Úradníci zo Sociálnej poisťovne (SP) zistili, že tieto čísla sú výrazne vyššie ako v roku 2008. Môže za to kríza spojená s nezamestnanosťou, či skutočné choroby?
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Mnohí tvrdia, že maródkou sa dá ako-tak zaplátať rodinný rozpočet. A to aspoň vtedy, kým nie je robota. Živnostník Štefan hovorí, že "peénka" je pre neho najschodnejšie riešenie. "Najmä v zime, kým nemám robotu, idem na maródku. Pre moju rodinu je aspoň aký-taký zdroj príjmu," poznamenal živiteľ mladej rodiny.
Obdobia s maródkami sa každý rok podobajú
Obdobia, keď sa ľudia nechávajú vypisovať u lekára, sa každý rok opakujú. Najčastejšie je to od novembra až do marca, teda v období mimo sezónnych prác, keď je menej možností zamestnania.
"V mesiacoch marec a apríl tento stav mierne klesne. Počet práceneschopných, ako aj poberateľov nemocenských dávok však každým rokom všeobecne narastá aj v podtatranskom regióne," povedal Peter Višváder, hovorca SP. Pobočka pre okresy Poprad a Kežmarok spočítala za minulý rok priemernú dĺžku liečby na jeden prípad 63 dní. Je to o takmer dvadsať dní viac ako rok predtým. V Staroľubovnianskom okrese maródovali ľudia o týždeň dlhšie ako v roku 2008, presnejšie 55 dní.
"Péenka" môže vyhovovať zamestnancovi i zamestnávateľovi
Všeobecne zrejme neobstojí fakt, že pacienti sú chorľavejší, a tak potrebujú po roku dlhšiu liečbu. Podľa Richarda Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), za dlhšou "maródovosťou" môže byť aj kríza, keď zamestnávatelia šetria náklady na pracovnú silu. "Mohli sa dohodnúť so zamestnancami, že namiesto ukončenia pracovného pomeru pôjdu dobrovoľne na PN, z čoho profitujú obe zúčastnené strany. Zamestnávatelia znížia náklady a zamestnanec síce dostane počas PN menej peňazí, ale neprichádza o prácu," vysvetlil analytik.
Počas maródky pracovala na súde aj advokátka
Práceneschopnosť znamená aj to, že pacienta môže skontrolovať zamestnanec Sociálnej poisťovne. V okolí Popradu tak zisťovali stav asi v 1200 prípadoch, z toho vyše 170 bolo s podozrením na porušenie liečebného režimu. Až 215 takýchto podozrení bolo v okrese Stará Ľubovňa. "V čase kontroly ukončili lekári práceneschopnosť v tridsiatke prípadov.
Traja klienti dostali pokutu za nesprávne udanú adresu či nefunkčný zvonček," povedal Višváder. Podľa neho sú aj prípady, keď ľudia naraz aj pracujú, aj maródujú.
"Ide najmä o samostatne zárobkové osoby, ktoré pracujú doma. Sú to napríklad ekonómky, krajčírky, kaderníčky," poznamenal. V Starej Ľubovni je dokonca známy prípad, keď advokátka počas "péenky" pojednávala na súde.
"Bonzujú" susedia, zamestnávateľ či dokonca príbuzní
Neočakávaná kontrola zo strany SP môže pacienta hocikedy prekvapiť. Napríklad v Poprade takto spolupracujú aj s jedným z najväčších zamestnávateľov.
"Máme dobrú spoluprácu s Tatravagónkou, ktorá pravidelne hlási podozrenia u svojich zamestnancov. Mali sme však aj prípady, že podnet dali susedia či dokonca príbuzní," povedal Višváder. Podľa neho pri porušení liečebných pravidiel bežné výhovorky neobstoja.
"Je však známy aj jeden úsmevný prípad, keď pacient ležal v posteli v montérkach a gumákoch. Odôvodnil to tak, že mu je zima," dodal hovorca.
Kedy môže byť klient postihnutý
Postihy za nedodržanie liečebného režimu sú stanovené zákonom o sociálnom poistení. Klientovi sa pozastavuje vyplácanie nemocenskej dávky odo dňa zistenia porušenia liečebného režimu v celkovej dĺžke 30 dní. Pokuta sa udeľuje za porušenie alebo nedodržanie povinnosti práceneschopného (napr. presné uvedenie adresy pobytu, kde sa bude pacient počas PN zdržiavať, pri znemožnení vykonania kontroly pre nefunkčný zvonček, voľne sa pohybujúceho sa psa a pod.). Výška pokuty je tiež stanovená vo vyššie uvedenom zákone a je odstupňovaná podľa závažnosti porušenia povinností práceneschopného. Pracovníci SP pri ukladaní pokuty môžu zvážiť aj tú skutočnosť, či ide o prvé, alebo opakované porušovanie povinností práceneschopného.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.