merský Sad a Šivetice. Tu sa ešte čaká na overovanie vzoriek. Ak hodnoty polycyklického aromatického uhľovodíka fluoranténu budú pod limitom, vodu tam budú môcť piť obyvatelia už možno na budúci týždeň.
JELŠAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš včera podpísal rozhodnutie, ktorým povoľuje používať vodu z vodovodu ako pitnú v Jelšave a v Gemerských Tepliciach. Už predtým to povolil v Lubeníku, Revúckej Lehote a v Chyžnom. "Hodnoty fluoranténu sú pod limitom," informoval D. Béreš.
Starostovia čakajú na výmenu potrubí
Primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ) ráno o siedmej informoval obyvateľov o rozhodnutí v miestnom rozhlase. Znamená koniec čapovania pitnej vody z cisterien, ktoré však ešte ráno po meste premávali. "Kto si napriek povoleniu ešte nabral vodu z cisterny, neurobil nič zlé. Sme radi, že konečne môžeme používať vodu z vodovodov na pitné účely, lebo už toho bolo vyše hlavy. Problematické to bolo hlavne v zariadeniach hromadného stravovania. Dúfame, že sa problém už nezopakuje," povedal M. Kolesár.
K problematike pitnej vody sa včera stretli v Jelšave aj starostovia všetkých dotknutých obcí. "Situácia sa totiž zlepšila len čiastkovo. Nám ide o to, aby sa problém vyriešil a odstránila príčina znečistenia vody fluoranténom. Pri prvom stretnutí so zástupcami vodárenskej spoločnosti sme dostali prísľub, že potrubia vodovodu budú vymenené. My očakávame, že k tomu dôjde čo najskôr," dodal M. Kolesár.
Budú robiť denný monitoring
Fluorantén sa do pitnej vody spoločného muránskeho vodovodu s vyše 50-ročnými rúrami dostal s najväčšou pravdepodobnosťou z izolačných náterov v rúrach. V takzvaných zoškraboch a výluhoch sa totiž prítomnosť fluoranténu potvrdila. "Určite to nie je zo zdroja," informoval D. Béreš. "Ubezpečujem, že povolenie na používanie vody na pitné účely je len začiatok procesu, ktorým by sa mala situácia stabilizovať. Denne sa vykonáva a bude vykonávať monitoring, pričom za normálnych okolností sa prítomnosť fluoranténu vyšetruje jedenkrát za kvartál. Teraz sa fluorantén dostal pod limit hlavne kvôli osadeniu uhlíkových filtrov. Voda sa prečisťovala cez aktívne uhlie a celý proces sa tak urýchlil. Ale nutné sú ďalšie opatrenia - obaliť vnútornú izoláciu polypropylénom a obložiť tým aj steny vodojemu."
Fluorantén sa vo vode v časti muránskeho vodovodu objavil na konci septembra. Po overení vzoriek regionálny hygienik zakázal piť vodu z vodovodov v deviatich obciach Revúckeho okresu. Používať ju viac než 7-tisíc obyvateľov mohlo len na splachovanie, pranie a sprchovanie. Pitnou vodou zásobovali obyvateľstvo denne vodári prostredníctvom cisterien. Na dračku išli v tamojších obchodoch minerálne a stolové balené vody, situácie sa chopili aj rôzni distributéri balených vôd, ktorí tamojším obyvateľom núkali svoje služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.