Kauzu odštartovali obvinenia, že sa na študentoch nabaľuje občianske združenie Inštitút manažmentu Kežmarského regiónu, ktoré vraj za prenájom priestorov platí sumu oveľa nižšiu než to, čo inkasuje od univerzít, a predražuje prípravné kurzy. Jeho zástupcovia nabaľovanie na študentoch odmietajú.
KEŽMAROK. V Kežmarku majú vysunuté pracoviská tri vysoké školy - banskobystrická Univerzita Mateja Bela (odbor právo), Trenčianska univerzita (politológia, ľudské zdroje a personálny manažment) a bratislavská Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce (ošetrovateľstvo). Dokopy na nich študuje v priestoroch strednej odbornej školy zhruba 470 externistov.
Predražené prípravné kurzy?
V médiách sa objavili obvinenia, že občianske združenie Inštitút manažmentu Kežmarského regiónu sa nabaľovalo na študentoch a predražovalo prípravné kurzy.
"U nás vyšiel kurz na 800 eur, v Banskej Bystrici zhruba na 400. Rozdiel je v tom, že my sme organizovali kurzy v prenajatých priestoroch s prenajatými lektormi, starali sme sa aj o ich stravu, ubytovanie a cestovné. V cene bola aj strava pre študentov. Univerzita Mateja Bela robila kurzy vo svojich priestoroch, so svojimi lektormi, čiže náklady mali nižšie," povedal podpredseda inštitútu Ondrej Srebala. Študenti si podľa neho mohli vybrať kurz v Bystrici alebo Kežmarku.
Inštitút: Poskytujeme aj ďalšie služby
Podpredseda Inštitútu manažmentu Kežmarského regiónu Ondrej Srebala vylučuje bohatnutie na študentoch: "Externisti platia školné univerzitám, nie nášmu inštitútu. Nie je pravda, že sa staráme iba o prenájom troch učební a zborovne na Strednej odbornej škole v Kežmarku. Zabezpečujeme rad komplexných služieb," povedal Srebala.
Inštitút podľa neho zabezpečuje pre študentov práva prípravné kurzy a pre všetkých študentov ďalšie služby. Napríklad priestory na výučbu, ubytovanie, stravovanie a cestovné pre lektorov či administratívny servis vrátane účtovníctva.
Koľko zarobil inštitút?
Externí študenti všetkých troch škôl nám povedali, že školné platili priamo univerzitám. Dva semestre na Trenčianskej univerzite vyšli na zhruba 790 eur, právnická fakulta žiadala okolo 660 eur.
Odchádzajúci rektor Trenčianskej univerzity Miroslav Mečár uzavrel so šéfom inštitútu Františkom Vojtechom zmluvu, podľa ktorej mala univerzita len za tento zimný semester zaplatiť inštitútu 49 450 eur za poskytované služby. Koľko dostávali od otatných dvoch univerzít, to nám oficiálne nik nepovedal.
Stredná škola, ktorá prenajímala priestory študentom všetkých troch univerzít, však podľa denníka Pravda napríklad za celý minulý rok dostala od inštitútu zaplatené nájomné len vo výške 4 583 eur. Zvyšok peňazí ostal k dispozícii inštitútu.
Chceli sme vedieť, koľko teda inštitút celkovo vlani zinkasoval od univerzít a koľko ho stáli poskytované služby. Včera sa však už Srebala k ďalším otázkam nechcel vyjadrovať s tým, že vraj sa začalo súdne konanie.
Právo ide do Bystrice
Už teraz je jasné, že asi sto budúcich právnikov absolvuje v Kežmarku v letnom semestri už len dve prednášky. "Od budúceho roka budú všetky konzultácie a skúšky v Banskej Bystrici. Chceme predísť zbytočným problémom," uviedol dekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela Stanislav Mráz. Ako dôvod uviedol nedávnu škandalizáciu v médiách.
Škola vraj neeviduje pracovisko v Kežmarku
Čo bude s tristo študentmi navštevujúcimi Trenčiansku univerzitu a sedemdesiatkou budúcich ošetrovateľov, to stále nie je celkom jasné. Na naše otázky vedenie Trenčianskej univerzity do uzávierky novín neodpovedalo.
Bratislavská Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce nám na naše počudovanie odpísala iba to, že vo svojom organizačnom poriadku v Kežmarku žiadne pracovisko neevidujú. Čo bude so študentmi ošetrovateľstva, preto zostáva takisto záhadou.
Študenti sa stretli
Srebala nám ešte v piatok tvrdil, že všetky alokované pracoviská Trenčianskej univerzity sa už od letného semestra sťahujú späť do Trenčína.
K zvratu došlo v sobotu na stretnutí študentov Trenčianskej univerzity so zástupcami akademického senátu, zástupcami inštitútu a kežmarským primátorom. Dozvedeli sa, že ešte v piatok rokoval šéf inštitútu František Vojtech s budúcim rektorom Trenčianskej univerzity Ivanom Kneppom, ktorý do funkcie nastúpi 1. marca. Sľúbili, že urobia všetko pre to, aby v Kežmarku zostalo pracovisko naďalej. Študenti to podporili podpísaním petície.
Niektorí študenti neveria v zmenu
Niektorí študenti sú aj napriek tomu skeptickí. "Neverím, že sa dohodnú. Som zo Stropkova, to mohol som ísť študovať rovno do Bratislavy, ak budem musieť cestovať do Trenčína. Bude to neskutočný požierač času a peňazí. Za problémy iných trpíme iba my. Školné sme poctivo zaplatili, preto chceme, aby sa nerušili pravidlá počas hry," vyhlásil študent Peter Šotík.
Mestské peniaze na súkromné účely
- Mesto Kežmarok zo svojho rozpočtu vyčlenilo pre vysoké školy dotáciu 10 000 eur. Peniaze mesto zaplatilo inštitútu. Primátora Igora Šajtlavu (nez.) sme sa opýtali, či je správne, že verejné zdroje použili na súkromné štúdium pár desiatok študentov.
- "Všetko, čo robí mesto v tejto oblasti pre študentov, je správne. Som rád, že sa nám v našom regióne podarilo zabezpečiť štyri odbory vysokých škôl. Beriem to ako pomoc ľuďom, ktorí nemajú toľko peňazí a času, aby mohli niekde dochádzať," uviedol Šajtlava.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.