Spolumajiteľ J&T Patrik Tkáč chce do Vysokých Tatier natrvalo "premiestniť" 500 rodín. Plán by v prípade úspechu radikálne zmenil demografické pomery celého mesta. Časť Tatrancov hovorí o neúprimných rečiach, keď podľa nich spoločnosť ľudí v skutočnosti z Tatier vyháňa. Primátor mesta Ján Mokoš naopak nápad žralokov podporuje.
VYSOKÉ TATRY. Patrik Tkáč hovorí, že ho inšpiroval obuvnícky továrnik Tomáš Baťa. Ten podobným sťahovaním vybudoval podtatranský Svit či dnešné Partizánske.
Nechcú vyháňať dôchodcov
Tkáč dôvodí, že súčasná dominancia obyvateľov v dôchodkovom veku brzdí ekonomický rozvoj. "Dôchodcov samozrejme nik nechce vyháňať, tí však budú ťažko motorom rozvoja Tatier," povedal Tkáč. Ten, rovnako ako Baťa, chce do mesta sťahovať svojich ľudí, ktorí tam budú pracovať. Kvôli zámeru je do Tatier ochotný premiestniť aj časť iných podnikateľských aktivít. "Išlo by a akýsi návod aj pre iných. My nezvládneme všetko," spresnil.
Z apartmánov byty
Podľa Tkáča byty pre prisťahovalcov by vznikli z terajších turistických apartmánov, ktoré nie sú úspešné na trhu. Myslí si, že ak sa zo zamestnancov stanú Tatranci, zvýši sa aj úroveň poskytovaných služieb v turizme. Jeho vízia predpokladá, že v Tatrách by svoj trvalý pobyt takto malo nájsť 500 rodín.
Tkáč predpokladá, že záujem by mali ľudia z miest ako Poprad alebo Spišská Nová Ves. Odmieta skrytý zámer takto ovplyvňovať politiku. "Tu naozaj nejde o to, aby sa po vzore Demänovskej doliny ovplyvnila voličská základňa, to nie je ten prípad."
Stano: Je to naopak
Niektorí Tatranci prijímajú nápad finančných žralokov s nedôverou. "Pre neskutočne vysoké ceny vlekov, ktoré nasadila J&T, sem turisti nechodia. Práve som prepustil 3 zamestnancov. Ako potom by sem, naopak, mal prísť niekto bývať?" pýta sa majiteľ tatranskej reštaurácie Grill Martin Kundis.
Rozporom slov a činov nazýva Tkáčov nápad poslanec mesta Vysoké Tatry Pavol Stano (KDH). "Sú to len také reči. J&T v skutočnosti negatívnym pôsobením a cenami vyháňa lyžiarov zo svahov a tým aj ľudí z Tatier, ktorí strácajú prácu. O priťahovaní nových nemôže byť ani reči," povedal Stano. Dôkazom jeho tvrdení má byť podľa Stana pokles podielu výberu ubytovacích poplatkov v zime oproti zvyšku roka.
Primátor Mokoš je za
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš (nez.) naopak Tkáčov zámer omladiť Tatry podporuje. "Potešilo by nás to, čím viac by sa im zámer podarilo naplniť. Demografická krivka mesta dlhodobo klesá. Pre mesto je to veľmi zlé, potrebuje ľudí," povedal primátor. Návrh územného plánu mesta predpokladá o zhruba 9 500 viac lôžok, preto s priestorom by v Tatrách problém byť nemal.
Viceprimátor mesta Jozef Janiga (nez.) sa pre nedostatok informácií konkrétne k zámeru J&T vyjadriť nevie. "Všeobecne je však demografický problém veľký. Ľudia odchádzajú, lebo kvalitných pracovných miest je málo a nie je kde bývať." Janiga ako riaditeľ Horskej služby pridáva ďalšiu skúsenosť. "Ľudia tu chcú žiť aj pracovať, bývať však pre vysoké ceny bytov a nájmov musia napríklad v Poprade."
Tkáč odmieta tvrdenia, že obchodná politika ohrozuje domácich menších podnikateľov. "Je v našom záujme, aby sa všetkým darilo. Jeden hráč, hoci veľký, nemôže robiť všetko."
Pohľad historika
Napätie podľa I. Chalupeckého nehrozí
Spišský historik Ivan Chalupecký zo skúseností z histórie nepredpokladá, že výrazná prisťahovalecká vlna by v Tatrách mohla spôsobiť výrazné napätie medzi pôvodnými a novými obyvateľmi. "Keď vznikol Svit na území Batizoviec, všetci sa tešili, lebo mali prácu. Tiež vznikol ako úplne nové mesto." Podľa neho napätie ostáva iba v malej psychologickej rovine, ďalej neprerastá. Keď sa z dedinky Krompachy priťahovaním asi 6 000 nových robotníkov stalo mesto, bolo určité napätie. To však časom vymizlo." Podľa Chalupeckého premena a akceptácia prisťahovalca na domáceho môže trvať od 30 až po 40 rokov. V storočných Vysokých Tatrách, kde takmer všetci pochádzajú z prisťahovalcov, tieto procesy môžu byť ešte rýchlejšie.
Fakty
Ako za roky klesá počet Tatrancov?
1991 - 5 618 obyvateľov.
2001 - 5 407 obyvateľov.
2006 - 4 500 obyvateľov.
2009 - 4 365 obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.