Stav niektorých mestských bytov v Spišskej Belej naháňa hrôzu. Mnohé z nich sú zanedbané, ťažkosti sú najmä s rozvodmi vody či elektroinštaláciou. Problémové sú aj novostavby, kde sa vďaka vlhku vytvára pleseň. Podľa predstaviteľov mesta za biednym stavom je aj správanie niektorých nájomcov.
SPIŠSKÁ BELÁ. Bytom v meste sa na minulotýždňovom zastupiteľstve venovali aj poslanci. Mesto ich upozornilo na skutočnosť, že v budúcom roku bude nutné do opráv opäť investovať. Riešenie, ako sa vyhýbať nepredpokladaným investíciám, však na zastupiteľstve nezaznelo.
Problémoví nájomcovia
Ako za najhoršie označil primátor Štefan Bieľak (nezávislý) byty na Petzvalovej.
"Je tam dosť problémových rodín a to sa prejavuje na kvalite bytového fondu. Majetok je často zničený. Je potom smutné, ak kvôli takýmto veciam slušní občania odtiaľ utekajú," povedal šéf radnice.
Len nedávno dala samospráva na jednom z domov vymeniť plastové dvere, ktoré vyzerajú akoby slúžili niekoľko rokov. "Niektoré rómske rodiny nevykurujú, byty sú potom plesnivé. Neplatí to však iba o Rómoch, aj ostatné rodiny dokážu narobiť problémy," doplnil primátor.
Vinníkov nedokážu odhaliť
Vinníkov za zničený mestský majetok je vraj len ťažko hľadať. Poslanec Gabriel Gemza (nezávislý) tvrdí, že je potrebné v celej veci hľadať riešenie.
"Nemôžeme dovoliť, aby jedni majetok ničili a druhí v meste na to doplácali," povedal.
Východisko zo situácie je však podľa primátora mimoriadne zložité. Sociálne odkázaných totiž nemožno nechať napospas, bez bývania. Ako príklad uviedol aj istú rodinu z Petzvalovej. Matka s piatimi deťmi ostala po odchode tyranizujúceho muža do väzenia v byte sama. Kým bol manžel doma, stačila rodina pokrývať nájom i ostatné veci.
"Zlého" muža už doma nemá, nemá tak ani na nájom. "Štát spravil pre rodinu dobrú vec, že ich ochránil od otca, na druhej strane však nemyslí na to, že rodina nemá ani na základné pokrytie výdavkov," poznamenal Š. Bieľak.
Byty obýva viac ľudí, ako je nahlásených
Mesto chce na základe doterajších skúseností uvažovať o tom, či má význam stavať byty nižšieho štandardu pre sociálne odkázaných.
"V tých bytoch často býva viac ľudí, ako je ich nahlásených. Nemáme však ako odkontrolovať, či sú tam na návšteve dve hodiny alebo niekoľko mesiacov," podotkol primátor.
V súčasnosti už mesto rozbehlo výstavbu 11 nízkoštandardných bytov v areáli bývalej sódovkárne.
Mesto len ku koncu septembra investovalo do opráv bytov asi 14,5 tisíca eur. O nájom bytových jednotiek má v meste v súčasnosti záujem 170 žiadateľov. Údaje z mestského úradu hovoria, že až 60 percent z nich má záujem o staršie byty s nižším nájomným. Väčšina žiadateľov je totiž sociálne odkázaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.