Po slovenskej firme Celltex a holandskom výrobcovi kovového nábytku VDS Stalen Meublen sa o podnikanie v rožňavskej priemyselnej zóne zaujíma združenie firiem pod hlavičkou novozaloženej spoločnosti Clear Power Rožňava. Ich zámerom je postaviť závod na recykláciu plastov, ktorý by vyrábal elektrickú energiu.
ROŽŇAVA. Investíciu za pätnásť miliónov eur, ktorá by mala vytvoriť okolo sedemdesiat pracovných miest, predstavili zástupcovia investora poslancom mestského zastupiteľstva. Tí po obavách a diskusii, či nepôjde o obyčajnú spaľovňu, mu dali nakoniec zelenú. Súhlasili s pridelením dvojhektárového pozemku investorovi a s vypracovaním nájomnej zmluvy.
Konateľ: Nepôjde o spaľovňu
"V žiadnom prípade nepôjde o spaľovňu, ale o tepelnú premenu plastov na plyn v uzavretom cykle. Z plynu sa bude potom vyrábať elektrina," ubezpečil poslancov viackrát Dušan Olah, konateľ spoločnosti Ekoplastika, ktorá sa zaoberá zberom i spracovaním plastov a mala by závodu dodávať vstupnú surovinu. Ročne jej plánuje spracovať do tridsaťtisíc ton.
Dodávateľom modernej technológie a know-how bude švajčiarska firma AGT Management&Engineering. "Táto technológia nebola zatiaľ v strednej Európe použitá a predstavuje úplnú špičku," uviedol zástupca investora a konateľ Clear Power Peter Michalovič. Podľa neho sa Švajčiari zaviazali projekt aj financovať, pričom pôvodný predpoklad bol, že sa zaplatí z eurofondov. Ako priznal Michalovič, o zmene rozhodol zákon, ktorým štát dlhodobo garantuje výkupné ceny energií z alternatívnych zdrojov.
Plastov môže byť málo
Podnik by mal až 95 percent surovín využiť na energiu pre vlastnú spotrebu i dodávky do siete a zo zvyšku produkovať plastové výrobky. So začatím výstavby sa počíta na budúci rok a so spustením do prevádzky v roku 2012.
"Firma môže mať problémy s dostatkom plastového odpadu a bude potom odkázaná na jeho dovoz," upozornil predseda správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček. Hlavným dôvodom je, že sa stále separuje málo plastov vzhľadom na vybudované spracovateľské kapacity. Ročne je to len niečo vyše dvestotisíc ton. Podobný závod rastie pri Zvolene a spustený do prevádzky by mal byť na jar. Podľa odborníkov technológie na využitie odpadových surovín, ktoré pracujú na termokatalytickom princípe, môžu zhodnocovať celú škálu organického odpadu, vrátane starých pneumatík.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.