Podmienili to však ďalšími investíciami do mestskej vodovodnej siete zo strany Podtatranskej vodárenskej spoločnosti.
SPIŠSKÉ VLACHY. Ako informoval poslancov primátor mesta Ľubomír Fifík (SDKÚ), s vodárenskou spoločnosťou už konzultovali možnosti.
"Moje stanovisko bolo, že ak aj dáme súhlas na napojenie bystrianskeho vodovodu na mestský, bude to podmienené opravami havarijného stavu našej mestskej vodovodnej siete. Máme niekoľko ulíc, ktoré potrebujú generálnu opravu," informoval poslancov primátor. Posledná väčšia investícia do mestského vodovodu bola v roku 1991 vo výške 39 833 eur.
Bohatý zdroj vody
Viacerých poslancov pred schvaľovaním žiadosti zaujímalo, či napojenie susednej obce na vlašský vodovod nebude spôsobovať problémy s vodou v meste. Poslanec Michal Kiššák (Smer) obavy vyvrátil. Mesto má vraj veľké zásoby vody v časti Za horou, ktoré bohato postačujú pre aktuálne potreby. "Súčasný prietok je 50 sekundových litrov, pre potreby mesta je potrebných 12. Nevyužitý zvyšok odteká," vysvetlil.
Problém s vodou nevidí, ale napojenie na vodovod rovnako ako Ľ. Fifík podmienil ďalšími investíciami. V záverečnom hlasovaní poslanci poverili primátora mesta, aby rokoval s Podtatranskou vodárenskou spoločnosťou o ďalších investičných možnostiach do mestského vodovodu.
Fakty
Prioritou kanalizácie
Napojenie obce Bystrany na mestský vodovod je súčasťou dlhodobo plánovaného projektu. Pôvodný projekt je zameraný na dobudovanie a rozšírenie vodovodov a kanalizácií v regióne Spišská Nová Ves podľa požiadaviek jednotlivých miest a obcí v okrese. Projekt počíta s celkovou investíciou vo výške takmer 12 miliónov 946-tisíc eur.
Podľa generálneho riaditeľa Podtatranskej vodárenskej spoločnosti Vladimíra Pastoreka projekt pôvodne počítal so 40 stavbami. "Z pôvodného projektu však boli vodovody z väčšej miery vynechané a podporené skôr kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. Čo sa týka obce Bystrany, počítalo sa v spoločnom projekte aj s napojením obce Olcnava a mesta Spišské Vlachy. Prioritou sú však kanalizácie a čistiarne," informoval V. Pastorek. Podľa neho vodárenská spoločnosť musí riešiť najprv aktuálne záležitosti. Žiadateľmi na realizáciu by mali byť podľa jeho slov skôr samotné obce v rámci Environmentálneho fondu.
Anketa
Čo hovoria obyvatelia Spišských Vlách
Katarína Lešková: "Proti napojeniu nemám nič. Ak bude voda postačovať pre potreby mesta, prečo nie. Navyše, ak sa tým porieši nelichotivý stav nášho vodovodu, súhlasím s tým."
Anna Balogová: "Vieme, aká je demografická krivka v Bystranoch. Vody tam budú potrebovať vždy viac a viac. Len aby to neohrozilo naše mesto."
Milan Repaský: "Neviem, čo mám na to povedať. Keď poslanci tak rozhodli, asi vedeli prečo. Verím, že tak urobili po zvážení všetkých pre a proti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.