Tvrdými poznámkami poslancov na adresu vedenia mesta a naopak sa vyznačovalo štvrtkové zasadnutie rožňavského mestského zastupiteľstva. Nervozita, vzájomné výčitky, vyťahovanie niekoľkoročných záležitostí na povrch, to všetko mali možnosť vidieť a počuť obyvatelia mesta buď priamo v sále, alebo prostredníctvom priameho prenosu rožňavskej televízie.
ROŽŇAVA. "Mrzí ma, že je taká politická kultúra v mestskom zastupiteľstve. Za 25 rokov poslanectva som toto nezažil," povedal nezávislý poslanec Ladislav Dávid, keď sa prerokovávalo vzdanie sa členstva v mestskej rade ďalšieho nezávislého poslanca Juraja Dubovského. Práve počas tohto bodu sa strhla diskusia, aká v zastupiteľstve už dávno nebola.
Písomný dôvod chýbal
Mestská rada do programu síce predložila dôvodovú správu, v ktorej stálo, že 20. januára sa na zasadnutí mestskej rady J. Dubovský vzdal členstva v nej, ale prečo tak urobil, to v materiáloch na počudovanie nebolo.
"Dôvody som oznámil písomne a som prekvapený, že sa vám neráčilo doručiť ich poslancom," adresoval vedeniu mesta Dubovský.
Primátor Vladislav Laciak (Smer) vysvetľoval, že materiál bol najprv v mestskej rade, ale tá na jeho veľké sklamanie nebola uznášaniaschopná. Podľa primátora mala o chýbajúcom materiáli rokovať najprv mestská rada, potom by ho dostali aj poslanci.
Nezávislý poslanec Dušan Pavlík oponoval: "Nehanbíte sa? Akým právom si mestská rada uzurpuje právo niečo filtrovať? Čo ste na tom potrebovali odsúhlasiť? Ste trápni!"
SMK chcela Kossutha
Primátor Laciak veril, že poslanci mestskú radu doplnia o jedného člena ešte vo štvrtok. Poslankyňa za SMK Erika Szabadosová navrhla, aby ním bol nezávislý Ľudovít Kossuth.
"On by mal sedieť niekde medzi nominantmi politických strán," reagoval na návrh poslankyne nezávislý Ondrej Bolaček. Zdôraznil, že nového člena by predsa mali navrhnúť nezávislí poslanci a nie druhá strana, keďže sa v mestskej rade prihliada na zastúpenie politických strán. Dodal, že podstatný je dôvod, prečo sa Dubovský vzdal členstva.
Dôvod – nepomer politických strán
Napokon až zo slov primátora vysvitlo, že za vzdaním sa Dubovského je nepomer politických strán v mestskej rade. Podľa Dubovského sa neprihliada na politické zloženie spektra poslancov. Poslanec a zároveň viceprimátor František Kardoš (SMK) totiž síce uspel vo voľbách ako nezávislý, ale pred časom vstúpil oficiálne do SMK. Táto strana má teraz v mestskej rade troch členov, Smer dvoch a nezávislý bol len J. Dubovský. Ten navrhoval, aby sa počet poslancov za SMK zredukoval, čo akceptované nebolo a preto Dubovský vyhlásil, že on členom mestskej rady byť nechce.
Ďalšia debata sa rozpútala o štatúte, o funkcii mestskej rady a spomínali sa kauzy spred niekoľkých rokov. Poslanec Dávid napokon navrhol, aby bola diskusia k tomuto bodu ukončená a väčšia časť poslancov mu to aj odobrila. Poslankyňa za SMK E. Szabadosová zároveň stiahla svoj návrh na nového člena rady.
Návrhy poslanca Pavlíka
Viceprimátora neodvolali, súkromné jazdy spoplatnili
K napätej atmosfére na zastupiteľstve zrejme prispeli aj návrhy nezávislého Dušana Pavlíka, ktoré rozčertili vedenie mesta.
Pavlík navrhoval zaradiť do programu rokovania Poriadok odmeňovania zamestnancov, vďaka ktorému dostáva vedenie mesta každý mesiac 10-percentnú zálohu z odmien. "Mestská rada odporučila, aby sa tento materiál prerokovával vo februári, aby to ešte prešlo komisiami," zdôvodnil primátor Laciak a poslanci rozhodli, že sa o materiáli rokovať teraz ani nebude.
Druhým návrhom Pavlíka bola Dohoda o používaní služobných motorových vozidiel. Chcel dosiahnuť, aby sa súkromné jazdy zamestnancov každý mesiac zaznamenávali a spoplatňovali. Hoci primátor presviedčal, že sa súkromne nejazdí, Pavlík vyhlásil: "Zodpovedne prehlasujem, že sa používajú autá súkromne." Mestská rada nepovažovala za potrebné o tomto rokovať na zastupiteľstve, pretože používanie služobných vozidiel je podľa nej "ošetrené" v zásadách ich používania. Poslanci však rozhodli, že o tomto rokovať budú a hlasovaním podporili návrh D. Pavlíka.
Tretí návrh Pavlíka znel - odvolať Františka Kardoša z postu viceprimátora. Toto mestská rada odmietla a poslanci ju v tom len podporili. Pavlík spochybňoval funkčnosť mestskej rady: "V prvom návrhu nešlo o to, že rada mala o tom rokovať, ale zaradiť do zastupiteľstva." Zdôraznil, že rada podľa neho konala nad rámec svojich kompetencií. Čo sa týka odvolávania Kardoša, podľa štatútu mesta a rokovacieho poriadku ho môže zastupiteľstvo odvolať kedykoľvek. Ako dodal Dubovský, ak poslanec navrhne zaradiť niečo do programu zastupiteľstva, má sa to tam zaradiť. Nie je to rada, ktorá má o tom rozhodovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.