Reč je o letohrádku Dardanely v Markušovciach a Národopisnom múzeu v Smižanoch. Havarijný stav letohrádku by mala vyriešiť schválená revitalizácia. Smižianske múzeum je na tom horšie. Od prvého marca ho zrejme uzavrú.
MARKUŠOVCE/SMIŽANY. "Od prvého marca budeme musieť prevádzku s najväčšou pravdepodobnosťou zavrieť. Budova je v dezolátnom stave. Hrozí trvalé poškodenie zbierkového fondu," uviedla riaditeľka Múzea Spiša Zuzana Krempaská.
Prvá expozícia bola v smižianskom múzeu inštalovaná niekedy na začiatku 90. rokov. Odvtedy sa do budovy neinvestovalo. Aktuálne problémy spôsobuje najmä kotol na tuhé palivo, ktorý je v dezolátnom stave. Zateká a vypadáva. Aj počas našej návštevy bola kotolňa preplnená dymom. V budove vládne chlad.
Spečatený osud?
Podľa Krempaskej múzeum ešte vlani predložilo projekt udržateľnosti smižianskeho múzea. Ten počíta s celkovou rekonštrukciou priestorov, aj s výstavbou plynovej kotolne. Celkové náklady sú vo výške 1,45 milióna eur.
"Na samotnú rekonštrukciu kotolne potrebujeme 21-tisíc eur. Bohužiaľ, vlastné prostriedky na to nemáme," povedala Krempaská.
Takmer 40 percent zbierkového fondu tvorí depozit. Nový zákon o múzeách i vlaňajšia vyhláška sprísnili podmienky pre fondové inštitúcie, akými sú práve múzeá. Nová legislatíva stanovuje aj tepelné a klimatické podmienky zbierkového fondu. Budova v Smižanoch im vôbec nevyhovuje. Už oslovili zriaďovateľa, ktorým je Košický samosprávny kraj (KSK). Peniaze však nateraz chýbajú. Vedenie múzea chce situáciu riešiť aj cez rôzne nadácie. Ak však nezískajú peniaze, múzeum ostane od prvého marca zatvorené. Na neurčito. V súčasnosti tu pracujú traja ľudia. Tých presťahujú do Múzea Spiša.
Náročné vykurovanie
Budovy v Smižanoch a v Markušovciach sú náročné na vykurovanie. Kým v Smižanoch sa kúri na tuhé palivo, v Markušovciach sú staré akumulačné pece na elektrinu. Ani vykurovanie centrálnej budovy Múzea Spiša na Letnej ulici nie je lacné. Vlani malo Múzeum Spiša celkový rozpočet vo výške 270-tisíc eur, z toho 98-tisíc pohltilo vykurovanie.
Aj letohrádok je na tom zle
Budova markušovského letohrádku je tiež v havarijnom stave. "Narušené omietky, opadané murivo, nevyhovujúce elektrické vedenie, nedostatočné sociálne zariadenia... Navyše, budova správcovského domu, ktorá je hneď vedľa letohrádku, má narušenú statiku," opísala Krempaská.
Letohrádok Dardanely má však v porovnaní s múzeom v Smižanoch jednu výhodu. "Peniaze na revitalizáciu hudobného múzea pôjdu z Regionálneho operačného plánu. Úrad KSK uspel pri čerpaní peňazí z fondov. Do Markušoviec poputuje 1,34 milióna eur," informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková. Päť percent z tejto sumy poskytne KSK.
V letohrádku z konca 18. storočia je od roku 1983 až dodnes expozícia klávesových hudobných nástrojov. "Počíta sa so stavebnými úpravami, úpravami francúzskeho parku pred letohrádkom, vybudovaním príjazdu a parkoviska od zadnej časti, obnoví sa expozícia zariadenia, zavedú sa nové informačné technológie, hlasoví sprievodcovia, pribudnú hudobné nahrávky, rozšíri sa ponuka podujatí," informovala Z. Krempaská.
Letohrádok upravia aj pre imobilných návštevníkov. V bočnom krídle pribudne výťah. Vymenia okná, elektroinštaláciu a v suteréne vzniknú klubové priestory prepojené s prízemím.
Sezóna bez obmedzení
"Predpokladáme, že kým sa projekt naštartuje, budeme ešte v tohtoročnej sezóne plne fungovať. Počas revitalizácie však bude expozícia v letohrádku pre verejnosť uzavretá," dodala riaditeľka.
V koncertnej sále letohrádku sa pravidelne uskutočňujú koncerty vážnej hudby. "Ide o koncerty spojené s prehliadkou kaštieľa a letohrádku, koncerty v rámci spolupráce pri hudobných festivaloch počas roka a k najobľúbenejším patrí tradičný vianočný koncert. Ten každoročne priláka 250 návštevníkov. Vlani sme mali jubilejný 20. ročník," dodala správkyňa kaštieľa Bernadeta Kiczková.
Múzeum Spiša vlani uskutočnilo 88 podujatí. Napriek krátenému rozpočtu v porovnaní s rokom 2008 o 32-tisíc eur dokázalo múzeum priniesť v rámci vlastných príjmov 32 676 eur.
Fakty
O letohrádku a múzeuLetohrádok Dardanely v Markušovciach je súčasťou areálu markušovského kaštieľa. Bol postavený v 18. storočí na reprezentatívne účely šľachtického rodu Mariássyovcov. V kaštieli sa nachádza expozícia historického nábytku, v letohrádku je expozícia klávesových nástrojov, jediná svojho druhu na Slovensku. Posledná väčšia rekonštrukcia v Dardanelách bola v roku 1983. Letohrádok s kaštieľom patria k národným kultúrnym pamiatkam.
Národopisné múzeum v Smižanoch je externou expozíciou Múzea Spiša. Zachytáva tradičnú ľudovú kultúru stredného Spiša od druhej polovice 19. storočia takmer až po súčasnosť. Expozícia bola sprístupnená v roku 1991. Výstavba budovy sa začala v roku 1979. Odvtedy tu nebola žiadna rekonštrukcia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.