ROŽŇAVA. Tento rok sa niesol v znamení furmanstva. Režisér programu Štefan Lipták prezradil: "Námet som čerpal podľa remesiel, ktoré v Gemeri existovali, ktoré tieto rodiny živili mnoho stáročí. Nosnou myšlienkou sú tento rok furmani, ktorí existovali v Gemeri 600 rokov. Vždy od jesene do jari sa mnohí roľníci živili furmanstvom a povozníctvom. Až dovtedy, kým nenastúpila železnica, automobilové prostriedky a veľká industrializácia."
Diváci sa ocitli aj priamo v "alláši"
Okrem folklórnych skupín a folklórnych súborov celým programom sprevádzalo zoskupenie folkloristov Srdžiaško. "Sú to ľudia, ktorí majú v sebe zakorenené tradície predkov, poznajú folklór v jeho autentickej podobe, niektorí ho ešte zažili, niektorí robili výskumy a dávajú do svojho prejavu charakter tej oblasti, v ktorej sa narodili."
Divákom chceli priblížiť, ako žili furmani, ukázať, aký ťažký život mali. "Celý dej sa odohráva v 'alláši', čo je vlastne prícestný hostinec, kde sa na noc stretávali furmani, keď bolo treba opraviť voz alebo prepriahať kone, a popritom sa osviežiť, vyspať a podobne."
Gazdinou roka sa stal chlap
"Za pätnásť rokov sa na scéne vystriedalo 26 folklórnych kolektívov s 2 500 účinkujúcimi," povedala metodička Gemerského osvetového strediska Božena Miháliková. Aby účinkujúcim organizátori spestrili program, vytvárajú pre nich súťaže. "Momentálne sa konajú tri súťaže. Prvou je Z kasny do priaškrinka. Ide tu o objavenú, zabudnutú pesničku. Túto súťaž vyhrala ľudová hudba folklórneho súboru Zobor z Nitry."
Účinkujúci mohli získať aj titul gazda a gazdiná roka. "Gazdinou roka sa stal tento rok chlap z Gočova Ondrej Hlaváč, ktorý uvaril gazdovskú kapustu." Gazda roka mal za úlohu obliecť kroj na figurínu tak, ako si ho obliekali ženy v minulosti. Stal sa ním mladý účastník súťaže z Vlachova.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.