POPRAD/KEŽMAROK. Väčšina lekární v Poprade a Kežmarku ostala tento týždeň na istý čas úplne bez ochranných rúšok. Obrovský záujem ľudí spôsobil ich totálne vypredanie.
Nákupná horúčka
Včera sa rúška do lekární vrátili. "Dodávatelia doplnili zásoby. Ak dôjde k výpredaju, prídu ďalšie," povedala Jolana Konkolová z lekárne Limba na popradskom sídlisku Západ. "Predávame ich v obmedzenom počte, aby sa ušlo každému, kto ich potrebuje," spresnila. Teda, ak si pri pulte požiadate napríklad o 600 kusov, nepochodíte.
Obrovský záujem o rúška potvrdila aj Jana Melníková z lekárne Ľubka v Kežmarku: "Zákazníci skúpili celú dodávku. Päťsto rúšok zmizlo za pol dňa. Teraz sme na nule, poobede by sme mali dostať ďalšie."
Toto ešte nezažili
Farmaceuti z viacerých lekární svorne potvrdili, že takúto situáciu ešte nezažili. "Ľudia rúška nikdy nekupovali. Je to novinka tohto roku," poznamenala Andrea Harvánková z lekárne Victoria v Poprade.
Ceny jednorazových rúšok sa pohybujú okolo 10 centov za kus. V podstate sú na jedno použitie. Ak sa roztrhnú, treba siahnuť po novom. Lekárnici predpokladajú, že ľudia sa chcú predzásobiť, ak by nastala kritická situácia.
Hygienik: Teraz treba iné opatrenia!
Šéf Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Jozef Krak odporúča ľuďom siahať po iných opatreniach ako po rúškach. "V prvom rade sa treba zaočkovať, po druhé vyhýbať sa miestam, kde sa možno nakaziť. Teda napríklad necestovať na Ukrajinu. No a potom dodržiavať základné hygienické postupy," povedal Krak.
Hygienik vznik rúškovej psychózy prisudzuje informáciám v médiách. "U nás teraz nie je žiadna epidémia, rúška nasadzovať netreba. Ak vznikne taká potreba, budeme informovať," spresnil.
Lekárka: Určite lepšie ako nič
Vo verejnosti sa objavila i polemika, či sú rúška vôbec účinným nástrojom proti šíreniu nákazy. "Je to určite lepšie ako nič, stopercentnú ochranu všaj nezabezpečia," vysvetlila všeobecná a pľúcna lekárka Blanka Šperková z Polikliniky Alexandra.
Súhlasí s okresným hygienikom, že dnes nosiť rúška na ulici napríklad cestou do práce netreba. "Chrípková epidémia v regióne teraz nie je, v mojej ambulancii prevažujú angínové ochorenia," povedala Šerková.
Účinnosť rúšok v čase epidémie obhajujú i lekárnici. "Vzhľadom na kvapôčkový spôsob šírenia nákazy použitie rúšok pomôže," konštatovala lekárnička J. Konkolová. Jej kolegyňa A. Harvánková si myslí, že rúška by si v prvom rade mali nasadzovať tí, ktorí sú chrípkovým ochorením už nakazení.
Zamyslenie
Prečo lekárnici neochorejú?Každý deň predávajú lieky smrkajúcim a pokašliavajúcim pacientom a predsa ich v lekárni vidíme každý deň. Ako to, že lekárnici len tak ľahko nechytia vírusy od iných? "Určite môžeme hovoriť aj o zvýšenej imunite. V prvom rade sme však dobre informovaní, vieme, aké vitamíny a iné prípravky použiť," tvrdí lekárnička J. Konkolová.
O zázraku nehovorí ani jej kolegyňa z brandže A. Harvánková. "Každý rok sa dávame zaočkovať, myslím, že to je hlavný dôvod."
Sú aj prípady, že niekto pre nastavenie svojej imunity jednoducho v lekárni pracovať nemôže? "Nie, také niečo som nezaznamenala. Stáva sa to niekedy na začiatku po nástupe do povolania, potom však tá odolnosť príde," dodala Konkolová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.