VYSOKÉ TATRY.
Aj keď rok predtým zničil lykožrút v dolinách dovtedy zelené stromy na ploche takmer 90 hektárov, vlaňajší prírastok lykožrútovej kalamity nepotvrdzuje podľa hovorcu Štátnych lesov TANAP-u Mariána Šturcela slová zelených aktivistov, ktorí tvrdia, že „lykožrútová kalamita v tomto území sa prakticky skončila“.
Kalamitne premnožený podkôrny hmyz ničí v Tichej a Kôprovej doline vo veľkej miere prírodné a prirodzené lesy, ktoré tak postupne strácajú svoje jedinečné prírodné hodnoty. Podľa lesníkov sú lesy v dolinách naďalej ohrozené. Pokračovanie kalamity môže podľa lesníkov nezvratne poškodiť lesy v Tichej a Kôprovej doline, ktoré patria k najvzácnejším v Tatranskom národnom parku. Aj preto lesníci požiadali o výnimku na vyťaženie časti stromov z dolín, ktoré sú v piatom, najvyššom ochrannom pásme.
Názorový rozpor medzi lesníkmi a ekoaktivistami trvá
Lykožrútová kalamita podľa ekológov v dolinách odznieva, oproti roku 2007 klesla už o viac ako polovicu.
"V roku 2007 zničil lykožrút les v oboch dolinách na ploche 150 hektárov, v roku 2008 na 90 hektároch a vlani na 66 hektároch, to je výrazný pokles," uviedol Erik Baláž z lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Lykožrútová kalamita sa podľa Baláža dostala do záverečnej fázy niekoľkoročného cyklu, keď sa už výskyt drevokazného hmyzu znižuje na prirodzenú úroveň. Na území Tichej a Kôprovej doliny by mal prirodzene lykožrút každoročne napadnúť desať až 20 hektárov lesa, poznamenal Baláž.
Lesníci v minulosti upozorňovali, že lykožrútovú kalamitu vyvolalo nespracovanie polámaných stromov po ničivej veternej smršti z roku 2004. Ekológovia tvrdili, že lykožrút je prirodzenou súčasťou lesa. Ponechanie kmeňov na zemi obhajovali.
Lesníci koncom minulého roku požiadali ministerstvo životného prostredia o výnimku na viaceré činnosti v Tichej a Kôprovej doline, medzi nimi napríklad odkôrnenie stojacich napadnutých stromov či vyvezenie ležiacich kmeňov. Chcú tak zamedziť ďalšiemu šíreniu hmyzu. "Tieto zákroky by boli nezmyselné, výnimku chcú na územiach, kde už kalamita dávno skončila," uviedol Baláž. Lesníci chcú totiž podľa Baláža zasahovať v spodných častiach dolín, lykožrút však les napáda už len vo vysokých polohách, kde by sa stroje lesníkov ani nedostali.
Veterná smršť vyvrátila stromy v Tichej a Kôprovej doline na asi 300 hektároch lesa. Proti predchádzajúcim zásahom lesníkov v dolinách zelení aktivisti ostro protestovali, konflikty musela riešiť polícia.
V súčasnosti je v oboch dolinách len na území v správe Štátnych lesov TANAP-u podkôrnym hmyzom zničených viac ako 144 000 stromov na ploche presahujúcej 258 hektárov. Dnes už je podľa Šturcela dokázané, že ponechanie nespracovanej vetrovej kalamity v nepôvodných lesných porastoch bolo veľmi riskantné. Pokračovanie tohto procesu môže spôsobiť nezvratné poškodenie najcennejších častí tatranskej prírody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.