Čierne pripájanie sa na elektrickú sieť nie je v meste ničím výnimočným.
KROMPACHY. Dve elektrikárske i policajné hliadky vyšli súbežne do dvoch spomínaných ulíc. Tie sú jednými z periférnych mestských lokalít, ktoré sú takmer na sto percent obývané neprispôsobivými obyvateľmi a Rómami. Práve medzi nimi kontrola vzbudila poriadnu nevôľu. Na Hornádskej ulici to miestami vrelo.
Nevie, či bol načierno
Je krátko po pol deviatej hodine ráno. Pred domom Ondreja Dunku na Družstevnej ulici postáva dvojica elektrikárov a polícia. Dnu sa však nemôžu dostať, po dvore pobehuje dvojica psov. Po niekoľkých minútach majiteľ zvieratá zatvorí do drevárne.
Pracovníci Východoslovenskej distribučnej (VSD), a. s., Košice i polícia vojdú dovnútra. Ako prvý idú skontrolovať elektromer. Po niekoľkých minútach zistia, že majiteľ bol napojený na elektrickú sieť načierno. Spíšu zápisnicu a odídu skontrolovať susedný dom. Situácia sa opakuje.
„Vypli mi elektrinu, vraj som napojený načierno. Nie som dlho zapojený. Chodil tu jeden chlap z Hornádskej ulice a každému zapájal elektrinu. Každý to má tak zapojené ako ja," bránil sa mladý Krompašan. „Teraz ostaneme bez svetla a tepla. Mám doma malého brata i malé dieťa," dodal Ondrej. Na otázku, či vie, že bol napojený nelegálne, neodpovedal, iba mlčal. Rovnako ako aj na otázku, či si elektrinu platí.
Platila, odpojili ju
Jolana Gáborová bývala pred časom v bytovke v Baníckej štvrti, na opačnom konci mesta. Mesto vak bytovky asanovalo. Rodiny platiacich nájomníkov presťahovali na Hornádsku ulicu. Skončila tu aj jej rodina. „Platila som 30 eur mesačne, za nájom i elektriku. Naposledy, keď tu boli, odpojili ma, vraj to mám načierno. Teraz odpojili aj môjho suseda," skonštatovala Jolana. Ten nebol jediný, u ktorého včera pracovníci elektrární kontrolovali pripojenie.
Za krádež do basy
Podľa slov Borisa Peška z útvaru komunikácie VSD, kontroly v súčinnosti s políciou sa zúčastnili 12 inšpektori VSD. Skontrolovali 50 odberných miest. „Išlo väčšinou o prípady manipulácie s elektromermi a pripájanie sa na vzdušné distribučné vedenia a prípojky," upresnil B. Peško. Ako zdôraznil, VSD pristúpila k odpojeniu zlodejov od dodávky elektriny. Okrem toho bude od nich vymáhať spôsobenú škodu podľa platných predpisov. Neoprávnení odberatelia sa tiež vystavujú riziku trestno-právneho konania. Krádež elektriny je totiž trestným činom, za ktorý hrozí aj trest odňatia slobody.
Takmer 900 zlodejov
„Podobné kontroly robíme pravidelne na celom území východného Slovenska. Za prvých desať mesiacov tohto roka sa podarilo odhaliť takmer 900 krádeží elektriny vo všetkých kategóriách odberateľov. VSD tak zaznamenala nárast počtu odhalených neoprávnených odberov. Vlani ich totiž bolo vyše 700 za celý rok. Hromadné kontroly sú len jedným z nástrojov, ktoré využíva VSD pri odhaľovaní neoprávnených odberov. Vďaka využitiu dát z meraní či použitiu moderných detekčných zariadení je odhalenie neoprávnených odberov len otázkou času," dodal B. Peško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.