VYSOKÉ TATRY. Zásah sekerou do kolena, lesník v bezvedomí, preradenie na pracovisko na Orave. Takto sa skončil prípad prichytenia osadníkov kradnúcich drevo v tatranskom lese pred pár rokmi. Zlodeji sa, našťastie, nedotkli jeho pušky.
"Situácia sa zlepšila, posledných pár rokov k žiadnemu násiliu pri kontrolách a prichytení zlodejov nedošlo," hovorí Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u. Podľa neho pomohla spolupráca s políciou, ale aj pokusy prevychovať notorických zlodejov z osád.
Za kubík 3 verzus 20 eur
Lesníci začali osadníkom ponúkať drevo za výrazne znížené ceny, ak si ho sami nazbierajú. Program sčasti zabral. "Niekedy sa im nechce ísť zbierať do vzdialených lokalít. Niektorí sa pokúšajú s drevom potom kšeftovať, ale vcelku to funguje," vysvetľuje Šturcelov kolega Pavol Fabián.
Kšeftárov, pre ktorých je 17-eurový rozdiel medzi kubíkom dreva z programu a trhovou cenou lákadlom, lesníci majú v merku a drevo im nepredávajú.
Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška hovorí, že pomôcť by mohla aj ekovýchova u najmenších detí. Tie trocha väčšie, žiaľ, často pri krádežiach vo veľkom pomáhajú.
Borovice s imunitou
Zaujímavosťou je, že osadníci takmer vôbec nekradnú borovice. "Tie v peci prskajú a preto je tento strom pred nimi viac chránený," dodáva Fabián.
Aj v Tatrách mnohí vyrubujú stromy vo výške pása, alebo napádajú zdravé stromy s cieľom, aby vyschli. Najväčšie nechcené rúbaniská pre blízkosť osád vznikajú v cennom ochrannom obvode Kežmarské Žľaby. V marci tam počas jediného záťahu vyrúbali až 46 stromov v hodnote 1 420 eur. V posledný týždeň minulého roku zase osadníci zo Strání ukradli 27 drevín.
Lesy však nedrancujú len obyvatelia osád. Krádeže Nerómov bývajú zriedkavejšie, ale sofistikovanejšie. V roku 2008 napríklad lesníci zadržali tatrovku s 12 kubíkmi dreva. Viditeľne išlo o premyslenú a plánovanú akciu.
Pomôže práca?
Štátne lesy cez svoje dodávateľské firmy v lesoch v súčasnosti zamestnávajú okolo 200 Rómov. Napriek riziku, že niektorí si popri práci v lese môžu vytypovať stromy, ktoré neskôr ukradnú, možno práve takéto pracovné zainteresovanie pomôže v dlhodobejšom časovom horizonte kradnutie osadníkmi znížiť.
Zaujímavosť
Zlodeji často unikajú
Niektorí zlodeji trestu unikajú. V mnohých prípadoch je prekážkou nízky vek zlodejov, keď rodičia pre beztrestnosť kradnúť zámerne posielajú deti. Inokedy jednoducho nie je vo fyzických silách lesnej stráže prichytiť každého. Napriek tomu súd minulý rok odsúdil pre krádeže dreva na odňatie slobody s podmienkou sedem ľudí. Jeden dostal peňažný trest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.