažbe dreva. Návrh zonácie zaraďuje 1200 hektárov lesov do zóny s lesným hospodárením. Takmer 130 hektárov lesov v lokalite Suchý Hrádok pod oboma dolinami sa ocitlo v zóne rozvoja cestovného ruchu ako priestor na výstavbu rekreačných zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Boj o Tichú dolinu pokračuje

Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK tvrdí, že v Tichej a Kôprovej doline chce ministerstvo návrhom legalizovať ťažbu, o ktorú sa pokúsili už v roku 2007. „Tichá a Kôprová sa stali symbolom, vztýčenou vlajkou. Je to ako vo vojne, chcú zlikvidovať bojovú zástavu.“ Ministerstvo odpovedá, že lesy v ústí dolín sú postihnuté rozsiahlou veternou a podkôrnikovou kalamitou, a vyčlenili ich do zóny s lesným hospodárením, aby to stlmili.

Lokalita Ždiar v Belianskych Tatrách môže prísť takmer o 130 hektárov na úkor cestovného ruchu, z toho takmer tretina plochy leží v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry. Niekedy najprísnejšie chránené lesy v Bielovodskej a Javorovej doline v Belianskych Tatrách, s rozlohou viac ako tisíc hektárov, sú podľa návrhu v zóne B, kde sa môže ťažiť drevo.

„Bielovodská a Javorová dolina boli navrhnuté na základe prehodnotenia skutočného stavu a ochranárskeho významu vo vzťahu k okolitému územiu,“ hovorí Jana Kaplanová z ministerstva životného prostredia.

1.jpg

2.jpg

FOTO - TOMÁŠ TRSTENSKÝ, hiking.sk

3.jpg

Po kalamite sa v Tatrách začali výrazne presadzovať drevorubači aj investori, ktorí chcú stavať v chránených územiach zjazdovky. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

Zásah do územia svišťov

Ministerstvo tvrdí, že funkcia ochrany prírody v celom národnom parku zostane zachovaná aj napriek tomu, že do podzóny určenej pre cestovný ruch zaradili viac ako 2300­hektárovú plochu. Zdôvodňuje to aj tým, že ide o zanedbateľný podiel územia oproti rozlohe zóny A, ktorá má najprísnejšiu ochranu.

„To je demagógia najhrubšieho zrna. To ako keby ste niekomu povedali, že mu vyoperujete tri centimetre mozgu a vôbec ho to neovplyvní,“ hovorí na to ochranár Karol Kaliský.

Lokalitu Spálený žľab, ktorú otvorili pre cestovný ruch, v pôvodnom návrhu zonácie dávali do zóny A s najvyššou prírodnou hodnotou. Zóny cestovného ruchu Ždiar a Spálená idú podľa Kaliského na úkor lesných biotopov, Spálená zasahuje do kamzičieho pásma a do oblasti, kde zimujú svište. V týchto lokalitách sú biotopy európskeho a národného významu. Ďalšie cenné plochy, kde vyrúbu lesy, sú v Tatrách „známe adresy“: Spálená v Roháčoch alebo Ždiar - Strednica v Belianskych Tatrách.

Ministerstvo životného prostredia mapu zonácie číta inak. Hovorí, že umožňujú ľuďom využívať ich rekreačné zariadenia v súlade so zákonom.

„Okolie Surového hrádku so stovkami rekreačných chát je zaradené do zóny cestovného ruchu. Rozsah lokality Ždiar v Belianskych Tatrách v zóne cestovného ruchu je navrhnutý vzhľadom na výsledky prehodnotenia ochranárskej hodnoty územia.“

Rozdiely pri počítaní rozlohy

Ministerstvo redukciu územia určeného na ochranu prírody v A zóne o 2294 hektárov zdôvodňuje dosahmi na prírodné prostredie: rušivými vplyvmi pohybu návštevníkov, vizuálnymi efektmi, hlučnosťou či odpadmi.

Lesník Karol Kaliský, ktorý pracoval aj na odbornom návrhu zonácie spred štyroch rokov hovorí, že ministerstvo manipuluje s číslami. „Porovnávajú terajší návrh s niektorým z predchádzajúcich, a nie so súčasným právnym stavom. Výmera rezervácií, kde platí najvyšší, piaty stupeň, klesne o viac ako päťtisíc hektárov.“ Toľko v ministerskom návrhu narátali aj ochranári z VLK­a. Pre lepšiu predstavu - je to asi šesťtisíc futbalových ihrísk, alebo celá Tokajská oblasť.

„V súčasnosti platná výmera TANAP-u je 73 800 hektárov a zámer na vyhlásenie je 74 277 hektárov,“ zdôrazňuje Kaplanová. Plocha najchránenejších zón A a B však klesne o tri a pol percenta, a to aj podľa ministerských prepočtov.

J&T: Stačilo aj menej

Návrh ministerstva je výrazne „investor friendly“. Zaskočil aj J&T.

BANSKÁ BYSTRICA. S návrhom zonácie Vysokých Tatier nie sú nespokojní len ochranári. Dokonca i jeden z kľúčových investorov v našich veľhorách, finančná skupina J&T tvrdí, že im na ministerstve životného prostredia dávajú viac, ako pýtali.

J&T počas tvorby návrhu zonácie pripomienkovala a predkladala návrhy. Spolumajiteľ J&T Igor Rattaj hovorí, že sa so zverejneným návrhom zonácie veľmi nestotožnil. Skupina sa podľa vlastných slov snažila o kompromis, ktorý by vyhovoval J&T a nebol by problematický pre štátnu ochranu prírody a mimovládne organizácie. „Vždy sme sa snažili diskutovať aj s ochranármi. VLK má svoju pravdu. Ich prácu si vážim,“ povedal Rattaj.

Plochy vyčlenené v zonácii pre cestovný ruch sú však podľa neho podstatne väčšie, ako potrebovali a navrhovali. „Najmä v záujmových oblastiach Tatranskej Lomnice a Smokovcov sme veľa zo svojich zámerov vyškrtali, aby bol návrh prijateľný pre ochranárov. Chceli sme 200 hektárov a oni nakreslili 500,“ tvrdí spolumajiteľ J&T.

V oblasti Štrbského Plesa a v Zuberci bola situácia podobná. „Vieme, že Tatry sú veľmi citlivé pre ochranu prírody. Nám stačilo menej.“

Ak by prešiel návrh zonácie Vysokých Tatier tak, ako ho na ministerstve nakreslili, investori budú žiadať pre svoje zámery viac, ako pôvodne uvažovali.

„Stačilo nám menej, ale keď pre cestovný ruch vyčlenili viac, budeme aj my pýtať väčšie plochy. Boli by sme blázni, keby sme to neurobili. Sú dve možnosti. Pristupovať k Tatrám citlivo, alebo brutálne. Buď všetci menej, alebo potom všetci viac,“ hovorí Rattaj.

wm

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 027
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 641
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 288
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 262
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 160
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 004
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 859
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 764
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 855
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 155
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 872
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 579
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 754
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


34
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 44
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


64
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 11
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 764
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 855
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 155
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 872
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 579
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 754
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu