GEMER. Ako informoval riaditeľ Správy povodia Slanej Ladislav Varga, vodohospodári neustále monitorujú hladiny všetkých tokov, no vyhlásenie stupňa povodňovej aktivity potrebné nebolo.
Mimoriadna zima
Najviac sa dvihla Muránka v Bretke. "Nie je však predpoklad, že budú väčšie škody, hoci došlo k miernemu vyliatiu. Majetok osôb ohrozený nebol," povedal L. Varga.
Na rieke Slaná v Lenártovciach bol predvčerom dosiahnutý II. stupeň, včera už hladina klesla. "Predpoveď je, že hladiny budú klesať. Ak nenasneží."
Aktuálna zima je podľa L. Vargu mimoriadna v tom, že už trikrát sa po nasnežení oteplilo, sneh sa roztápal a k nepriaznivej situácii prispeli ešte aj zrážky. "Naposledy sme to mali koncom decembra na Rimave, Blhu, Turci, v dolnej časti Slanej, na Muránke a Štítniku. Všade tam hladiny stúpli. V uplynulých bolo najviac zrážok zaznamenaných okolo Dobšinej."
Raritné množstvo zrážok na Dedinkách
V sobotu zažili krušné chvíle aj obyvatelia Gemerskej Vsi v okrese Revúca. "Nám zaliala voda z potoka Turiec miestnu cestu, voda sa dostala do pivníc a dvorov. Ľudia si ju s pomocou dobrovoľných hasičov odčerpávali, všetko sa zaobišlo bez paniky," povedal starosta obce Zoltán Árvai (Smer).
Počas včerajšieho dňa nebezpečne stúpala hladina Slanej aj v Brzotíne. Voda z miestneho potoka sa blížila aj k príbytku rodiny, ktorá má so záplavami bohaté skúsenosti. "Keď dlhšie prší, vždy máme vodu aj v dome. Darmo, sme pri potoku, tak buď ho budú musieť nejak upraviť, alebo sa budeme musieť presťahovať," pokrčil plecami majiteľ domu v Brzotíne.
Na priehrade Dedinky zvládli prívalové vody s pomocou elektrárne. "Ale za 37 rokov mojej praxe sa nestalo, že by v januári za jeden víkend spadlo 34,1 milimetra zrážok. To ešte nebolo," povedal Ján Vilim z dobšinského strediska Povodia Hornádu a Bodvy.
Ešte majú 70-centimetrovú rezervu
"Cez víkend sme mali na Stratenskom a Dobšinskom potoku II. stupeň povodňovej aktivity. Hladiny potokov a tým pádom aj priehrady rapídne stúpali každou hodinou. Znížili sme to pomocou elektrárne a máme 70-centimetrovú rezervu. Nie je to veľa, ale na to, koľko vody sme zachytili, je to dobré."
J. Vilim hovorí, že ďalšie vody ešte vedia zachytiť do spomínanej rezervy na priehrade. "Ale keď neprestane pršať a naplníme aj priehradu, budeme musieť vodu vypúšťať do Hnilca."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.