Na štvrtkové rokovanie rožňavského mestského zastupiteľstva (MZ) sa po mesiaci znovu dostali návrhy na priznanie odmien za I. polrok tohto roka primátorovi, jeho zástupcovi a hlavnej kontrolórke. Na októbrovom zasadnutí poslanci rozhodli, že vedenie mesta odmeny nedostane. Kým niektorí poslanci si však myslia, že ide o jednoznačné rozhodnutie, vedenie mesta argumentuje, že k týmto bodom sa uznesenie neprijalo a medzi týmito formuláciami je vraj rozdiel.
ROŽŇAVA. Primátorovi Vladislavovi Laciakovi (Smer) navrhuje Mestská rada (MR) priznať 30 percent súčtu platov za I. polrok, jeho zástupcovi Františkovi Kardošovi (SMK) 30 percent a hlavnej kontrolórke Kataríne Balážovej 25 percent. Presne tie isté materiály, aké sa ohľadom odmien dostali do októbrového zastupiteľstva, sú pripravené aj do štvrtkového. Rozdiel je v jedinej vete a zrejme slúži aj ako argument, prečo sa o odmenách bude rokovať znovu: "Mestské zastupiteľstvo v Rožňave dňa 29. 10. 2009 neprijalo uznesenie k predloženému návrhu."
Bolaček: Mne to pripadá ako provokácia
Pripomíname, že v októbri sa k odmeňovaniu vedenia mesta vyjadril aj nezávislý poslanec a zároveň predseda finančnej komisie Ondrej Bolaček a zároveň dal návrh, aby sa všetkým trom predstaviteľom mesta vyplatilo len 10 percent, čo sa poskytuje ako preddavok na odmenu. Lenže medzi poslancami tento návrh neprešiel, tak sa hlasovalo za odporúčanie Mestskej rady, ktorá odmeny navrhla vyplatiť vo výške, v akej ich navrhuje aj teraz. Ani to neprešlo. A vedenie mesta si to teraz vysvetľuje tak, že vec nie je uzavretá. To, že sa tie isté materiály objavili po mesiaci v programe zastupiteľstva, prekvapilo aj O. Bolačeka. "Ja sa predovšetkým mienim spýtať, kto navrhol tieto body. Mne to pripadá ako provokácia," povedal. Nesúhlasí s argumentáciou mestského úradu, že zastupiteľstvo v októbri uznesenie k odmenám neprijalo. "Akože neprijalo?! To je len ich formulácia! Zamietol sa poslanecký návrh aj návrh Mestskej rady. Nedostali odmeny a hotovo. Veď nesplnili prémiové ukazovatele. Čo sa za mesiac zmenilo?" Zástupca primátora a jeden z tých, ktorých sa má odmeňovanie týkať, F. Kardoš hovorí, že "nebolo prijaté uznesenie. To je rozdiel, než keď zastupiteľstvo niečo neschváli. V programe je to preto, lebo treba vec uzavrieť a prijať uznesenie".
Kardoš: Program zostavuje primátor
Ešte jedna vec je v programe štvrtkového zastupiteľstva zaujímavá. Zväčša sa odmeňovanie radných zaraďuje v programe rokovaní na záver. Teraz bude predmetom už druhého bodu! Hneď za otvorením zasadnutia a ešte pred bodom, v ktorom bude predložená správa o plnení uznesení z prechádzajúcich zasadnutí. Ako bývalého primátora sme sa F. Kardoša opýtali, kto zostavuje program aj jeho poradie. "Program zostavuje primátor mesta. Ale pripravuje ho aj Mestská rada ako poradný orgán primátora. Program podpisuje primátor a v jeho kompetencii je aj určenie poradia jednotlivých bodov."
Odrazu sú odmeny na začiatku rokovania
O. Bolaček sa domnieva, že zaradenie odmien na začiatok rokovania je zámer. "Rokovanie sa začína o 15. hodine. Kto pracuje, tak to vôbec nemusí stihnúť. Či už ako divák pri sledovaní priameho prenosu prostredníctvom rožňavskej televízie, alebo ako poslanec. Nik sa k nemu nebude môcť vyjadriť." Faktom je, že neraz poslanci z rôznych dôvodov na zasadnutie meškajú a stalo sa aj to, že bola ohrozená uznášaniaschopnosť. "Ide o to, že problémové body sa zaraďovali na koniec a vždy sa na ne muselo čakať. Teraz sa to presunulo na začiatok, aby sa na ne nemuselo čakať." V spleti pojmov "zastupiteľstvo uznesenie neprijalo", "schválilo", či "neschválilo" doteraz existovalo v Rožňave aj jedno nepísané pravidlo: keď sa nejaký materiál neschválil, tak sa tá téma nedostala do programu zastupiteľstva aspoň pol roka. "Oficiálne nič také v rokovacom poriadku ani v štatúte neexistuje. To je len tak zaužívané," dodal F. Kardoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.