né karty, ktorých bolo v kategórii dospelých štyridsaťtri. Kým po inzultáciach sa vyniesli promptné verdikty, hromadná bitka v Plešivci mala dlhšiu dohru.
ROŽŇAVA. Disciplinárna komisia pracovala v trojčlennom zložení – Štefan Bukovič, Maximilián Černický a komisii predsedal Ján Šmelko. Komisia sa stretávala pravidelne a podľa predsedu bola účasť členov na jesenných zasadnutiach viac ako deväťdesiat percentná.
Bitka v Plešivci predčasne ukončila zápas
V I. triede nedošlo ani k jednej inzultácii, čo je potešiteľné, ale hromadná bitka hráčov v stretnutí medzi Plešivcom a Honcami má odozvu dodnes. “Po náročnom rokovaní a dokazovaní okrem finančných a osobných trestov komisia výsledok zápasu obojstranne kontumovala, čo v odvolacom konaní potvrdil aj výkonný výbor. Mužstvá Plešivca i Honiec nielenže ochudobnili klubové pokladnice, ale tresty vyradili hráčov Jána Galla ml. a Róberta Lavena na dlhší čas zo športovej činnosti. Nech sú spomínané dopady dôraznou výstrahou pre budúcnosť a hlavne odvetnú jarnú časť našich súťaží,“ uviedol v úvode predseda DK Ján Šmelko.
Dvojka odštartovala inzultáciou
V II. triede boli hneď dve inzultácie, a to v prvom kole zo strany hráča Jovíc v stretnutí Rakovnica - Jovice a siedmom v stretnutí Bohúňova s Čoltovom zo strany hráča Čoltova. “Kontumácia, finančný trest, stop pre Arpáda Váradiho a Atillu Alberta na dvanásť mesiacov ako i odrátanie troch bodov na konci súťaže boli zadosťučinením za najvážnejšie previnenia voči pravidlám. Bohužiaľ, stalo sa to i napriek tomu, že sme v novej sezóne pristúpili k tvrdším komplexným opatreniam,“ konštatoval J. Šmelko.
Najviac sa červenalo v Drnave
Z ostatných priestupkov sa naďalej najviac trestov udeľovalo za červené karty, ktorých bolo na trávnikoch prvej triedy 16 a druhej až 27. V I. triede najviac tri červené karty udelili Honciam a v dvojke ich v Drnave videli až päť, pričom Cs. Kiss musel až dvakrát predčasne pod sprchy. Ďalšie tresty boli hlavne za hrubé nešportové správanie, a to nadávky a urážky na adresu rozhodcov, ale aj funkcionárov riadiaceho orgánu. “Povážlivé je, že spomínané priestupky sa vyskytovali už aj v dorasteneckej súťaži, čo nesvedčí o zodpovednej výchovnej práci s mládežou. Mierne vzrástol aj počet červených kariet po predošlých dvoch napomínaniach. Taktiež sa udomácnili vzájomné napadnutia hráčov v hre i po prerušení či zrazenie protihráča v gólo– vých situáciách,“ pokračoval J. Šmelko.
Usporiadatelia a laici musia byť nápomocní
Rozhodcovia a delegáti musia v budúcnosti zvýšiť pozornosť aj pri výbere asistentov - laikov, sledovať počiny nielen hráčov, ale aj divákov a striktne dodržiavať predpísané počty usporiadateľov označených reflexnými vestami. “Máme zodpovedných, dobrých pomocníkov rozhodcov zo strany laikov, ale sú aj neobjektívni, dokonca asistujú aj v podnapitom stave. Toto si musia delegáti ustrážiť a v prípade narušenia poriadku a objektivity nekompromisne zasiahnuť. Myslím tu na šarvátku divákov a asistenta - laika v stretnutí Lipovník - Rudná. Neúplná spokojnosť existuje aj pri používaní reflexných viest. Nie všetci funkcionári pochopili túto nevyhnutnosť hlavne v II. triede a nerešpektujú taktiež základné futbalové normy. Ide predovšetkým o dodržiavanie termínov splatnosti poplatkov za karty, tresty či predkladanie dokladov o zaplatení. Hodnotiť výkon rozhodcov nie je v mojej kompetencii, ale musím konštatovať jedno zistenie. Oceňujem, že naši rozhodcovia z ligových súťaží pomáhajú aj v okrese. Očakávame, že sa náš rozhodcovský zbor bude k nim výkonom približovať, no zatiaľ sa táto medzera neskracuje, ale skôr rozširuje až na niekoľkých jednotlivcov. Rozhodcov máme takých, akých máme, ale značne sa pod ich výkony podpisujú aj niektoré futbalové kluby,“ dodal J. Šmelko.
Dať prednosť zelenému trávniku
Práca DK je náročná a veľmi zodpovedná. Trestá však iba to, čo sa na ihrisku a v súvislosti so stretnutím stane. Základom je zápis o stretnutí, správa delegáta a zistenie pozorovateľov - členov orgánov zväzu. Predseda DK Ján Šmelko by najradšej videl hrať futbal na zelenom trávniku a minimálne riešiť priestupky za zeleným stolom. “Myslím si, že naším spoločným záujmom je, aby súťaže prebehli v zmysle súťažného a disciplinárneho poriadku bez incidentov. Našou filozofiou je, aby sa futbal predovšetkým hral. Tak uvažujeme hlavne pri udeľovaní dlhodobých trestov vo vzťahu k trestaným jednotlivcom. Preto je rozdiel medzi výškou trestu pre hráča, ktorý sa ojedinele previnil a pre toho, ktorý na týždennom poriadku dostáva napomenutia a žlté karty. Nikdy sa však neznížime k osobnej zaujatosti alebo nebodaj k pomste,“ uzavrel Ján Šmelko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.