Najprekvapujúcejším novým poslancom Košického samosprávneho kraja (KSK) za Rožňavský okres je po nedávnych voľbách 36-ročný Gejza Milko (ĽS-HZDS) z Gemerskej Hôrky. Ako poslanca v obecnom zastupiteľstve ho poznali ľudia z jeho obce, v regionálnej politike bol však až do volieb neznámy. Podľa výsledkov prevýšil aj dlhoročných poslancov v KSK do takej miery, že v niektorých dedinách bol absolútne na prvom mieste.
GEMERSKÁ HÔRKA. Ďalším prekvapivým momentom vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) bol fakt, že G. Milkovi pripravoval a realizoval kampaň známejší dlhoročný člen ĽS-HZDS Mikuláš Cmorík. Tento hlavný kontrolór mesta Tornaľa a zároveň aj člen obecnej rady v Plešivci je výsledkom "svojho" nominanta taký nadšený, že hovorí: "Toto tu ešte nebolo! Žeby Róm z Rožňavského okresu bol v krajskom parlamente."
Róm či Cigán, to je jedno a to isté
Sám G. Milko vysvetľuje, že používa oslovenie Róm, ale aj Cigán. "Róm a Cigán je jedno a to isté. A ja som jeden z nich. Dokonca som aj v osade býval, nie som tam asi len 10 rokov. Takže presne viem, o čom je ich život," hovorí o časti Gemerskej Hôrky, ktorá však vyzerá o niečo civilizovanejšie, ako osady známe napríklad zo Spiša.
Dodáva, že fakt, že okrem Jána Babiča (Smer), Štefana Baštáka (Smer), Karola Horníka (Smer) a Jána Szöllösa (SMK) je on ďalším zo zvolených poslancov KSK, ho ani neprekvapil. "Vedel som, že sa tam dostanem. Rómovia mi to sľúbili, aj slovo dodržali. Inštinkt u nás Rómov je jednotný. Stojíme si jeden za druhým," vysvetľuje.
Jeho novozvolenie nahráva špekuláciám o kupovaní hlasov. "Ja som nič kupovať nepotreboval. Nedával som ani eurá, alkohol, ani guláše som nevaril, ani som voličov nezvážal. Ja som len pochodil osady, ale aj dediny, kde nie je ani jeden Róm a rozprával som sa s ľuďmi. Veď napríklad v Gemerskej Panici nežije ani jeden Róm a tam som vyhral. Podľa mňa zabralo to, že iní poslanci nechodia medzi ľudí a ja hej. Tých poslancov ľudia vôbec ani nepoznajú. A ani ja. Len jedného z tých zvolených poznám."
Kampaň robil tri mesiace. Použil na ňu plagáty v slovenčine, maďarčine a v rómskom jazyku. Preferoval však rozhovory s ľuďmi.
Sľúbil lepšiu budúcnosť
Gejza Milko priznáva, že ešte netuší, čo bude v krajskom parlamente v jeho kompetencii. "Myslíte, že v akej komisii budem? odpovedá na otázku, či vie, čo ho v KSK čaká. "To ešte neviem. Ale ľuďom som sľúbil lepšiu budúcnosť a sústredil som sa hlavne na Rómov aj v kampani, tak na to by som sa chcel zamerať."
Čo myslí pod lepšou budúcnosťou, vzápätí vysvetlil: "Sľúbil som pomoc v sociálnom postavení Rómov, ale k tomu budem potrebovať aj pomoc od všetkých kompetentných orgánov. Sám im nepomôžem. A chcem skontrolovať, kam idú toky peňazí z KSK určené nášmu regiónu. Či idú na správne miesta a účely."
Nový poslanec si dokonca chce zriadiť svoju poslaneckú kanceláriu, len ešte nevie, či v Rožňave, alebo v Gemerskej Hôrke. Za najpodstatnejší problém ľudí považuje nedostatok práce. "Aj u Rómov je to tak, že najprv potrebujú robotu. A od nej závisí napríklad aj vzdelanie. Oni robiť chcú, veď sa pozrite na stavby. Kto tam robí?! No Cigáni. A aj žiť chcú inak. A je pre nich lepšie, keď majú jedného z nich na miestach, kde sa dá dačo zariadiť. Lebo aj povedali, že načo majú ísť voliť, keď vždy chodia a aj tak sa nič nezmení."
Nemci videli prvého pracujúceho Róma
Nik v osadách G. Milka podľa jeho slov neodmietol a neodvrhol. "Nemôžem povedať, že by nevedeli, čo je to poslanec a čo je VÚC, aj keď s istými obmedzeniami. A veľa ľudí mi hovorilo, že by boli radi, keby už Rómovia začali so sebou niečo robiť."
G. Milko vyštudoval strednú lesnícku školu a istý čas pracoval v štátnych aj obecných lesoch. "Potom som išiel robiť do Nemecka, kde som odstraňoval následky kalamity. Tam sa mi stala taká vec, že si ma tam starší bavorskí Nemci fotili ako atrakciu. Povedali, že prvýkrát vidia Róma pracovať. Tak ma fotili pri pílení dreva," smeje sa poslanec. "Potom som si našetril nejaké peniaze, prišiel naspäť domov a začal som pracovať ako živnostník. Podnikám v stavebnej činnosti a zamestnávam Rómov."
Podľa našich informácií má aj dlhy v Sociálnej poisťovni. "Áno, mám dlhy, ale priebežne ich splácam. Vznikli na odvodoch, lebo ani mne za niektoré zákazky nezaplatia ľudia. Naposledy bol ten dlh okolo 2 000 eur."
Pyšný je na svojho "zverenca" aj autor kampane M. Cmorík. "Je veľa poslancov, ktorí kandidovali s honosnými menami, s titulmi pred aj za menami a nedokázali osloviť ľudí. Oni sa totiž neznížili k tomu, aby išli osobne do osád," hovorí, keď sprevádza nového poslanca. "Teraz som prišiel s tebou, aby som ťa predstavil. Odteraz už budeš všetko robiť sám."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.